REKLAMA

Žhavé rytmy skupiny Atarés

Pokud stále nostalgicky vzpomínáte na krásné a slunečné počasí, romantiku horké letní noci, tak bychom vám ji mohli trochu připomenout tímto článkem. Představujeme vám hudební kapelu Atarés, která hraje latinskoamerickou hudbu. Punc originality jí dodává frontman kapely Frank Hernandéz z Kuby. Skupinu řídí její baskytarista Rosťa Máca. Oběma jsme položili pár otázek.

 

Atarés

 

Rosťo, prozradil byste nám něco o vzniku kapely Atarés?

Skupina Atarés vznikla v dubnu 2002 v Praze. Založil jsem ji já spolu s Frankem Hernandézem a, již bohužel nežijícím, Borisem Gagloevem, výborným ruským muzikantem. V kapele ještě působí pianista Zdeněk Urbanovský, David Jaroš, který hraje na bicí. Na saxofon nás doprovází Alexej Bondarev.

 

Jakou hrajete hudbu?

Rosťa Máca: Základem našeho repertoáru je kubánská a latinskoamerická hudba. Jedná se o repertoár skladeb převzatých od Buena Vista Social Club, Gipsy Kings, A. C. Jobim, C. Santana. Hrajeme také vlastní autorské skladby. Dříve téměř výhradně z pera předčasně zesnulého Borise Gagloeva (podrobnosti o něm najdete na www.noisepictures.com - pozn. redakce). Dnes se na nich podílí celá skupina. Texty jsou dílem Franka Hernandéze.

 

Atarés

 

Franku, jaký je Váš vztah k České republice?

Česká republika je jednou z nejkrásnějších zemí v Evropě. Od prvních okamžiků jsem se do ní zamiloval. Možná je to proto, že jsem se zamiloval do jedné české princezny, a proto jsem sem přijel.

 

Mohl byste nám prozradit, jak na Vás působí česká hudba?

Česká muzika je nabitá energií. Od skladatelů vážné hudby v minulosti až po současnost. Obdivuji techniku a školu českých muzikantů.

 

 

 

 

Proč hrajete zrovna tento žánr?

Rosťa Máca: Latin hudbu hrajeme rádi, protože je to hudba energická, spontánní. Můžeme se v ní každý hudebně vyřádit, improvizovat. Zkrátka každý koncert je jiný. Doufáme, že posluchače nenudíme. Hrát něco dvakrát by nás stejně asi „zabilo". Také je to dobrý katalyzátor negativní energie, alespoň co mě se týče. Všichni členové působí mimo Atarés ve skupinách různých žánrů. Díky tomu tak přimícháváme i funky, reggae, jazz...

 

Čím vynikáte na české scéně?

Rosťa Máca:  Spleť různých náhod dala vzniknout Atarés jako mezinárodní skupině. Tím, že každý vychází z jiného kulturního a hudebního prostředí, nehrajeme ani převzatý repertoár tradičním způsobem a i naše autorské skladby jsou naprostý originál. Neskromně: ani energie a nasazení, s kterým hrajeme, nebývá na české scéně moc k vidění. Bohužel hudba tohoto typu nemá v našich médiích moc prostoru. Snažíme se tedy hodně koncertovat, a to nejen po vlastech českých. To si ale velice užíváme. Energie od fanoušků na koncertech je pro nás nejdůležitější.

 

Atarés

 

Rosťo, jak jste se vlastně dostal k hudbě?

S aktivním hraním jsem začal poměrně pozdě - v 16 letech pod vlivem svého otce, dlouholetého bubeníka. Zpočátku jako samouk a potom mě chvíli trápili v lidové škole umění. Poněvadž jsem vyrůstal na Vysočině, zlom byl potom pro mě odchod do Prahy. Tady jsem se naplno vrhnul do muziky a snažil se učit u těch nejlepších. Rád bych zmínil Petera Pavlíka z Yo-Yo Bandu, Ríšu Scheuflera z Pražského Výběru 2 a legendárního basistu a skvělého člověka Vladimíra „Gumu" Kulhánka (Flamengo,ETC,Anna K.). Zpočátku jsem hodně holdoval bigbítu. Díky různým náhodám jsem se ale dostal nejprve k jazzu, později k funky a nakonec zakotvil u latiny. Nejznámější byli asi Mikiho Pupík a potom hraní s Honzou Kalouskem.

 

Kde budete v příštích týdnech koncertovat?

Rosťa Máca: Veškeré info máme na našem webu: http://www.atares.cz/cz/koncerty/.

 

Karel Švanda

Foto:archiv autora

 

*Karel Švanda je studentem pedagogiky na Filozofické fakultě UK v Praze, má svůj blog svanda.blog.idnes.cz a přispívá články o volném čase a vzdělávání na server www.seminarky.cz.

 

Do latinskoamerických rytmů skupiny Atarés se  na ukázku můžete zaposlouchat prostřednictvím youtube.com.

 

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Čtvrtek Pátek Sobota
Dešťové přeháňky
8°C /3°C
Oblačno
7°C /2°C
Polojasno
8°C /-1°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace