REKLAMA

Rebecca – česká premiéra muzikálu mnoha superlativů!

 

Mysteriózní muzikálové drama autorské dvojice Michael Kunze a Sylvester Levay Rebecca se má stát nejočekávanějším hitem muzikálové sezóny v Ostravě.

 

Může existovat muzikál s téměř detektivní zápletkou? Je možné, aby se titulní hrdinka muzikálu během celého večera neobjevila na scéně? Odpověď zní ano! V roce 2006 se na scéně vídeňského Raimundova divadla odehrála světová premiéra muzikálu Rebecca, který mnozí považují za skutečný vrchol éry muzikálu superlativů v Evropě. „Co termín‚ muzikál superlativů’ přesně znamená? Především zcela mimořádný divácký zážitek z kategorie snů. Velkolepé scénické efekty, brilantní výkony a v neposlední řadě hudebně i dramaticky skvěle napsané muzikály, které stojí za to vidět a slyšet naživo, třeba v našem divadle,“ přibližuje šéf souboru opereta muzikál Patrick Fridrichovský.

 

K nevšedním zážitkům z kategorie muzikálu superlativů patří Rebecca. Nejúspěšnější autorská dvojice německého jazykového teritoria, libretista Michael Kunze a skladatel Sylvester Levay, se nechala inspirovat mysteriózním románem britské spisovatelky Daphne du Maurierové. Román Rebecca vyšel v češtině pod názvem Mrtvá a živá už v roce 1939 a od té doby patří k nejvydávanějším titulům anglické literatury u nás. Psychologické drama, které bere dech svými dějovými zvraty a mnoha překvapeními, inspirovalo v roce 1940 k filmové adaptaci také velmistra filmového napětí režiséra Alfreda Hitchocka. Ve slavném, dvěma Oscary ověnčeném snímku tehdy zazářil britský herec Lawrence Olivier.

 

Titulní hrdinka příběhu Rebecca se na scéně vůbec neobjeví, protože je již více než rok mrtvá. Její jméno je však stínem nové lásky, která nečekaně vstoupila do osudů bohatého anglického šlechtice a mladé nevinné dívky. Její pravé jméno se nikdy v příběhu nedovíme. Autoři muzikálu ji ale přece jen pojmenovali, i když poněkud nezvykle, jako „Já”. Z jejího pohledu je celý příběh vyprávěn, právě ona je tou skutečnou hlavní hrdinkou, která přišla do luxusního sídla Manderley jako „ta druhá”, tedy nová manželka Maxima de Wintera. V Manderley snad každý kout neustále připomíná dokonalý obraz bývalé paní Rebeccy, o jejíž odkaz pečlivě dbá paní Danversová, hospodyně panství Manderley. Její osobní vztah k Rebecce je přede všemi zahalen do temného tajemství.

 

Muzikálová adaptace Rebeccy se stala jedním z nejúspěšnějších muzikálových titulů 21. století. Od své premiéry ve Vídni v roce 2006 se stala hitem již v 11 zemích světa.

 

Kromě řady německých metropolí byla Rebecca uvedena například v Maďarsku, Švýcarsku, Švédsku, Finsku, Rusku či Rumunsku. Velkou popularitu získala Rebecca v Japonsku a zejména v Jižní Koreji. V blízké budoucnosti má být muzikál uveden také na Broadwayi. Celkově všechna uvedení muzikálu ve světě z hlédly více než dva milióny diváků.

 

Národní divadlo moravskoslezské uvádí inscenaci ve spolupráci s Vereinigte Bühnen Wien. Prestižní Spojené scény vídeňské jsou již více než čtvrtstoletí jedním z nejvýznamnějších producentů muzikálového divadla na světě. Náročná jednání o možnosti uvést muzikál Rebecca v NDM trvala téměř dva roky. Ostrava tak bude vůbec prvním městem, kde muzikál v české premiéře zazní s českým textem Michaela Prostějovského, v režii Gabriely Petrákové a v hudebním nastudování Marka Prášila. Hudebním supervizorem se stal šéfdirigent VBW Koen Schoots, který v Ostravě osobně dohlédne na hudební přípravy inscenace. V náročných konkurzech, při kterých protagonisty muzikálu schvalovali samotní autoři a umělecké vedení Spojených scén vídeňských, byli vybráni do hlavních rolí: Veronika Prášil - Gidová / Martina Šnytová (Já), Tomáš Novotný / Lukáš Vlček (Maxim de Winter), Katarína Hasprová / Michaela Horká (Paní Danversová), Roman Harok / Tomáš Savka (Jack Favell) a řada dalších.

 

Hana Fialová, která rovněž získala roli Paní Danversové a premiérově uvedla ústřední píseň Rebecca na slavnostním Galavečeru, se však bohužel nemůže nastudování české premiéry zúčastnit z vážných rodinných důvodů.

 

Diváci se v muzikálu Rebecca mohou těšit na psychologické drama, ve kterém je jedním z důležitých prvků efektní scénické zpracování, a příběh, jenž bere dech mnoha překvapeními a nečekanými dějovými zvraty. Jedním z vrcholných momentů muzikálu je scéna zkázy velkolepého sídla Manderley, jež zachvátí skutečné ohnivé plameny. „Tento náročný scénický efekt je autory dokonce předepsán v samotném scénáři, a tak jej, ve stejné podobě, musí vidět také všichni diváci všude na celém světě,“ dodává Patrick Fridrichovský. Na dosud nejnáročnější inscenaci v dějinách souboru operety a muzikálu Národního divadla moravskoslezského se můžeme skutečně těšit.

 

Česká premiéra se uskuteční 9. března 2017 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

 

Muzikál uvede NDM ve spolupráci s Vereinigte Bühnen Wien International GmbH .

 

Více informací získáte na www.ndm.cz

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Dešťové přeháňky
8°C /5°C
Polojasno
6°C /-1°C
Polojasno
8°C /0°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace