REKLAMA

Tak trochu se vyháněli NěmciZ přílohy ke konci druhé světové války: s Ivanem Klímou o čase pomsty a knoflíkové kopanéK výročí sedmdesáti let od konce druhé světové války vám nový Respekt přináší třicet stran čtení o životě v poválečném Československu. Mimo jiné tu najdete dosud nepublikované snímky z návratu prezidenta Edvarda Beneše do vlasti, články o odsunu sudetských Němců a bojích s banderovci či text o Maxi Rostockovi, který patřil mezi nacistické velitele likvidující Lidice. Součástí přílohy je i rozhovor se spisovatelem Ivanem Klímou, jenž se po válce vrátil do Prahy z koncentračního tábora v Terezíně. Bylo mu tehdy čtrnáct let a v interview - z nějž je následující ukázka - pro Respekt vzpomíná, jak to tu vypadalo.

Kdy přesně pro vás skončila válka?
Že je opravdu konec, to jsem si uvědomil, když k nám někdo běžel a křičel: „Rusové jsou tady!“ To znamenalo, že Němci jsou pryč. Už předtím se povídalo, že esesmani utekli, takže jsme byli jaksi bez dozoru. Četníci se totiž taky sebrali a odešli. Terezín byl úplně volný. Hned potom úřady – myslím, že už české – vyhlásily karanténu. U brány stál takový jeden sovětský vojáček, ale po tom, čím si asi prošel, mu to bylo úplně jedno. Tak jsme tou bránou prošli a byli jsme venku.

A tehdy jste si řekl: A je po všem?
Ano. Bylo totiž skutečně po všem, Terezín jsme opustili přesně v den, kdy Německo podepsalo kapitulaci. Z Prahy pro nás přijel bratranec, auto čekalo kousek za hradbami. Naložil mě, maminku a bratra a jeli jsme.

...
Pokračování článku naleznete ZDE.


Tomáš Brolík


Převzato z www.respekt.cz
(Publikováno se svolením vydavatele 4. května 2015)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Čtvrtek Pátek Sobota
Oblačno
2°C /-1°C
Oblačno
2°C /-2°C
Déšť
6°C /2°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace