REKLAMA

81. sezona Pražského filharmonického sboru: 3 české premiéry, prestižní zahraniční scény a nové nahrávky


Pražský filharmonický sbor (PFS) vstupuje pod vedením hlavního sbormistra Lukáše Vasilka do své 81. sezony s nabitým programem.


V říjnu a listopadu jej čeká nahrávání čtveřice kantát „z Vysočiny“ Bohuslava Martinů, v prosinci sborový koncert na festivalu Dny Bohuslava Martinů, v průběhu celé sezony bude vystupovat na abonentních i mimořádných koncertech celé řady domácích orchestrů. Jaro se ponese ve znamení spolupráce s prestižními zahraničními orchestry, jako jsou Berlínská filharmonie nebo Izraelská filharmonie. Letní měsíce pak sbor opět stráví na zahraničních festivalech, z nichž nejvýznamnější je jeho dvouměsíční účast na Bregenzském festivalu v Rakousku. V harmonogramu koncertní sezony PFS mají stálé místo také vzdělávací aktivity: lednový koncert pro děti, tentokrát s masopustní tématikou, nebo již čtvrtý ročník Akademie sborového zpěvu.

 PFS je jakožto vynikající profesionální sbor partnerem mnoha českých i zahraničních orchestrů při uvádění rozsáhlých vokálně-instrumentálních děl. V letošní sezoně vystoupí na domácích pódiích po boku České filharmonie, Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Plzeňské filharmonie, Filharmonie Hradec Králové a PKF – Prague Philharmonia. Mezi spolupracujícími dirigenty jsou osobnosti jako Manfred Honeck, Jiří Bělohlávek, Petr Altrichter či nový šéfdirigent PKF – Prague Philharmonia Emmanuel Villaume.

Koncertní vystoupení PFS úzce souvisí i s jeho dvěma nahrávacími projekty. Na sborovém koncertu festivalu Dny Bohuslava Martinů 8. prosince v pražském Rudolfinu zazní dvě ze čtyř kantát, jež sbor na podzim nahraje a které vyjdou na jaře 2016 na nosičích vydavatelství Supraphon. Půjde o kompletní nahrávku všech čtyř Martinů kantát inspirovaných Českomoravskou vrchovinou: Otvírání studánek, Legenda z dýmu bramborové nati, Mikeš z hor a Romance z pampelišek. Z březnových koncertů s Českou filharmonií, kdy pod taktovkou Jiřího Bělohlávka sbor vystoupí ve Dvořákově Stabat mater, bude pořízen záznam pro vydavatelství Decca.

V sezoně 2015/2016 bude nadále pokračovat spolupráce s Národním divadlem v Praze na představeních Borise Godunova Modesta Petroviče Musorgského.

Jako každý rok, i letos nabídne PFS posluchačům několik novinek: na říjnových koncertech s Filharmonií Hradec Králové předvede hudbu z alba „Calling All Dawns“ Christophera Tina (6. a 20. 10.). V rámci svých samostatných koncertů PFS pro návštěvníky přichystal české premiéry Stabat mater pro smíšený sbor a violoncello a Immortal Bach pro smíšený sbor a cappella norského skladatele Knuta Nystedta (24. 2. v kostele sv. Šimona a Judy v Praze). PFS tak pokračuje v úspěšném cyklu samostatných koncertů v dramaturgii hlavního sbormistra Lukáše Vasilka. Koncerty posluchačům přinášejí interpretačně náročná a současně posluchačsky poutavá díla, z nichž některá v ČR dosud nezazněla.

Jaro a léto 2016 přinese PFS zahraniční cesty: 21. a 27. března vystoupí v Baden-Badenu v Beethovenově Symfonii č. 9 d moll s Berlínskou filharmonií a sirem Simonem Rattlem. 19. dubna předvede sbor v Paříži spolu s Orchestrem Pařížské národní opery pod taktovkou Philippa Jordana Schönbergovy Písně z Gurre. Následovat bude 21. května vystoupení v Drážďanech v rámci Drážďanských hudebních slavností v Mahlerově Symfonii č. 8 Es dur s Izraelskou filharmonií a Omerem Meirem Wellberem.

Červen, červenec a srpen stráví sbor převážně na festivalech ve švýcarském St. Gallenu a rakouském Bregenzu. V St. Gallenu jej čekají vystoupení v opeře Le Cid Julesa Masseneta se Symfonickým orchestrem St. Gallen pod vedením dirigenta Modestase Pitr?nase a režiséra Guye Joostena a dále Requiem Gabriela Faurého s tímtéž orchestrem a dirigentem Otto Tauskem. Na Bregenzském festivalu bude PFS v roce 2016 stejně jako letos účinkovat v Pucciniho opeře Turandot v režii Marca Artura Marelliho. Nově se sbor předvede v opeře Hamlet Franca Faccia v režii Oliviera Tambosiho. V obou operách bude Vídeňský symfonický orchestr i PFS dirigovat Paolo Carignani. Vedle uvedených dvou oper PFS vystoupí také v Messa da requiem Gaetana Donizettiho, opět s Vídeňským symfonickým orchestrem, tentokrát pod taktovkou Enriqua Mazzoly.

Edukativní činnost PFS se zaměřuje nejen na děti, ale také na budoucí profesionální pěvce. Čtvrtým rokem pokračuje Akademie sborového zpěvu, kterou PFS založil v roce 2012 s cílem poskytnout studentům zpěvu na středních a vysokých školách možnost hlubšího vhledu do každodenní praxe velkého profesionálního sboru. Do Akademie v sezoně 2015/2016 nastoupili celkem tři noví studenti, z těch stávajících pak bylo třem umožněno v akademii pokračovat druhým rokem. Stejně jako v předchozích letech pořádá PFS také vzdělávací koncert pro školy, kterým 22. ledna v Koncertním sále Pražské konzervatoře opět provede hudební popularizátor Petr Kadlec. Koncert bude vycházet z tématiky masopustu a zimních radovánek. Pod vedením sbormistrů Jakuba Zichy a Jiřího Chvály bude účinkovat PFS, Kühnův dětský sbor a zazpívá si i dětské publikum.

---
Pražský filharmonický sbor (PFS) patří mezi nejvýznamnější evropské profesionální sbory, jeho historie sahá do roku 1935. Současným hlavním sbormistrem PFS je Lukáš Vasilek. Téměř sedmdesátičlenné těleso disponuje širokým repertoárem, který obsahuje především a cappellovou, kantátovou a oratorní tvorbu. Od roku 2010 je PFS rezidenčním sborem Bregenzského festivalu, kde uvádí nejen klasické operní tituly, ale i světové premiéry. Mezi spolupracující orchestry PFS patří přední světové orchestry jako např. Berlínská filharmonie, Gewandhaus Orchester Leipzig, amsterdamský Concertgebouw, Izraelská filharmonie a tradičně Česká filharmonie. Sbor vystoupil pod taktovkou dirigentů jako Claudio Abbado, Daniel Barenboim, Pierre Boulez, Riccardo Muti, Zubin Mehta, Fabio Luisi či Simon Rattle. Zřizovatelem PFS je Ministerstvo kultury ČR. Více informací na www.filharmonickysbor.cz.

Zdroj: MK ČR (TK,21.9.2015)
(Publikováno 21. září 2015)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Polojasno
-2°C /-4°C
Oblačno
-1°C /-4°C
Déšť se sněhem
-1°C /-5°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace