REKLAMA

Originální nápady Strun podzimu


Jen co odezněla Dvořákova Praha, která už tradičně otevírá hudební sezónu v Praze, je tu druhý podzimní festival metropole, který vzniká pod stejnou hlavičkou a s obdobným týmem – Struny podzimu.


Můžeme-li Dvořákově Praze připsat (v dobrém) punc konzervativnosti, Struny podzimu jsou naopak ukázkou velmi osobitého přístupu k hudbě, v němž záměrně mizí konvence.

 „Neortodoxní dramaturgie, která postupně směřuje čím dál více ke crossoverovým a jinak nezařaditelným projektům, spolu s nekolísající kvalitou účinkujících činí ze Strun podzimu posluchačské dobrodružství a vítané zpestření podzimní hudební nabídky,“ napsal o jednom z ročníku festivalu hudební publicista Luboš Stehlík. Jeho soud můžeme ovšem bez problémů vztáhnout na všechny dosavadní ročníky.

Struny podzimu nabízejí pestrou procházku hudebním světem – geograficky i žánrově. A také procházku pražskými hudebními sály. Jazz i klasika, tradiční hudba i hip hop. Z operního domu do muzea a zase zpět. Užije si každý. Letos, po dvacáté, tomu nebude jinak.

„Jak se na energického dvacátníka sluší, oslaví mezi 5. říjnem a 19. listopadem narozeniny originálními nápady, festivalovými reminiscencemi i výsostnými gratulanty na pódiích,“ čteme v oficiální tiskové zprávě Strun podzimu. O slavnostní úvod se postará Buika, zpěvačka s temným hlasem a africkými kořeny, závěr naopak bude patřit Cassandře Wilsonové, která složí bluesovou poklonu Billie Holidayové.

Struny podzimu 2015 vzdají také hold geniálnímu skladateli filmové hudby Zdeňku Liškovi, publiku se osobně představí komponista David Lang spolu s Paulem Hillierem a jeho Theatre of Voices, varhaník Cameron Carpenter předvede digitální „cestovní“ varhany, postavené mu na míru.

Zatímco někteří aktéři letošního festivalu přijíždějí poprvé, jiní oživí vzpomínky na uplynulé ročníky. Vrací se korsický soubor A Filetta, tentokrát však před publikum předstoupí společně s libanonskou zpěvačkou Fadiou Tomb El-Hage. Jazzový klavírista Jason Moran hrál před časem na festivalu s Charlesem Loydem, letos vystoupí v sólovém recitálu. Americký houslista Gil Shaham, který naopak už oslnil sólovým výstupem, se letos vrací s newyorským orchestrem Sejong Soloists – mimochodem s další moderní variací na Vivaldiho Čtvero ročních dob, které Struny podzimu zažijí. A na Pražský hrad, kde se před dvaceti lety začala psát historie Strun podzimu, zavítá francouzský kontratenorista Philippe Jaroussky: roku 2012 vzdal na festivalu poctu Farinellimu, letos nabídne písně na verše Paula Verlaina.

„Společně se skvělým týmem se za dvacet let podařilo jasně vyprofilovat Struny podzimu jako festival, jehož dramaturgie je samostatným tvůrčím dílem. Naši návštěvníci to oceňují a společně s námi podstupují tato krásná dobrodružství a objevují pro sebe mnohdy neprobádaná hudební území,“ říká umělecký ředitel a zakladatel Strun podzimu Marek Vrabec.

Dvacet let cizelérské dramaturgické práce a spousta neotřelých nápadů, tím se organizátorům podařilo zajistit Strunám podzimu nepřehlédnutelnou pozici. Neusínají ale na pomyslných vavřínech, hledají dál. Letošní novinkou budou Encores, noční přídavky, které po skončení hlavního programu přivedou na pódium interprety znovu – ale v poněkud komornější poloze. Připomenou tak domáckou atmosféru raných festivalových let, kdy se ještě festival konal v sálech s minimální kapacitou.

Ivan Matějka

Převzato z www.literarninoviny.cz
(Publikováno se svolením vydavatele 7. října 2015)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Neděle Pondělí Úterý
Polojasno
7°C /-5°C
Polojasno
12°C /0°C
Polojasno
13°C /2°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace