REKLAMA

Festival Dvořákova Praha přivítá světové orchestry v čele se Staatskapelle Dresden a London Symphony Orchestra

 

V Praze 30. března 2016 - Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha odtajnil program a zahajuje prodej vstupenek. Festival, který letos po deváté vzdává hold českému géniovi Antonínu Dvořákovi, uvítá mezi 5. a 24. zářím přední orchestry a sólisty z domova i špičková tělesa a renomované hudebníky ze zahraničí. Slavnostní zahajovací koncert bude patřit jednomu z nejlepších evropských orchestrů Staatskapelle Dresden pod taktovkou Christiana Thielemanna. Vedle rezidenčního orchestru České filharmonie s Jiřím Bělohlávkem a Jakubem Hrůšou bude Rudolfinum hostit například London Symphony Orchestra s dirigentem Gianandreou Nosedou, který doprovodí našeho violoncellistu Jiřího Bártu. Dále vystoupí fenomenální houslista Gidon Kremer se souborem Kremerata Baltica či Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod vedením Antonia Pappana, kteří budou program letošní Dvořákovy Prahy uzavírat. K vrcholným momentům festivalu bude jistě patřit také recitál vynikajícího ruského klavíristy Borise Berezovského. Dalšími sólisty festivalových večerů budou například hvězdní houslisté Hilary Hahn a Gil Shaham.

 

London Symphony Orchestra

 

Kurátorem Komorní řady je poprvé zahraniční osobnost, vynikající britský houslista a popularizátor hudebního dění Daniel Hope. Ten v úzké spolupráci s uměleckým ředitelem festivalu Markem Vrabcem na tento festival uvnitř festivalu přizval například svého loňského předchůdce ve funkci, českého pianistu Iva Kahánka, či vůdčí osobnosti newyorského Chamber Music Society of Lincoln Center violoncellistu Davida Finckela a klavíristku Wu Han. S Ivem Kahánkem se společně představí také jako sólisté s renomovaným švýcarským Zurich Chamber Orchestra. V rámci komorní řady se uskuteční také písňový recitál v podání na mezinárodních scénách čím dál úspěšnějšího tenoristy Pavla Černocha.

 

 

Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum a srdcem komorní řady Anežský klášter. Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty začíná dnešním dnem, tj. 30. března. Více informací na www.dvorakovapraha.cz.

Dvořákova Praha se pyšní jménem jednoho z nevětších světových skladatelů Antonína Dvořáka. Jejím základním dramaturgickým cílem je ukazovat dílo velkého českého génia v celé jeho šíři. „Festival letos představí opět pestrý průřez Dvořákovým dílem, více i méně známými opusy, a postaví jej jak vedle hudby jeho evropských vrstevníků, tak renesanční i soudobé. Věříme, že tak nejlépe vynikne jeho pevné a nepřehlédnutelné místo v hudební historii a ve světovém kontextu," dodává umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

 

Slavnostní zahajovací večer bude letos 5. září patřit jednomu z dlouhodobě nejproslulejších orchestrů Evropy Staatskapelle Dresden a Christianu Thielemannovi, který se řadí mezi nejžádanější dirigenty současnosti. Orchestr, jehož historie se datuje již od roku 1548, přednese díla Maxe Regera, Ludwiga van Beethovena a Richarda Strausse. V Beethovenově houslovém koncertu se jako sólista představí Nikolaj Znaider.

 

Česká filharmonie jako rezidenční orchestr festivalu představí v rámci série Dvořák Collection III všechny Dvořákovy symfonické básně a koncertní předehry. Pod taktovkou Jakuba Hrůši zazní symfonické básně podle Kytice K. J. Erbena i nepříliš často uváděná symfonická báseň Píseň bohatýrská. Jiří Bělohlávek se pak ujme provedení kompletního cyklu koncertních předeher Příroda, Život a Láska. S rezidenčním orchestrem Dvořákovy Prahy vystoupí na koncertech americká houslistka Hilary Hahn, český barytonista Svatopluk Sem a Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka.

 

Během září se na festivalu vystřídají v nebývalé koncentraci i další orchestry mezinárodního věhlasu: Londýnský symfonický orchestr (London Symphony Orchestra), který povede Gianandrea Noseda chystá výjimečný hudební svátek - doprovodí českého violoncellistu Jiřího Bártu ve slavném Dvořákově koncertu h moll a uvede 2. symfonii e moll Sergeje Rachmaninova. Jeden z nejlepších italských orchestrů světového renomé, Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia, provede pod taktovkou svého šéfdirigenta Antonia Pappana díla Gioacchino Rossiniho a Petra Iljiče Čajkovského se sólistou Gilem Shahamem. Fenomenální houslista Gidon Kremer v čele svého ansámblu Kremerata Baltica postaví vedle sebe v neotřelém, leč jistě účinném, dramaturgickém bloku Alfreda Schnittkeho, Antonína Dvořáka i Astora Piazzollu.

 

Kurátorem Komorní řady je poprvé v historii festivalu zahraničí umělec. Pražskému publiku dobře známý Daniel Hope je nejen excelentní houslista, ale také spiritus agens mnoha akcí a organizátor hudebního dění. S naším Ivem Kahánkem u klavíru, houslistou Jakubem Fišerem, americkým violistou Paulem Neubauerem a britskou violoncellistkou Josephine Knight složí v příhodném prostředí Anežského kláštera poctu Dvořákově komorní hudbě pro klavír.  Protagonisty Komorní řady budou také další Američané, violoncellista David Finckel a  klavíristka Wu Han, český houslista Jan Mráček či tenorista Pavel Černoch, který se směle prosazuje na mezinárodní scéně. Zážitkem bude jistě zahajovací koncert Komorní řady ve společnosti Zurich Chamber Orchestra, který v jednom večeru uvede Dvořákovy serenády vedle dvojkoncertu Erwina Shulhoffa. Coby sólisté se představí dramaturgické a interpretační opory festivalu, Daniel HopeIvem Kahánkem.

 

Recitálový koncert letošní Dvořákovy Prahy dává vyniknout jedinečnému přednesu ruského klavíristy Borise Berezovskeho, který patří k absolutní světové špičce a jistě ohromí posluchače souborným provedením Lisztových Transcendentálních etud, považovaných za jedno z technicky nejobtížnějších děl světové klavírní literatury.

 

I v letošním roce láká festival na koncert duchovní hudby v katedrále sv. Víta. Nabízí dramaturgicky originální spojení tvorby mistrů renesanční vokální polyfonie s hudbou současnou. Naváže na loňský festivalový úspěch provedení Te Deum Arvo Pärta. Britský soubor Tallis Scholars s dirigentem Peterem Philipsem v něm spojí své síly s Martinů Voices vedenými Lukášem Vasilkem, Kvartetem Martinů a dalšími sólisty. Zazní díla mistrů renesance i současného, před třemi lety zesnulého, britského autora Johna Tavenera.

 

Pořadatelé festivalu dlouhodobě dávají prostor mladým talentům. Letos se během jednoho večera s názvem Den D na pódiu setkají dva mladí umělci na začátku velmi slibné kariéry: švýcarský klavírista Louis Schwizgebel a americký houslista Benjamin Beilman. Den D navíc nabídne, jak se již stalo tradicí, nejen mladému publiku cenově výhodné vstupné a příležitost zažít festivalovou atmosféru v neformálním oblečení.

 

Dvořákova Praha myslí na všechny posluchačské generace. Rodinný den tak letos láká druhou festivalovou sobotu nejprve na dopolední Dvořák Matiné s renomovaným belgickým orchestrem Anima Eterna s dirigentem Jos van Immerseelem. V odpoledním programu pak potěší děti i dospělé ve Dvořákově síni Rudolfina světoznámé excelentní duo hudebních klaunů  Igudesman & Joo.

 

Tradicí jsou rovněž objevné výpravy Po stopách A.D., které se konají v předvečer zahájení Dvořákovy Prahy. Tentokrát se organizátoři spolu s festivalovými příznivci vydají do míst spjatých s mládím Antonína Dvořáka, do rodné Nelahozevsi.

 

Vstupenky na všechny festivalové koncerty je možné zakoupit od dnešního dne on-line na www.dvorakovapraha.cz, ve Vstupenkovém centru Dvořákovy Prahy v Palackého ulici č. 1 a v předprodejní síti Ticketpro. Pořadatelé nabízejí vedle odměn za věrnost také slevy pro studenty, učitele a seniory, členství v Klubu mladých a další výhody.

 

Zdroj: Dvořákova Praha

(Publikováno 31. března 2016)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Čtvrtek Pátek Sobota
Dešťové přeháňky
8°C /3°C
Oblačno
7°C /2°C
Polojasno
8°C /-1°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace