REKLAMA

Zemřel Ladislav Helge, jeden z představitelů nové vlny československého filmu


Režisér a scénárista, držitel Ceny Vladislava Vančury (2009) a Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize (2012), podlehl 31. 1. 2016 dlouhé nemoci. Bylo mu 88 let.

 


Ladislav Helge /foto: Wikipedie


Ladislav Helge patřil k představitelům tzv. nové vlny československého filmu 60. let. Přestože o přijetí na FAMU usiloval neúspěšně, díky dlouholeté spolupráci se zakladatelem Československého filmového archivu Jindřichem Brichtou a především s režisérem Jiřím Krejčíkem mohl svůj filmový talent postupně rozvíjet a kultivovat.

Jeho originální společensko-kritický pohled se projevil již v režijním debutu Škola otců z roku 1957. Psychologické drama kritizuje pokryteckou morálku a spolu s dalšími šesti autorovými filmy putovalo po srpnové okupaci jako politicky závadné do trezoru. Nejvýraznějším z nich byl Stud z roku 1967, který reflektoval atmosféru předznamenávající Pražské jaro.

Se začátkem normalizace byl Ladislav Helge zbaven možnosti umělecky tvořit a v letech 1972 – 1975 pracoval jako poštovní úředník. Ke scénáristické a režijní práci se směl vrátit až po pěti letech - na scéně Laterny Magiky. Po listopadu 1989 stanul na jedno volební období v čele obnoveného Filmového a televizního svazu, působil rovněž jako vedoucí katedry režie na FAMU. K vlastní tvorbě už se však nikdy nevrátil.

„V Ladislavu Helgem ztratila česká kinematografie nejen jednoho z posledních žijících z představitelů nové vlny, talentovaného umělce se schopností kritického pohledu a uznávaného pedagoga, ale také statečného člověka, který odmítl legitimovat totalitní režim tím, že by se uvolil točit filmy v duchovně ořezaném prostoru milostivě mu vymezeném vládnoucí mocí,“ komentoval jeho odchod ministr kultury Daniel Herman.

Simona Cigánková,
tisková mluvčí MKČR

 

Pořad České televize Na plovárně s Ladislavem HelgeZdroj: MK ČR
(Publikováno 2. února 2016)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Středa Čtvrtek Pátek
Polojasno
2°C /-2°C
Dešťové přeháňky
4°C /-1°C
Dešťové přeháňky
4°C /-1°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace