REKLAMA

Nejistota legendy

 

Když se před měsícem připomínalo 125 let od otevření Národního divadla, ministr kultury tu odkryl nákladně zrestaurované sousoší Trig a pozlacenou korunku na střeše budovy. Ve foyer byla odhalena bysta dlouholetého ředitele Gustava Schmoranze, uváděla se Prodaná nevěsta, pěvecký spolek Hlahol zapěl jako v 19. století píseň Národ sobě.


Minulé úterý slavilo padesátiny jiné pražské divadlo, jež podle jména přilehlé uličky nese název Na zábradlí. Za daleko skromnějších podmínek. Výjimečnou minulost si legendární scéna připomněla jen dnem otevřených dveří a večírkem pro současné i někdejší členy divadla. Sešlo se jich skoro devět set, mezi nimi zakladatelé, herecké osobnosti i bývalý kulisák a pozdější dramatik Václav Havel. Ovšem na jevištní program připomínající nejvýznamnější inscenace nebo publikaci dokumentující historii se nedostalo. Z jednoduchého důvodu.

 

...

 

Jaroslav Formánek

 

Pokračování článku naleznete na adrese www.respekt.cz/clanek.php?fIDCLANKU=2733&fIDROCNIKU=2008

 

Článek byl publikován v časopise RESPEKT č. 51/2008, které vyšlo 13.prosince.

>>zpět
Předpověď počasí
Úterý Středa Čtvrtek
Dešťové přeháňky
24°C /12°C
Občasné bouřky
24°C /14°C
Dešťové přeháňky
22°C /14°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace