REKLAMA

Každý z nás má nést odpovědnost za svůj život

 

Přinášíme rozhovor s Alenou Ženíškovou - místostarostkou obce Příbram, kde se nedávno otevřel SeniorPoint, první ve Středočeském kraji. Senior Point je kontaktní místo pro seniory, kde vyškolená obsluha poskytuje informace a zprostředkuje pomoc seniorům.

 

Nejčastější dotazy se týkají oblasti bezpečnosti, prevence, sociálního systému a v neposlední řadě také právní problematiky, která je hojně využívána. Mezi poskytované služby kontaktního místa patří bezplatný přístup na internet, informační materiály partnerů, nabídka volnočasových aktivit a přednášek.

 

 

Jaké je podle Vás hlavní poslání Senior Pointu?

Stručně řečeno, je to klubovna pro seniory. Kontaktní místo pro setkávání starších generací, kde vyškolená obsluha poskytuje informace a zprostředkovává jim pomoc. Nejčastější dotazy se týkají oblasti bezpečnosti, prevence, sociálního systému a v neposlední řadě také právní problematiky. Probíhá zde i čilý kulturní život.

 

Proč je v celém Středočeském kraji právě Příbram prvním místem, kde Senior Point najdeme?

V Příbrami byly sociální služby dlouho takovou „Popelkou". Jsme si jako stávající vedení města vědomi tohoto dluhu z minulosti. Nebojíme se vstupovat do nových, moderních projektů. A to nikoliv proto, abychom dohnali průměr, ale abychom se ocitli rovnou na špici. A to je právě příklad Senior Pointu.  Jsme o krok napřed před všemi ostatními městy v celém Středočeském kraji.

 

Co si od tohoto místa slibujete, jak by měl Příbram posunout?

Senior Point Příbram by měl být také jakýmsi podhoubím aktivních seniorů, kteří se budou moci realizovat a motivovat ke společným aktivitám i ostatní, kteří dosud setrvávají v izolaci svých domovů. Očekávám, že se zde vytvoří prima parta s vlastními nápady a my jim jako město budeme v rámci našich možností nápomocni při jejich realizaci. Nejen volnočasové aktivity, ale také rady, praktické informace a odbornou pomoc naleznou v našem nově otevřeném kontaktním místě.

 

Kde vidíte ideálně Česko a jeho politiku stárnutí za dvacet let?

Vidím ho v srdci Evropy, a věřím, že v budoucnu zde i zůstane, protože sem patří. Se všemi výhodami i problémy našeho kontinentu. Už teď se potýkáme se stárnutím populace, zvyšuje se i pravděpodobnost dožití vyššího věku. Je důležité si brát inspiraci od států úspěšných v dané sféře, ale samozřejmě také musíme hledat cesty vlastní.  Každá mince má dvě strany, a pokud se nám podaří naše seniory zařazovat do společenského dění, čerpat z jejich bohatých životních zkušeností a znalostí, získají tím nejenom oni, ale i naše mladší generace.

 

Co si myslíte o použití asistivních technologií v péči o zdraví a bezpečí seniorů?

Cokoliv co pomůže našim zdravotně handicapovaným občanům usnadnit a vylepšit jejich život je skvělé. To platí obecně pro všechny nejen pro seniory.  Máme štěstí, že žijeme v době, kdy pokrok vědy a techniky umožňuje takřka zázraky. Vždy budeme narážet na ekonomické možnosti. A naším úkolem je rozumně zvažovat využití  daných prostředků a získat z nich maximum.

 

Kdo by měl být naší hlavní pomocnou rukou ve stáří? Stát, rodina, blízké okolí?

Jedno moudré přísloví praví, že pomocnou ruku najdeš na konci svého ramene. Smyslem je učit každého z nás nést zodpovědnost za svůj vlastní život. Mimo jiné, ale také podporovat aktivity, které umožňují soběstačnost ve stáří. Takovým místem vzdělávání a podpory je například právě náš příbramský Senior Point. Rodina, blízké okolí a stát jsou tady pro ty, kteří z jakýchkoliv objektivních důvodů o soběstačnost přišli.

 

(Publikováno 7. března 2016)

 

 

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Oblačno
3°C /-1°C
Déšť
6°C /1°C
Déšť
9°C /5°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace