REKLAMA

To nejlepší z českého divadla

 

V polovině září proběhl v Plzni další ročník Mezinárodního festivalu Divadlo 2008. Zahraničních hostů na něm bylo letos pomálu, takže se proměnil spíš v přehlídku českých inscenací.

Mezinárodní festival Divadlo 2008 v Plzni byl letos podle vyjádření zástupců dramaturgické rady především přehlídkou oceněných českých inscenací minulé sezony. Kladl si za cíl představit české divadlo v jeho reprezentativní podobě, tedy spíše ho do zahraničí nabízet než se s ním konfrontovat. Ke konfrontaci ovšem došlo: mezi kontextem původního ocenění a kontextem festivalu, mezi trendy v českém divadle navzájem i mezi jednotlivými inscenacemi.

Tři inscenace roku


Smrt Pavla I. Městského divadla v Brně získala Cenu Alfréda Radoka za inscenaci roku (režie Hana Burešová), za hudbu (Vladimír Franz) a za mužský herecký výkon (Erik Pardus v titulní roli, získal též Cenu Thálie). Nezpochybnitelnou zůstala dramaturgie – hra ruského modernisty Dmitrije Merežkovského je u nás prakticky neznámá. Je to historické drama, které se výborně vyjímá na velkém jevišti. Vyžaduje početný soubor, mužských rolí je tam jako v Schillerově Valdštejnovi, je zapotřebí i jevištního komparsu. Příběh rozhodně koresponduje s tradovanými postoji českého publika k ruské vládě, aktualizace se nabízí. Herecký výkon Erika Parduse už tak nesporný není – v roli samovládce posedlého vojenským drilem, bezradného panovníka a v soukromí téměř nesvéprávného dětiny vidíme vždy jen ten první plán, herec jde málokdy za hranici vymezenou textem, postava – tak složitá! – jakoby nemá tajemství. Naopak velmi impozantně působí Igor Ondříček jako vojenský gubernátor Petrohradu hrabě Pahlen, který je také účastníkem dvou výsostně dramatických výstupů v prvním dějství. Hudbu Vladimíra Franze je až příliš samozřejmé chválit, v případě této inscenace se však v druhé části vtírá podezření, jestli nakonec představení neslouží hudbě. Na celé inscenaci by člověk rád viděl jemnější stylotvornou práci, divadelní významovou zkratku.

Hrdina západu (John Millington Synge) pražského Činoherního klubu získal Cenu Alfréda Radoka za inscenaci roku (režie Ondřej Sokol) a představitel titulní role Jaroslav Plesl Cenu Alfréda Radoka za mužský herecký výkon. Opět se zdá, že v kontextu festivalu obstojí dramaturgická složka: v Činoherním klubu nabízejí interpretaci pasáží, které hovoří jazykem devatenáctého století, vracejí hře rétoriku i motivy irské katolické zbožnosti, naplno rozehrávají text hry. Jaroslav Plesl jako Christie Mahon je zvláštní chudinka a zoufalec; divák je rozveselen, když se objeví jeho domněle zavražděný otec (Michal Pavlata) a je to stejný vychrtlý ubožák jako jeho syn. Někteří herci ale bohužel hrají dosti obecná klišé, například opilecké (Vladimír Kratina).

 

Zdroj: archiv festivalu Divadlo
Pražské Národní divadlo se na festivalu představilo komorní operou-procesem Zítra se bude… se Soňou Červenou v roli Milady Horákové.

Jevištní adaptace Kafkova Procesu Dušana D. Pařízka, který je i režisérem a scénografem inscenace, obdržela Cenu Alfréda Radoka za inscenaci i mužský herecký výkon (Martin Finger). Pařízkův proces je jevištně minimalistický, silně se vztahuje k literatuře, představitel Josefa K. vytváří dramatické napětí za pomoci dlouhých pasáží Kafkova prozaického textu. Tématem je vlastně zapsání, formulování vlastního případu Josefem K. (pravda, neproveditelné), proto pero píšící po kulisách, proto ty dlouhé prozaické pasáže. Cena pro Martina Fingera je zasloužená, jeho vnitřní i vnější herecká technika pracuje k naplnění režijní koncepce způsobem, jenž by se dal označit jako neochvějný. Cena nadace Český literární fond za rok 2007 připadla inscenaci Divadla Petra Bezruče v Ostravě za Puškinova Evžena Oněgina. Režisér Jan Mikulášek, vědom si funkce divadla pro mladé, nás od začátku vede zkratkou. Expozice postav je řešena opakovanou akcí, výrazným gestem, zastaveným pohybem. Puškinův text v této inscenaci skoro mizí, ani slavný Dopis Taťány Oněginovi nezazní celý, jen na konci se plně uplatní veršem Taťánino odmítnutí a romantická bolest obou protagonistů. Jistou loutkovost podtrhuje i orchestrionová hudba – a proti ní pak lze rychle docílit lyrické nálady odpovídajícími lyrickými tóny (režisér je i autorem hudebního plánu). Mikuláškovo řešení je nadšeně přijímáno zejména publikem, které původního Oněgina nezná a má radost, jak ta klasika rychle pádí kupředu a jak často se při ní člověk může smát. Mládež se raduje, že se na představení nenudí, a to je v Divadle Petra Bezruče potvrzením správnosti inscenačního řešení. Dílo by ale bylo přesvědčivější i pro znalce Puškina, kdyby herci – včetně přestavitele Oněgina – ukázali nad pečlivě vybudovaným stylem celku ještě hlubší duševní obsah postav, který činí z Puškinova veršovaného románu nesmrtelné dílo. Nejlépe se to daří Taťáně (Tereza Vilišová), která navíc v závěru září tak nevšední krásou, že i beze slov divák pochopí, jak osudnou chybu Oněgin ve své povýšené odmítavosti učinil.Dvakrát opera

 

V programu festivalu Divadlo 2008 byly uvedeny i dvě opery: plzeňská Její Pastorkyňa (režie Jan Burian) s jednorázově hostující Evou Urbanovou v roli Kostelničky poskytla strhující zážitek dokonale ztvárněné dramatické postavy. Eva Urbanová vládne jevišti svým majestátním zjevem, hlasem, jímž s největší jemností dokáže dramaticky jednat, ale i suverénním pohybem po scéně a smyslem pro partnerství a význam celku. Janáčkova hudba zní v jejím podání naprosto samozřejmě, jako lidská řeč, a přitom zcela neobyčejně. Světový věhlas Evy Urbanové netkví jen v hlase, ale také v jejím jevištním nadání.

 

Zdroj: archiv festivalu Divadlo
Jaroslav Plesl získal cenu Nadace Alfréda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon za hlavní roli v inscenaci Činoherního klubu Hrdina západu.

V komorní opeře Zítra se bude…, hrané v Národním divadle v Kolowratu, vystupuje další velká žena českého pěveckého a divadelního umění, Soňa Červená. Aleš Březina sestavil libreto a složil hudbu k divadelnímu oratoriu, jehož tématem je proces s Miladou Horákovou. Vedle Soni Červené v černém kabátě, která, až na několik zpívaných pasáží, svým kontraaltem hlavně recituje soudní dokumenty i dopisy Milady Horákové, zde vystupuje ženský a dětský sbor a zpěvák (Jan Mikušek, tenor). Na scéně dochází ke zvláštní konfrontaci stáří, jež zde jednoznačně znamená moudrost, klid, morálku, intelekt, proti agresivitě, infantilitě, drzosti a hlouposti mládí. Jan Mikušek v expresívní herecké kreaci přechází někdy až do sopránové polohy, v níž zní hysterie a psychopatická nenávist, jak ji známe ze zvukového záznamu hlasu prokurátora Urválka. Zbytek sboru prokurátorů jsou děti – mezi nimi i Ludmila Brožová, dnes žijící v Plzni (ironií osudu na náměstí Milady Horákové) a nedávno konečně odsouzená za podíl na justiční vraždě. Děti mají černé pionýrské šátečky a rtíky a krvavé zástěrky. Ženský sbor v šedých oděvech, které jsou něčím mezi pracovním oblečením a klášterním hábitem, jemně přebírá slova Milady Horákové, na jiných místech ale i texty obžalob, a rozprostírá tak atmosféru strachu, snaživosti, kolektivního beznázoru. Tvůrčímu týmu (dirigent Marko Ivanovič, sbormistr Jiří Chvála a Jan Krejčík, scéna a kostýmy Daniel Dvořák, režie Jiří Nekvasil) se podařilo vytvořit básnický obraz střetu zbytků slušné demokracie s nastupující zpovykanou totalitou, do něhož včlenili i samotné publikum: jeviště je od hlediště odděleno zrcadlovou fólií, v níž při určitém svícení vidíme sami sebe.

Inscenace není ideologická, je prosta sentimentu i zloby, je zneklidňující, groteskní, krásná a otřesná. Z toho, co bylo uvedeno na festivalu Divadlo 2008 v Plzni, vyniká jako rozhodně nepochybný umělecký čin.

 

Alena Zemančíková

* Mezinárodní festival Divadlo 2008, od 10. do 18. září v Plzni.
* Text vyšel v Literárních novinách 2008-40 na straně 13.
* Publikováno online 6.10.2008

 

Převzato z www.literarninoviny.cz

 

Krátká filmová upoutávka na 16. ročník Mezinárodního divadelního festivalu v Plzni (www.youtube.com).

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Dešťové přeháňky
8°C /5°C
Polojasno
6°C /-1°C
Polojasno
8°C /0°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace