REKLAMA

Marketa Lazarová bez filmového plátna: Dvacáté Struny podzimu vzdají hold géniovi filmové hudby Zdeňku Liškovi


V Praze 9. září 2015 – Jedním z vrcholů jubilejního dvacátého ročníku festivalu Struny podzimu bude velkolepě pojaté koncertní uvedení hudby k filmu filmů Marketa Lazarová fenomenálního skladatele Zdeňka Lišky. Historicky první provedení rozsáhlé partitury k nejopěvovanějšímu dílu české filmové historie režiséra Františka Vláčila se uskuteční 9. října ve Foru Karlín v koncepci a úpravě Petra Ostrouchova.

 

 

Emotivní Liškův opus přednesou Martinů Voices se sbormistrem Lukášem Vasilkem, Baborak Ensemble vedený Radkem Baborákem, sopranistka Kateřina Kněžíková a tenorista Josef Moravec. Marketou Lazarovou se stane mladá česká herečka Anna Kratochvílová, role vypravěčů se ujmou mistři nad jiné povolaní: Jana Štěpánková a Josef Somr. Uvedení díla doplní projekce. „Považujeme za čest, že se nám podařilo získat výjimečný souhlas dědiců k unikátnímu projektu a že můžeme představit jedno z nejúžasnějších děl nejen filmové, ale i hudební historie 20. století. Liškova hudba k Marketě Lazarové je svým rozsahem, koncepcí a koneckonců i dodnes trvající odezvou výjimečná,“ říká ředitel festivalu Marek Vrabec.

Zdeněk Liška patří dodnes k nezapomenutelným postavám české hudby, přestože se jeho tvůrčí energie zaměřila pouze na film. Jeho hudba je moderní, originální, zároveň nadčasová a velmi sdělná. Spolupracoval snad se všemi našimi klíčovými režiséry druhé poloviny 20. století, od Jana Švankmajera přes Karla Zemana či Hermínu Týrlovou, dvojici Kadár & Klos až po Juraje Herze, Věru Chytilovou a hlavně Františka Vláčila, s nímž vytvořil kongeniální tvůrčí tandem. Právě film Marketa Lazarová patří k vrcholům spolupráce Vláčila a Lišky a dodnes je oceňována mimořádná role hudby ve filmu, která je mezinárodní kritikou označována za nejpůsobivější Liškovo dílo. Peter Hames z The Cinema of Central Europe uvedl: „Hudba ve ‚filmové opeře‛ Marketa Lazarová hraje tu nejzásadnější roli a Zdeněk Liška se ukázal být mistrem nejpovolanějším.“


Zdeněk Liška žil v letech 1922 až 1983 a jeho tvorba zásadním způsobem poznamenala historii české hudby i filmu. Natolik, že se dnes často hovoří o „éře Zdeňka Lišky” ve filmové hudbě. Měl mimořádný talent a cit pro hudební dramaturgii filmu, využíval řadu inovací a originálních postupů, skvěle pracoval se zvukovými efekty i tehdy novými prvky elektronické hudby. Traduje se, že někteří režiséři mu jako podklad dávali jen filmovou kopii bez poznámek, natolik důvěřovali jeho jemnocitu pro spojení hudby a filmu. Jeho dílo zahrnuje 146 celovečerních filmů, řadu animovaných, krátkých a dokumentárních filmů i scénickou hudbu. Systematicky pracoval s režiséry Františkem Vláčilem, Karlem Kachyňou, Karlem Zemanem, Janem Švankmajerem, Janem Kadárem a Elmarem Klosem, Hermínou Týrlovou, Jiřím Krejčíkem nebo Martinem Hollým. Průlomem byla originální a „industriální“ hudbu k  filmu Vynález zkázy z roku 1958, vrcholným tvůrčím obdobím pak byla šedesátá léta, kdy se v ovzduší relativní umělecké svobody a tvůrčího rozmachu podílel na klíčových dílech tzv. nové vlny, jmenujme například celovečerní filmy Ďáblova past, Smrt si říká Engelchen, Baron Prášil, Obžalovaný, Obchod na korze, Marketa Lazarová, Údolí včel, Spalovač mrtvol a Ovoce stromů rajských jíme.
Nadčasovost a univerzální sdělnost Liškovy hudby si zvolna nachází zasloužené místo doma i ve světě. Již před časem vydal například renomovaný britský label Finders Keepers soundtracky z filmů Spalovač mrtvol a Malá mořská víla a zařadil jejich části i do několika kompilací. U nás se také blýská na lepší časy a nový dokument o filmové hudbě Zdeňka Lišky v současné době vzniká v produkci ČT a režii Pavla a Víta Klusákových.

Lukáš Vasilek je naším předním sbormistrem, od roku 2007 vede Pražský filharmonický sbor. Spolupracoval s řadou světově proslulých těles, mezi jinými Českou filharmonií, Berlínskou filharmonií, Staatskapelle Dresden či Vídeňskými symfoniky. Komorní sbor Martinů Voices spoluzakládal v roce 2010 se záměrem interpretovat na špičkové úrovni především (ale nejen) hudbu 20. století.

Fenomenální hornista Radek Baborák je známý spoluprací s nejvýznamnějšími světovými umělci a orchestry, dlouhá léta byl spojen především s Berlínskou filharmonií. Intenzivně se věnuje také komorní hudbě a v posledních letech čím dál více i dirigentské dráze. Pod značkou Baborak Ensemble již od roku 2001 představuje různé sestavy vynikajících hudebníků interpretujících hudbu mnoha období.

Autor úpravy partitury a celé koncepce Petr Ostrouchov je sám vyhledávaným autorem filmové hudby (např. Želary, Občanský průkaz, Vendeta, Klauni, Čert ví proč, Zapomenuté transporty). Jeho skladatelská činnost se rozvíjí paralelně s právnickou dráhou a řízením ojedinělého hudebního vydavatelství Animal Music zaměřeného na současnou tvorbu nejvýraznějších představitelů naší jazzové scény.


Sledujte Struny podzimu on-line

www.strunypodzimu.cz – detailní informace o koncertech, rádio Struny podzimu, videoukázky
www.facebook.com/strunypodzimu – aktuální informace z festivalového dění
www.twitter.com/StrunyPodzimu – aktuální informace z festivalového dění
www.youtube.com/user/Strunypodzimu – videa z vybraných koncertů


Struny podzimu 2015 - přehled koncertů


5. října / Státní opera        Buika
9. října / Forum Karlín        ZDENĚK LIŠKA: MARKETA LAZAROVÁ (Radek Baborák, Martinů Voices)
12. října / Národní památník
na Vítkově         Paul Hillier & Theatre of Voices
#    David Lang uvádí STIMMUNG
20. října / České muzeum hudby    A Filetta & Fadia Tomb El-Hage
25. října / Forum Karlín        Cameron Carpenter
#    Cameron Carpenter uvádí KATT
2. listopadu / Lucerna – Velký sál    Jason Moran
#     Jason Moran uvádí FATS WALLER DANCE PARTY
8. listopadu / Rudolfinum        Gil Shaham & Sejong Soloists
11. listopadu / Pražský hrad     Philippe Jaroussky & Jérôme Ducros
18. listopadu / Lucerna – Velký sál    Cassandra Wilson
16. – 18. října / Minor, Novoměstská radnice    Struny dětem

 

Zdroj: Struny podzimu

(Publikováno 9. září 2015)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Čtvrtek Pátek Sobota
Dešťové přeháňky
8°C /3°C
Oblačno
7°C /2°C
Polojasno
8°C /-1°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace