REKLAMA

Proč není dobré líbat velbloudy


S německým virologem Marcelem Müllerem o epidemii nemoci MERS

Virová nemoc MERS, která nyní sužuje především Korejskou republiku, se šíří po světě ze zemí Arabského poloostrova. Zdrojem infekce jsou zřejmě velbloudi dovážení na Blízký východ hlavně ze Somálska a Súdánu. Proč ale nemoc nepřeskakuje na lidi v těchto východoafrických zemích, kde jsou velbloudů miliony, ale právě v Saúdské Arábii nebo Spojených arabských emirátech? A jak se může člověk nakazit? Jedním z vědců, kteří odpovědi zjišťovali přímo na Arabském poloostrově, je Marcel A. Müller z Ústavu virologie při lékařském středisku univerzity v Bonnu. O tom, co vyzkoumal, píšeme v novém Respektu 27/2015. Ptali jsme se ale i na další věci související s touto nebezpečnou chorobou, která se projevuje jako silný zápal plic a celosvětově zabíjí téměř 40 procent nakažených.

Jsme si skutečně jisti, že zdrojem nákazy virem MERS musejí být velbloudi, u nichž se nemoc projevuje jako pouhé nachlazení? Virus byl objeven i v netopýrech.

Zdá se, že předek viru MERS je skutečně přítomen v netopýrech v jižní Africe. Netopýři ale zřejmě nejsou podstatným zdrojem infekce, možná dokonce jejich viry příbuzné MERS ani na člověka nemohou přeskočit. Rozhodně pomocí netopýrů nemůžeme vysvětlit opakující se epidemie v Saúdské Arábii. Lidé tam v přírodě moc nepobývají, vládne horko a všude je písek. Spíše se projíždějí v autech nebo jsou uvnitř budov. Do kontaktu se zvířaty typu netopýrů se skoro nedostávají. Zjistili jsme navíc, že dědičná informace virů v tělech tamních v zajetí chovaných velbloudů jednohrbých je velmi blízká virům MERS, které nacházíme v organismu lidí.


...
Pokračování článku naleznete ZDE.


Martin UhlířPřevzato z www.respekt.cz
(Publikováno se svolením vydavatele 30. června 2015)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Úterý Středa Čtvrtek
Déšť
25°C /16°C
Dešťové přeháňky
22°C /14°C
Oblačno
22°C /14°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace