REKLAMA

Naučila jsem se koukat za sebe


S Jiřinou Šiklovou o velkém dobrodružství, které nemohla s nikým sdílet

Byla to velká změna. Po euforii a relativní svobodě pražského jara uzavřel československý stát koncem šedesátých let hranice a hrozil tvrdými tresty za jakékoli projevy jiných názorů, než jaké razila oficiální doktrína komunistické strany. I kontakt s lidmi na Západě byl režimu podezřelý a snažil se jej všemožně potlačovat. Dokonce kontroloval poštu, která přes železnou oponu přecházela, a zabavoval zásilky, které mohly zakázané myšlenky obsahovat.

Za téhle situace orwellovského státu si Češi hledali vlastní cesty, jak se kontrole zásilek vyhnout. Našla si je i skupinka intelektuálů, z nichž se později zrodil disent a Charta 77. Jiřina Šiklová, minulý týden osmdesátiletá, byla klíčovou postavou téhle dobrodružné operace.

Zdroj: Wikipedie

...
Pokračování článku naleznete ZDE.Marek Švehla


Převzato z www.respekt.cz
(Publikováno se svolením vydavatele 26. června 2015)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Čtvrtek Pátek Sobota
Oblačno
2°C /-1°C
Oblačno
2°C /-2°C
Déšť
6°C /2°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace