REKLAMA

Moravský podzim nabídne klasická díla i premiéry soudobých skladatelů


Mezinárodní hudební festival Brno byl oceněn mezinárodní porotou a získal značku EFFE 2015–2016 Moravský podzim 48. ročník festivalu s tím nejzajímavějším (nejen) z klasiky

Klasické koncerty, ale také hudba v kombinaci s videem, světelným designem, filmem, mluveným slovem či pantomimou. Originální uměnovědný biograf, dvojrecitál houslí a bicích nebo dvanáct violoncellistů na jednom pódiu. To vše bude od 3. do 16. října k vidění a slyšení na 48. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Moravský podzim. „Program letošního ročníku by se z velké části dal nadepsat jako HUDBA +, proto jsme mu přiřkli přívlastek multimediální. Zdůrazňujeme tím snahu hledat nejrůznější souvislosti mezi hudbou a dalšími uměleckými obory,“ vysvětluje dramaturg Filharmonie Brno a festivalu Moravský podzim Vítězslav Mikeš.

 


V jihomoravské metropoli vystoupí například Rotterdamská filharmonie s makedonským klavíristou Simonem Trpčeskim, cenami ověnčený Armida Quartett z Berlína, audiovizuální mág Michel van der Aa, herec Saša Rašilov či Orchestr Berg. Chybět nebude ani domácí Filharmonie Brno pod vedením Olariho Eltse a spolu s nimi se představí fenomenální skotský perkusista Colin Currie. Slavnostního zahájení se ujme Česká filharmonie v čele s Jiřím Bělohlávkem a houslistou Josefem Špačkem.

„Moravský podzim vždy spojoval hudební světy a letos jde ještě o krok dál. Publikum se může těšit na vzácně uváděné skladby v neobvyklých kombinacích a rozmanitost interpretačních přístupů domácích i těch největších světových hvězd. Čeká nás i jedna světová premiéra a za zmínku stojí také provedení skladeb slavných spisovatelů Lva Nikolajeviče Tolstého, Friedricha Nietzscheho či Franze Schuberta,“ popisuje Marie Kučerová, ředitelka pořádající Filharmonie Brno. Úlohu rezidenčního skladatele festivalu přijal významný estonský tvůrce Erkki-Sven Tüür, jež se spolu s Arvo Pärtem a Veljo Tormisem řadí k nejvýznamnějším současným estonským skladatelům. Tüür bude v rámci festivalu přítomen mimo jiné u světové premiéry své skladby Conversio II zkomponované na objednávku festivalu a na závěrečném koncertu festivalu dokonce oslaví narozeniny! Do Brna přijedou hned tři další významní autoři, jejichž skladby budou na festivalu provedeny – Litevka Justė Janulytė, Holanďan Michel van der Aa a český autor působící ve Francii Kryštof Mařatka.

Více informací na www.filharmonie-brno.cz. Vstupenky je možné zakoupit on-line tamtéž, v kamenných předprodejích na Besední ulici, v Domu pánů z Lipé a na místě před koncertem, nebude-li vyprodáno.

Moravský podzim se pod taktovkou Filharmonie Brno odehrává již podruhé. Od roku 2013 je pořádán jako bienále a před dvěma lety nesl přízvisko „fantastický“, podle tehdejšího závěrečného koncertu s Berliozovou stejnojmennou symfonií. Letošní ročník nese přívlastek „multimediální“ a návštěvníci se mohou těšit na prolínání hudby a filmu, hudby a literatury, hudby a vizuálního umění. Čekají je výjimečné koncerty, představení, hudební filmy, setkání s autory i dětské dílny.

Multimedialita je přitom chápana v širokém slova smyslu. Program nabídne na jedné straně audiovizuální a mnohdy technicky náročné projekty jako Přesýpací hodiny, violoncellový koncert Up-close či starý němý film Batalion s živým doprovodem nové hudby. Chybět ovšem nebudou ani skromnější mezioborové odkazy, jako je například skladba Bretta Deana pro dvanáct violoncell inspirovaná snímkem Dvanáct rozhněvaných mužů, prakticky neznámá hudba mistrů slova Borise Pasternaka, Lva Nikolajeviče Tolstého a Friedricha Nietzscheho či Schubertův kvartet Smrt a dívka s vědomím jeho uplatnění ve stejnojmenném filmu Romana Polanského. Stejně tak Rachmaninovův Třetí klavírní koncert jako leitmotiv filmového dramatu Záře pojednávajícího o osudu geniálního klavíristy Davida Helfgotta, které bude na festivalu také promítáno.

Ryze hudebním protipólem k multimediální linii je angažování ve světě ceněného estonského autora Erkki-Svena Tüüra do role rezidenčního skladatele festivalu. Během festivalu za jeho osobní účasti zazní hned několik jeho závažných skladeb, mezi nimi v české premiéře Čtvrtá symfonie „Magma“ se sólovými bicími nástroji a ve světové premiéře komorní duet Conversio II, zkomponovaný na objednávku festivalu (bude to jen několik týdnů po světové premiéře Tüürova orchestrálního díla Sow the Wind… v novém koncertním sále Pařížské filharmonie).

Festivalové dění doplní besedy se skladateli spojené s projekcemi jejich děl, multimediálně zaměřené dílny pro děti během obou festivalových nedělních odpolední. „S potěšením jsme využili možnosti zahrnout do doprovodného programu Mezinárodní hudebněvědné kolokvium, které bývalo pravidelnou součástí Mezinárodního hudebního festivalu Brno od roku 1966,“ doplňuje Lucie Šnajdrová, manažerka Mezinárodního hudebního festivalu Brno.


Zdrj: Moravský odzim
(Publikováno 9. září 2015)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Neděle Pondělí Úterý
Polojasno
7°C /-5°C
Polojasno
12°C /0°C
Polojasno
13°C /2°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace