REKLAMA

Festival Theatrum KUKS už počtrnácté


Unikátní festival barokního divadla, poezie, opery a hudby, který probouzí k životu zapomenutý fenomén uměleckých vizí hraběte F. A. Šporka, se do magického prostoru Kuksu vrací ve dnech 26. – 30. srpna. Zakladatele a ředitele festivalu, muzikologa Stanislava Bohadla, jsme se zeptali, co mohou návštěvníci očekávat tentokrát.

 


Portrét hraběte F. A. Šporka, archiv S. Bohadla


Letošní ročník představí 38 produkcí včetně 13 premiér. Zatímco v předchozích letech jste poetiku „nového barokního stylu“ inscenovali také v okolí Kuksu, například v kostele v Žirči nebo na křížové cestě u Nového lesa ve Stanovicích, současné festivalové dění situujete především do samotného areálu Kuks. Proč?

Právě opravený Kuks je tou nejlepší scénografií. Historicky, kulturně, literárně, hudebně i divadelně do Šporkovy komponované barokní krajiny samozřejmě patří.

Využijete během festivalu i nedávno otevřené Rentzovo muzeum v revitalizovaném lázeňském domě v Kuksu?

Takzvaný Montalegrův sál v muzeu Šporkova dvorního rytce je po loňské zkušenosti ideální komorní prostor mezi Rentzovými rytinami a Šporkovými knihami. Zazní tu neznámé kantáty Antonia Bioniho – šporkovského kapelníka z Benátek i Biberovy Růžencové sonáty. Tajemné barokní sklepení je další divadelní scénou a na terase využijeme konstrukci jezuitského divadla.

Je v tom záměr, že část festivalové dramaturgie je i tentokrát věnována loutkám?


Ano, Neumannův Pulcinella v Kuksu bavil lázeňské hosty už v roce 1698 a originálně zahájil kukské divadelní dějiny. Dokonce se sem hlásí přerod komického harlekýna z commedia dell'arte na improvizujícího hanswursta.
Na kosmopolitnost Šporkových časů volně navazuje Mezinárodní tábor potulných komediantů. Vychází z mezinárodního projektu CULTURE 2000, který probíhal i v Kuksu, a jeho účastníci z pěti evropských zemí se vracejí zpět.

Barokní Kuks si stále častěji podmaňuje mladé talentované tvůrce. Patří k nim i studentka DAMU Kateřina Bláhová?

Ano. Kateřina se loni inspirovala v Kuksu dílnou Fabia Ambrosiniho na téma trans masks – jak nám divadelní maska dovolí vystoupit z vlastní identity. Navrhla masky a připravila vlastní pohádku pro malé i velké. Jsem na ni velmi zvědav.

Na co se během festivalu těšíte nejvíc?


Vlastně na všechno, protože jsem měl tu čest a možnost vybírat, tematizovat i iniciovat celý program. Vivaldiho opera-serenata Řeka Seina oslavuje krále a Francii od Ensemble Damian, čarodějná faustovská legenda Já jsem Krabat od Geisslers Hofcomoedianten, Bioniho kantáty s Hofmusici, baletní kreace Andrey Miltnerové v lapidáriu Braunových soch Anděl prozření ducha nebo Toulající se smrt v pohybovém koncertu sopranistky Ireny Troupové mezi freskami Tance smrti v hospitální chodbě…
A určitě si nenechám ujít workshop italského specialisty na výrobu kožených masek z commedia dell´arte Andrea Cavarry, který bude režírovat i výsledné představení. Začíná už v neděli 23. srpna.

Letos poprvé mezi spolupořadateli, kteří festivalu Theatrum KUKS poskytli záštitu, chybí obec Kuks. Proč právě v roce, který je vyvrcholením znovuoživení barokního areálu Kuks? Potvrzuje to ono pověstné, že nikdo není doma prorokem?

Škoda, je to integrální součást kulturních dějin obce. Kuks bez kultury, umění a kontaktu s Evropou by nikdy nevznikl, Kuks by prostě nebyl Kuksem, nebyl by ani opraven – a to se naštěstí nedá bojkotovat ani zastavit.

Kdybyste měl možnost trávit současné horké „italské“ noci v Kuksu s Františkem Antonínem Šporkem, o čem byste s ním rád hovořil a v jaké hudební kulise?

Ptal bych se ho, zda se mu ty opravené objekty a místa líbí, co by udělal jinak a jak dostavět chybějící zámeček nad kaskádovým schodištěm. A neměl by chybět Vivaldi, Bach ani jeho loutnista a skladatel Amandus Rofeld. A pili bychom jako tehdy „vybraná uherská a česká vína“ ve vinohradu pana Stanislava Rudolfského.

Více o programu festivalu: http://theatrum-kuks.webnode.cz/

Lenka Jaklová


Převzato z www.mistnikultura.cz
(Publikováno se svolením vydavatele 26. srpna 2015)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pondělí Úterý Středa
Zataženo
0°C /-3°C
Oblačno
2°C /-3°C
Oblačno
1°C /-3°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace