REKLAMA

Valtice FESTE TEATRALE


Kdysi letní odpočinkové sídlo Lichtenštejnů, zámek imponující monumentalitou je klenotem města. Dnes se tu velmi pracuje, je to znát. Na jaře dokončili rozsáhlou opravu a rekonstrukci jízdárny. Renovované sály se otevřely veřejnosti koncertem mezzosopranistky Magdaleny Kožené v červnu na závěr festivalu Concentus moraviae.

 

 


Valtice 12. a 13. září žily ve znamení FESTE TEATRALE – oslavy události, přesahující čas chuti dobrého vína na jazyku. Ve městě, které se pyšní přídomkem „hlavní město vína" - bylo letos znamenité - se konal vyprofilovaný, dramaturgicky promyšlený festival, spjatý se znovuotevřením barokního divadla.


Je to dávno, kdy se Zámecké či Dvorské divadlo v roce 1790 stalo součástí zámeckého komplexu. Vzácné návštěvníky vítal při premiéře kníže pán, nejvíce ze všech toho nejvzácnějšího, samotného císaře pána Leopolda II.
Čas šel, pak i oponou trhnul, včetně té divadelní. V šedesátých letech minulého století našli pro chátrající budovu řešení. Z interiéru, co zbylo, vybouráno bylo, zachovány zůstaly obvodové stěny, vnitřní prostor se změnil v garáž pro zemědělské stroje.

V roce 2012 bylo rozhodnuto divadlo obnovit. Nákladná rekonstrukce, v podstatě replika dle původního projektu, byla financována z evropských fondů a domácích zdrojů. Tři roky poté Feste teatrale, slavnost na počest otevření nového – starého divadla.

Festival laděný v tónech baroka nabídl množství koncertů a představení s účastí domácích i zahraničních umělců. Nechyběly workshopy, projekce, prohlídky zámeckého areálu. Nabitý, atraktivní program dva dny od rána do pozdního večera, byl koncipován a připraven ve spolupráci Opera na cestách s Hudebními lahůdkami. Produkce těch dvou je dnes již synonymem kvalitní nabídky zaplňující bílá či méně známá místa na mapě, zejména staré hudby.

Hrálo se a zpívalo na více místech zámeckého areálu, obdiv diváků si získali jak čeští, tak zahraniční interpreti, mezi nimiž převažovali hosté z Polska. Také se tančilo. Alla Danza Baroque z Brna představila tanec v dobovém oděvu z časů Krále Slunce. Koncertními vystoupeními velmi zaujaly polská Orkiestra historyczna a Plaisirs de Musique s Janem Čižmářem. Těch, kteří vtiskli festivalu svým umem nejen barokní, ale i sváteční ráz, bylo samozřejmě víc. To vše v rámu úvodních a závěrečných slavnostních fanfár.

Tím hlavním bylo však představení v překrásném staronovém divadle, vydechujícím příjemnou vůni dosud čerstvého dřeva. Po oba večery tečka po slunném dni. Na programu byla Didone Abbandonata – Opuštěná Dido.
Hudební lahůdky a Opera na cestách uvedly operu D. Sarriho na libreto P. Metastasia z roku 1724 v premiéře v brněnské Redutě v lednu 2014. Dvě stě osmdesát let předtím ji uvedla Mignottiho Operní společnost v Teatro della taverna na místě dnešní Reduty. Pouhých deset let po premiéře v Neapoli.

Tentokrát se tragický příběh královny Kartága a její nešťastné lásky v režii Patricie Částkové a hudebním nastudování Jana Čižmáře, odehrál v autentickém prostředí dobových kulis. Ve valtickém historickém divadle sklidil velký a zasloužený potlesk. Náležel výbornému polskému Orkiestra historyczna, který vede houslistka Martina Pastuszka a všem sólistům, z nichž myslím nejvíce zářili Andrea Široká (Didone) a Roman Hoza (Iarba, král Maurů). Obdiv diváků si získaly i nádherně vypracované, přesně padnoucí dobové kostýmy z hedvábných materiálů.
Krásné divadlo i představení, krásná, slavnostní atmosféra. Přítomen nebyl sic tentokrát císař, ani kníže, dostavili se však všichni nejpovolanější. Uvítací slovo měl „domácí pán", kastelán Richard Svoboda. O přestávce jsem vyslechl obavu, aby se snad něco nezadrhlo, konkrétně výměna kulis, ovládaná mechanismem, dnes již přece jen archaickým. Zkoušelo se, samozřejmě zkoušelo, hodně, ale čert nikdy nespí. Čert spal, vše vyšlo, nic se nezadrhlo. Starosta Valtic, Pavel Trojan uvítal návštěvníky města. Spokojeně si trochu oddechl, že velké dílo dospělo do zdárného konce. Paní Naděžda Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu poděkovala všem, kteří se na obnově divadla podíleli. Pana starostu povzbudila konstatováním, že další velké rekonstrukce teprve přijdou.

Ministr kultury pan Daniel Herman přiblížil obnovu valtického zámku jako jeden z nejnákladnějších kulturních projektů u nás. Je dobré, že doba takové umožňuje a vrací kráse původní tvář, souzněli jistě všichni v duchu. Po skončení představení ministr osobně pogratuloval realizátorům a účinkujícím pěvcům a hudebníkům. A byl čas k odjezdu zpět do Prahy, Brna či jinam. Dálnicí, silnicí a všemi objížďkami... zákrutami, po cestách, které si nezadají s peripetiemi barokního divadla a opery.

 

Valtice divadlo - 1910 Valtice divadlo - 1947
Valtice divadlo - před dmolicí Valtice divadlo - dnes


Jaroslav Štěpaník


Převzato z www.literarninoviny.cz
(Publikováno se svolením vydavatele 17. září 2015)

 

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Dešťové přeháňky
8°C /5°C
Polojasno
6°C /-1°C
Polojasno
8°C /0°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace