REKLAMA

Esperanto - jazyk lidí dobré vůle

Autorem esperanta je polský oční lékař Dr. Ludvík Lazar Zamenhof (1859 - 1917). Tento mezinárodní jazyk vznikl  díky jeho hlubokému přesvědčení, že svět potřebuje jednoduchý, srozumitelný a zcela neutrální prostředek k dorozumění, který by odstranil jazykové bariéry i diskriminaci a zároveň byl snadno dostupný všem lidem.

 

Zdroj: Wikipedia

Ludvík Zamenhof

 

Esperanto je nesporně geniální lingvistický výtvor, který vychází z logických principů - má fonetický pravopis, využívá mezinárodně známých slovních kmenů s důmyslnou tvorbou slov včetně jejich odvozování a přitom jeho gramatika je zcela jednoduchá. Navíc je otevřen neustálému přejímání nových pojmů a trvalému vývoji.

 

Esperanto se snaží odstraňovat jazykové bariéry ve vztazích mezi lidmi a stavět mosty k porozumění mezi národy a rasami. Právě v tom je podstatný rozdíl oproti užívání cizích národních jazyků. Kromě toho zde odpadá  náročné učení a nákladné systémy tlumočení a překladů. Je prokázáno, že esperantu se člověk může naučit přibližně šestkrát rychleji než kterémukoliv jinému cizímu jazyku. Prakticky to znamená, že za jeden rok se ho průměrně nadaný student naučí ovládat tak, jako jiný jazyk za šest let. Bohužel široká veřejnost není o něm dostatečně o nformována, takže znalosti o jeho obrovských přednostech nejsou příliš rozšířeny.

 

 

V České republice existují aktivní spolky esperantistů. Členka Svazu zdravotně postižených esperantistů, nadšená esperantistka paní Dana Hricková na závěr našeho článku  předvádí malou ukázku tohoto jazyka a  zároveň zve další zájemce k učení se této půvabné řeči "Mi deziras al vi, belan tagon kaj mi gxojatendas pro vi. To znamená v češtině: přeji vám hezký den a těším se na vás."

 

5. esperantský kongres AEH-IKEH v Seči

 

Bližší informace můžete získat na adresách:

 

-Dana Hricková, Život 90, Karolíny Světlé 18, Praha 1, tel.: 222333538, e-mail: dana.hrickova@zivot90.cz

 

-Český esperantský svaz, c/o Pavel Polnický, Lesní 150/VI, 290 01 Poděbrady, tel.: 325615651, e-mail: cea.polnicky@quick.cz

 

-Podrobnější informace o jazyku esperanto lze také nalézt na internetových stránkách www.esperanto.cz.

 

Karel Švanda

 

*Karel Švanda je studentem pedagogiky na Filozofické fakultě UK v Praze, má svůj blog svanda.blog.idnes.cz a přispívá články o volném čase a vzdělávání na server www.seminarky.cz

 

Milá ukázka jazyka esperanto prostřednictvím serveru youtube.com. Spolek esperantistů právě rozebírá své osobní kulturní zájmy a  náhodou jde kolem jejich domu turistika z jiné země, která shodou okolností taky mluví esperantsky.

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Oblačno
-2°C /-4°C
Sněhové přeháňky
-2°C /-4°C
Sněhové přeháňky
1°C /-2°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace