REKLAMA

Trénování paměti


Lidský mozek to je jedna velká záhada. Vyvíjí se do 25 roku života, potom se pomyslná křivka postupných vylepšování obrací a mozek začíná ztrácet na své funkčnosti.

 

Naše paměť má tedy mnoho důvodu proto, aby byla náchylná k různým nepřesnostem. Člověk si také pamatuje výběrově. Proto k zapamatování si více informací slouží tzv. mnemotechnické pomůcky. K lepší paměti  mimo jiné přispívá dostatek spánku, pravidelný pohyb např. tanec, chůze asi 3km denně dále také vyvážená strava, 2deci červeného vína denně, ryby, saláty, olivový olej, vitamíny C a E, ginko biloba.

 

foto wikipedia.org

 

Trénování paměti je u nás celkem nová metoda. Paměť lze trénovat u všech věkových kategorií, od dětí až po seniorskou populaci. Ovšem pro každou skupinu musí být tréninkové metody upraveny dle schopností účastníků. U seniorů, kteří jsou po mozkové mrtvici, ochrnutí, nebo trpí Alzheimerovou chorobou, je vyučovací hodina přesně určena, nesmí zde chybět přestávky a zpětná vazba.

 

Technika trénování paměti se dostala do České republiky již v roce 1998, kdy paní Ing. Danuše Steinová, jako předsedkyně občanského sdružení založila s dalšími členy Českou společnost pro trénování paměti a mozkový jogging, dále jen ČSTPMJ. Hlavním posláním této společnosti je dostat trénování paměti do nejširšího podvědomí lidí. Pomocí pořádání kurzů pro veřejnost a školení trenérů paměti, zejména pro ústavní zařízení se tento záměr daří.

 

Od roku 2008 zavádí ČSTPMJ nový systém třístupňového vzdělávání- Základní kurz s výstupem Certifikovaný trenér paměti I., pokračovací kurz Certifikovaný trenér paměti II. a závěrečnou práci s výstupem Certifikovaný trenér paměti III., který umožní garantovat plnou profesní kvalifikaci absolventů tohoto vzdělání.

 

Od dubna 1994 bylo vyškoleno přes 1.200 trenérů paměti v rámci České Republiky (více informací můžete nalézt na www.trenovanipameti.cz )

 

Jana Ivančová Dis.

koordinátor dobrovolníků Život 90 o.s., trenér paměti II. stupeň - jana.ivancova@zivot90.cz

 

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Neděle Pondělí Úterý
Sněhové přeháňky
-2°C /-5°C
Zataženo
0°C /-3°C
Polojasno
2°C /-3°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace