REKLAMA

Směřuje Západ ke švédské teorii osamělé lásky?


Jeden svět uvedl dokument o nechtěném důsledku švédského sociálního systému

kandinávské země jsou nejenom bohaté, zároveň platí v mnoha ohledech za nejvyspělejší společnosti planety. Těší se nízké sociální nerovnosti, mají silné demokratické instituce, kvalitní systém vzdělávání. Pohled cizince z jihu ale může tuto „zhmotněnou utopii“ v něčem nepříjemně obnažit. Povedlo se to Ericovi Gandinimu s dokumentárním filmem Švédská teorie lásky. Film uvedený na festivalu Jeden svět ukazuje, že Skandinávie není (jen) rovnostářským rájem na zemi, nýbrž i místem, kde žije hodně osamělých a chladných lidí. Nejedná se přitom o plytkou kritiku „levicového sluníčkářství“ nebo Švédska jako takového: je to varování, že dokonalá společnost neexistuje.

Gandini vystavěl snímek spíše jako obrazovou esej než klasicky stavěný příběh a odrazil se od knihy historiků Larse Tragardha a Henrika Berggrena nazvané Je Švéd lidská bytost? Dvojice profesorů tu zkoumá, jak vznikl onen obdivovaný švédský model sociálního státu, který se o své občany stará od kolébky až do rakve.

...
Pokračování článku naleznete ZDE.


Petr Horký


Převzato z www.respekt.cz
(Publikováno se svolením vydavatele 16. března 2016)

 

 

Diskutujte toto téma na naší webové agoře!

 

 

>>zpět
Předpověď počasí
Neděle Pondělí Úterý
Polojasno
-6°C /-10°C
Polojasno
-7°C /-11°C
Zataženo
-8°C /-12°C

REKLAMA
Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace