REKLAMA

Zemřel dramatik Josef Topol


V pondělí 15. června zemřel po dlouhé nemoci ve věku osmdesáti let jeden z nejvýznamnějších českých dramatiků druhé poloviny 20. století Josef Topol. Slavné jsou zejména Topolovy hry z 60.let, mimo jiné podobenství z kolektivizovaného venkova Konec masopustu či existenciální Kočka na kolejích, jíž zahajovalo Divadlo Zabranou. Po podpisu Charty 77 upadl Topol v nemilost tehdejšího režimu a publikoval jen v samizdatu či pod cizím jménem. Otec dvou talentovaných synů Jáchyma a Filipa byl však nejen pdramatikem a překladatelem, ale i básníkem. To si můžeme připomenout recenzí jeho souborného básnického díla, kterou před časem zveřejnil časopis RESPEKT.

 


Dějiny české literatury končícího století se zdají být konečně sceleny a téměř uzavřeny. Přece však stále existují uskupení, která dosud nebyla vřazena na své místo. Existují totiž autoři, jejichž dílo se vynořuje hotové, zralé - a skvostné. A koriguje naše představy o tom, co je (či čím mohlo být) české písemnictví.

Možná posledním z takových nepoznaných míst je skupina "šestatřicátníků" (název podle roku narození většiny z nich), tedy volného svazku mladých literátů z druhé poloviny 50. let, nekonformních literárně i vůči modlám a normám daleko závažnějším než jen tehdejší oficiální socrealismus.

Z poměrně velkého počtu "šestatřicátnických" spřízněnců se vydělili a už v 60. letech se proslavili autoři jako Václav Havel či Věra Linhartová. To specifické a teprve dnes řádně docenitelné na "šestatřicátnické" poetice však nesli nejdůsledněji ti, kdo se jako básníci zjevili veřejnosti až mnohem později, vlastně právě až nyní v 90. letech - Jiří Kuběna a Josef Topol.

...
Pokračování článku naleznete ZDE.Martin C. Putna

Převzato z www.respekt.cz
(Publikováno se svolením vydavatele 17. června 2015)

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Dešťové přeháňky
8°C /5°C
Polojasno
6°C /-1°C
Polojasno
8°C /0°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace