REKLAMA

Křehkosti, tvé jméno je žena

 

Iva Janžurová, Jana Preissová, Johanna Tesařová, Taťjana Medvecká a Eva Salzmannová společně pátrají, co znamená být ženou, být herečkou... a jediným mužským průvodcem na této cestě jim je démonický Karel Dobrý – navíc ve spojení s výjimečnou taneční skupinou 420PEOPLE. inscenace je poctou velkému herectví a velké činohře, ale je v ní také ironie, zpěvy a tance... a dojde i na Jelinekovou.

 

 

„Máme v divadle skvělou generaci hereček, které zanechají (už zanechaly!) v českém divadle a filmu nesmazatelnou stopu, jsou to ženy, které nebudou chybět v žádných dějinách zabývajících se herectvím. A my jsme je chtěli vidět všechny na jevišti, ale nechtěli jsme jim hledat hru. Chtěli jsme jim napsat text přímo na tělo. A taky jsme chtěli, aby ten text přímo z jejich ,těla‘ vycházel,“ říká o inscenaci její režisér a spoluautor scénáře Daniel Špinar.

 

"To, co se o divadle v inscenaci řekne, ale i to, co se řekne o mateřství, kráse, stárnutí, o mužích, o Národním, nakonec přišlo od samotných hereček, i když jsme to museli pracně hledat. Na té cestě jsme odvrhli jak Shakespearovy sonety (mj. o stárnutí), tak i poezii dalších českých i světových autorů (Mikuláška, Becketta a jiných). Opustili jsme i Evou Salzmannovou milovaného Thomase Bernharda a jeho herce Minettiho. Naopak nás inspirovala Elfriede Jelineková. Jestli o herectví a divadle někdo něco ví, a jestli má někdo smysl pro ironii a černočerný humor, tak je to právě tahle dáma, dramatička, prozaička, nositelka Nobelovy ceny, provokující a fascinující autorka. Na druhé straně našeho textu, tj. vlastně v samém začátku, jsme si na pomoc přibrali taky muže, a to Františka Václava Krejčího. Tenhle představitel generace kritiky devadesátých let 19. století se sem dostal díky své přednášce O ženě jako novém činiteli kulturním, kterou přednesl na valné hromadě Jednoty moravských učitelek v roce 1905. Třeba nám to připomene lecjaký proslov v lecjakém parlamentu, jen ten étos je hodně jiný...," uvedla dramaturgyně Marta Ljubková.

 

Autor Křehkosti, tvé jméno je žena, režisér Daniel Špinar, svěřil choreografické zpracování inscenace do rukou Nataši Novotné. Žena jako objekt, žena jako téma, žena jako žena. Z mnoha různých možností se tvůrci vydali cestou zkoumání „situace ženy“ v běhu času a v divadle. Výjimečná česká herečka ve světě pohybu – i to je způsob, jak na Nové scéně vyzkoušet žánrové přesahy a herce a tanečníky vystavit zcela novým výzvám. V inscenaci Křehkosti, tvé jméno je žena hrají Iva Janžurová, Jana Preissová, Taťjana Medvecká, Eva Salzmannová, Johanna Tesařová, Karel Dobrý a tančí Helena Arenbergerová, Zuzana Herényiová a Nataša Novotná.

 

Česká premiéra: 11. a 18. května 2017 na Nové scéně Národního divadla v Praze.

 

Foto: ND, Petr Neubert

www.narodni-divadlo.cz

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Středa Čtvrtek Pátek
Dešťové přeháňky
5°C /3°C
Oblačno
7°C /0°C
Zataženo
12°C /6°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace