REKLAMA

Mezinárodní hudební festival s geniem loci Českého Krumlova

 

Mezi 14. červencem a 5. srpnem 2017 se na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov opět představí špičky současné hudební scény. Už po šestadvacáté připraví organizátoři v tomto krásném městě zapsaném na seznam světového dědictví UNESCO hudební přehlídku evropského významu. Spojení atraktivního prostředí historického města a hudby mnoha žánrů vydobylo festivalu skvělé renomé. V unikátních prostorách Státního hradu a zámku Český Krumlov, ale i v dalších lokacích města s jedinečným geniem loci se uskuteční celkem 19 koncertů, na nichž vystoupí přední zahraniční i čeští interpreti. I v letošním roce předprodej vstupenek probíhá ve dvou časových pásmech s odlišnými cenami, do 31. května 2017 jsou ceny vstupenek nižší, včasný nákup vstupenek tedy přináší možnost úspory.

 

Známe program společného koncertu Angely Gheorghiu a Ramóna Vargase

 

Festival zůstane věrný své dramaturgické tradici a opět nabídne klasickou hudbu, muzikál, šanson i crossover. 14. července jej v Pivovarské zahradě zahájí společný operní galakoncert dvou operních hvězd současnosti – sopranistky Angely Gheorghiu a tenoristy Ramóna Vargase. Doprovodí je PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského.

 

Klasické koncerty v Zámecké jízdárně, Maškarním sále a Klášterním kostele

 

Tradiční osou festivalové dramaturgie jsou koncerty klasické hudby v prostorách Státního hradu a zámku Český Krumlov. První festivalová sobota 15. července bude patřit vynikajícímu španělskému klavíristovi Javieru Perianesovi. V Zámecké jízdárně vystoupí s rezidenčním orchestrem festivalu, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, a pod taktovkou svého krajana dirigenta Manuela Hernández - Silvy přednesou Griegův Klavírní koncert a moll op. 16. Zazní také Akademická slavnostní předehra c moll pro orchestr op. 80 Johannesa Brahmse a Symfonie č. 8 G dur op. 88 Antonína Dvořáka.

 

Další významnou osobností z instrumentálního světa bude „mág houslí a violy“ Julian Rachlin, který velký zájem vzbuzuje i svými dirigentskými aktivitami, a jako dirigent se 28. července uvede také v krumlovské Zámecké jízdárně. Po jeho boku a za doprovodu Jihočeské filharmonie vystoupí také talentovaná kanadská violistka Sarah McElravy.

 

Klasickou osu festivalu dále dotvoří série komorních koncertů v Maškarním sále, v jejímž rámci vystoupí i violoncellista Mischa Maisky, který se do Krumlova také vrací. Sytý a lahodný tón jeho violoncella, střízlivý výraz a koncentrovaná vášeň, s jakou Maisky ke svým partům př istupuje, obecenstvo doslova uchvacují. Budete se moci o tom přesvědčit 20. července při skladbách J. S. Bacha a J. Brahmse na jeho společném koncertu s mladou čínskou klavíristkou Shiran Wang.

 

V Maškarním sále se také představí soubor Cappella Mariana. Svým koncertem 21. července uctí památku umělce, jehož výročí si v tomto roce připomínáme. Tento večer zazní madrigaly z pera Claudia Monteverdiho, od jehož narození uplyne letos 450 let.

 

S komorními programy vystoupí i houslista Bohuslav Matoušek s mladým kolegou Jakubem Junkem a komorním orchestrem Virtuosi Pragenses, korejský houslový talent Da Yoon You, violoncellista Petr Nouzovský společně s kytaristkou Miriam Rodriguez Brüllovou v programu s názvem „Après un rêve“ , dále peruánský kytarista Jesús Castr o Balbi a komorní tělesa, jako jsou Škampovo kvarteto či Smetanovo trio.

 

V minulém roce rozšířil Mezinárodní hudební festival Český Krumlov své lokace o další atraktivní místo Českého Krumlova, Klášterní kostel Božího těla. Letos se zde konají dva nedělní dopolední koncerty - 16. července se představí soubor patřící k předním světovým interpretům středověké duchovní hudby, Schola Gregoriana Pragensis, a 30. července trumpetista Marek Zvolánek a varhaník Pavel Svoboda vzdají hold jednomu z nejvýznamnějších trumpetistů 20. století, Maurici Andrému. V Pivovarské zahradě v podání renomovaných sólistů - Aga Mikolaj, Dana Beth Miller, Zach Borichevsky a Oleg Tsibulko, Českého filharmonického sboru Brno, Filharmonie Bohuslava Martinů a dirigenta Stanislava Vavřínka zazní 4. srpna Verdiho Messa da Requiem, dílo, jehož každé provedení je vždy svátkem a zároveň hlubokým obohacením.

 

Osvěžení v podobě jiných žánrů

 

Program festivalu netvoří jen tzv. „klasika, nýbrž i letos jde napříč žánry". Svůj osobitý hudební styl představí krumlovskému publiku 3. srpna v Maškarním sále Janoska Ensemble. Spolu se sopranistkou Marcelou Cerno a barytonistou Danielem Serafinem představí originální virtuózní kombinaci klasické hudby s příměsí jazzu, popu a tradiční hudby.

 

22. červenec nabídne festival v Pivovarské zahradě osvěžující Irský večer s tradiční irskou skupinou Altan a ochutnávkou irské whisky. Svým osobitým stylem, charakteristickým nakažlivou energií a irskou rytmikou, spolu s křehkou krásou tradičních písní hraných houslemi, píšťalkami, kytarami, akordeonem a buzuk i, a zpívaných gaelsky i anglicky, si získali své publikum v mnoha zemích. Nebude chybět ani americký muzikál v programu „Bravo Broadway“ a v autentickém podání broadwayských muzikálových hvězd Chloe Lowery, Capathii Jenkins, Roba Evana, Hugha Panara a dirigenta Randalla Craiga Fleischera a za doprovodu Severočeské filharmonie Teplice.

 

Letošní novinkou bude závěrečný komponovaný večer v zámecké zahradě. Jeho podobu nám přiblížil prezident MHF Český Krumlov Jaromír Boháč: „Novým festivalovým prostředím bude tento rok zámecká zahrada, do které jsme situovali letošní poslední koncert. Návštěvníky přivítáme na letní jízdárně, odkud se po krátkém oficiálním ukončení festivalu všichni přesuneme k barokní fontáně, kde bude připravena první část programu „Iluminace zahrady“. Pak se hosté posunou do tzv. anglického parku vedle hudebního pavilonku, kde si poslechnou samotný koncert „Noc barokních mistrů“, trumpetista Marek Zvolánek a soubor Barocco sempre giovane zahrají skladby Charpantiera, Purcella a dalších. A úplná tečka festivalu se odehraje u jezírka, kde za zvuků Händelovy Hudby k ohňostroji diváky čeká slavnostní ohňostroj.“

 

Více informací k programu naleznete na nových webových stránkách www.festivalkrumlov.cz v sekci Program a vstupenky.

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Polojasno
28°C /15°C
Polojasno
30°C /17°C
Polojasno
30°C /17°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace