REKLAMA

NFA představí meziválečnou tvorbu v newyorském Muzeu moderního umění

 

V Muzeu moderního umění v New Yorku začíná 11. 4. 2017 přehlídka českých filmů. Program, který sestavili pracovníci Národního filmového archivu (NFA), představí zejména snímky z meziválečného období, od mainstreamu po avantgardu.

 

Přehlídku s názvem Extáze a ironie: český film 1927–1943 připravil kurátor z filmového oddělení Muzea moderního umění v NYC Dave Kehr s ředitelem NFA Michalem Bregantem po loňském setkání na festivalu archivního filmu v Boloni. Jak Kehr píše v anotaci přehlídky, před druhou světovou válkou a dokonce i během ní dosahoval československý filmový průmysl velmi vysoké úrovně. Divákům se na newyorské přehlídce v představí čtrnáct snímků z tohoto období.

 

„Tři z promítaných snímků, Takový je život, Bílá nemoc a Ze soboty na neděli, byly nedávno digitálně restaurovány v rámci projektu #zpetvkinech. Machatého film Ze soboty na neděli bude v New Yorku uveden v mezinárodní premiéře. Většina filmů, které budeme v New Yorku hrát, patří do kosmopolitního proudu meziválečné kinematografie, takže je přirozené, že po obnovených premiérách v Čechách a na evropských festivalech představíme tyto filmy i za oceánem,“ vysvětluje Michal Bregant.

 

Program zahrnuje širokou škálu snímků, od avantgardních děl Gustava Machatého či Carla Junghanse po politickou satiru Voskovce s Werichem, Haasovu protinacistickou alegorii či Fričovu populární tvorbu. V New Yorku se budou promítat: Batalion (režie Přemysl Pražský, 1927), Erotikon (r. Gustav Machatý, 1929), Takový je život (r. Carl Junghans, 1929), Tonka Šibenice (r. Karel Anton, 1930), Před maturitou (r. Vladislav Vančura, 1932), Na sluneční straně (r. Vladislav Vančura, 1933), Ze soboty na neděli (r. Gustav Machatý, 1931), Extase (r. Gustav Machatý, 1932), Bílá nemoc (r. Hugo Haas, 1937), Kristian (r. Martin Frič, 1939), Panenství (r. Otakar Vávra, 1937), Šťastnou cestu (r. Otakar Vávra, 1943), Peníze nebo život (r. Jindřich Honzl, 1932), Svět patří nám (r. Martin Frič, 1937).

 

Foto: NFA

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Neděle Pondělí Úterý
Oblačno
10°C /6°C
Zataženo
8°C /5°C
Zataženo
10°C /5°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace