REKLAMA

Divadlo ABC oslaví 110. výročí narození Jiřího Voskovce


V pátek 19. června uplyne 110 let od narození Jiřího Voskovce. Divadlo ABC chystá na tento den speciální představení V+W Revue s překvapením pro diváky, kterým připomene toto významné výročí a zakončí tak akci Městských divadel pražských Půlrok s V+W aneb Od Wericha do Voskovce. Slavné Osvobozené divadlo totiž sídlilo v dnešních prostorách Divadla ABC.


Akce Půlrok s V+W odstartovala 6. února, v den výročí narození Jana Wericha, představením V+W Revue, na kterém herci společně s diváky nazpívali píseň Ezop a brabenec. Nahrávka písně se objeví na připravovaném CD z této inscenace. Křest proběhne 25. září v den narozenin Jaroslava Ježka. Diváci se také v rámci akce na každém představení V+W Revue mohou zapojit do soutěže „Najdi ježka“ a na putovní výstavě i ve foyer Divadla ABC zhlédnout výstavu o Janu Werichovi a Jiřím Voskovcovi. Součástí Půlroku s V+W bylo také Soirée V+W aneb Co se do Revue nevešlo, jehož sestřih si můžete poslechnout zde.

 

Voskovec a Werich / Foto: Soukromí archiv J.FarníkaJiří Voskovec
(19. června 1905 – 1. července 1981)
Narodil se rodičům Jiřině Wachsmannové a Vilému Wachsmannovi. Babička byla Francouzka, Jiřího matka se tedy narodila ve Francii. Byla dcerou malíře S. Pinkase. Otec byl nadaný hudebník, kapelník carských vojenských hudeb. Kvůli politické situaci si rodina změnila jméno nejprve na Vaksman a poté na Voskovec. Vzhledem k intelektuálnímu zázemí mluvil Jiří od malička výborně francouzsky. S Werichem se údajně sešli už v osmi letech, více se ovšem skamarádili až na gymnáziu v Křemencově ulici. Odtud odešel Voskovec na gymnázium do francouzského Dijonu, kde získal stipendium (1921–24). Po návratu s Werichem nejprve společně pracovali v redakci Přerodu a poté začali spolupracovat divadelně v rámci Osvobozeného divadla. První společnou prací byla Vest Pocket Revue, postupně přes různé menší scény doputovali do nově postaveného Paláce U Nováků, kde se zapsali slavnou érou Osvobozeného divadla. V roce 1939 emigrovali do USA. V roce 1946 se po Werichovi na chvíli vrátil i Voskovec a snažili se OD obnovit. To se nedařilo a Voskovec podruhé, definitivně, emigroval v roce 1948. Krátce žil ve Francii, od r. 1950 znovu v USA. Pod jménem George Voskovec žil v New Yorku, zahrál si na Broadwayi a uplatnil se i ve filmu. Poslední roky života žil v Kalifornii. Zemřel na infarkt.

 

Zdroj: Divadlo ABC

(Publikováno 15. června 2015)

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Čtvrtek Pátek Sobota
Zataženo
4°C /0°C
Zataženo
6°C /2°C
Dešťové přeháňky
6°C /3°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace