REKLAMA

Letní slavnosti staré hudby chystají královský program, diváky pozvou do Versailles

 

V Praze, 26. dubna - Vskutku královský program nabídne letošní 18. ročník Letních slavností staré hudby s podtitulem „Versailles“. Mezi 11. červencem a 7. srpnem přenese festival hned sedmkrát návštěvníky do ikonického sídla francouzských králů, aby jim v podání špičkových zahraničních interpretů předestřel výběr instrumentálních i vokálních skvostů, z nichž některé budou uvedeny v premiéře.

 

 

„Po loňských Benátkách jsme se letos dramaturgicky přesunuli do dalšího významného hudebního centra Evropy 17. a 18. století,“ říká výkonná ředitelka festivalu Josefína Matyášová a pokračuje: „Nechceme ovšem nabízet tisíckrát uvedené skladby. Naším cílem je představit ve své době významná, avšak u nás ne vždy známá díla, ať už se jedná o monumentální chrámovou hudbu, podmanivé operní árie a suity z baletů či lehčí a komornější hudbu, jež zněla v královských komnatách.“

 

Nadcházející ročník festivalu pokračuje v programové linii připravované ve spolupráci s prestižním Centrem pro barokní hudbu ve Versailles. Výsledkem této úspěšné mezinárodní spolupráce je mimo jiné i úvodní festivalový koncert s názvem Král nebes, který se uskuteční 11. července v kostele sv. Šimona a Judy. Díla složená pro chrámové prostředí za vlády Ludvíka XIV. zazní v podání čtveřice špičkových sólistů a sboru Centra pro barokní hudbu ve Versailles Les Pages et les Chantres za doprovodu orchestru Collegium Marianum a pod taktovkou Oliviera Schneebeliho.

 

Velkolepý zážitek slibuje závěrečný koncert festivalu Slavnost pro krále Slunce, jenž představí nejkrásnější operní árie a suity z baletů pro Ludvíka XIV. od J.-B. Lullyho, A. Campry a A. C. Destouchese. Koncert, který se koná 7. srpna 2017 ve Dvořákově síni Rudolfina, je jedinečný už tím, že orchestr Collegium Marianum zahraje na kopie nástrojů ze slavného dvorního orchestru, takzvaných „Dvacet čtyři králových houslí“ (Les Vingt-quatre Violons du roi).

 

Foto: Martin Divíšek

 

Program dále nabídne například španělské a baskické taneční rytmy, jak zněly v 17. století ve Versailles, italské kantáty a árie, jež měla v oblibě korunní princezna Marie Josefa Saská, kompozice pro violu da gamba určené přímo pro královské komnaty nebo skladby pařížských autorů ovlivněných G. Ph. Telemannem. To vše v podání světově uznávaných interpretů, jakými jsou renomovaný španělský soubor Euskal Barrokensemble, sólisté slavné Hofkapelle München, jeden z nejvýraznějších cembalových virtuosů současnosti Jean Rondeau, italská sopranistka Raffaella Milanesi spolu s Ensemble Odyssee z Holandska či gambový Hathor Consort z Belgie.

 

Online rezervace a předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty začíná 26. dubna. Více informací na www.letnislavnosti.cz. Festivalové centrum na adrese GALERIE 1 ve Štěpánské 47, Praha 1 je otevřeno každou středu od 10.00 do 18.00 hodin (kromě 5. 7. 2017) – předprodej vstupenek zde bude zahájen 10. 5. 2017.

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Úterý Středa Čtvrtek
Občasné bouřky
30°C /18°C
Oblačno
31°C /17°C
Polojasno
31°C /18°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace