REKLAMA

Balet Národního divadla Brno představil Petit Mort Jiřího Kyliána


Komponovaný večer choreografií Jiřího Kyliána, Mária Radačovského a Lukáše Timuláka se stal druhou premiérou sezóny baletu brněnského Národního divadla. Petit Mort byl uveden na scéně Janáčkova divadla 21. ledna 2016.


První část představení náležela choreografii uměleckého šéfa souboru baletu NdB Mária Radačovského. V Beethovenovi na tóny z Osudové se soubor představil jako dobře sehraný orchestr, současně jako jednotlivci a skupinky v kreacích přibližujících hudebníky a jejich nástroje. Vtipná nadsázka úvodem dala znát, že interpreti vážného díla, obdobně jako jiní lidé, nežijí jen hudbou. Druhá choreografie „Spolu" na hudbu Franze Schuberta znázorňuje životní cestu lidského jedince, ztráty a nálezy, které ji provází, s apelem nezůstat sám.


V následující části večera se uvedl mladý slovenský choreograf Lukáš Timulák svým Masculine/Feminine. S humorem, samozřejmě v taneční podobě, podalo několik párů obrazy věčné záhady rozdílů mezi ženami a muži. Jednotlivé kapitoly byly uvedeny slovem. V celkové kompozici byly „uvolňujícím" intermezzem, které diváci přijali s pozitivním ohlasem, často reagovali spontánním smíchem.

Vyvrcholením večera se samozřejmě stala závěrečná část – choreografie Jiřího Kyliána Petit Mort. Brněnské provedení nastudovala paní Elke Schepers. Slavný balet pro šest mužů, šest žen a šest kordů vytvořil jeden z nejvýznamnějších světových choreografů pro Salzburský festival u dvoustého výročí smrti W. A. Mozarta na jeho hudbu.

Diváci odcházeli strženi a uchváceni choreografií i výborným provedením brněnského baletu, spokojeni s celým komponovaným večerem, který by mohl nést název „Pocta Jiřímu Kyliánovi".


Jiří Kylián, rodák z Prahy (1947) jako dvacetiletý získal stipendium na londýnské Royal Ballet School. Po invazi vojsk v roce 1968 z Československa jako mnozí další odešel a v zahraničí se brzy prosadil. V roce 1975 se stal uměleckým ředitelem Nederlands Dans Theater. O tři roky později byl spoluzakladatelem NDT 2, v roce 1991 i NDT 3. „Dvojka" byla výchovou talentů, spojnicí mezi školou a profesionální taneční dráhou. „Trojka" – soubor zralých tanečníků, slovy Kyliána: „mezi čtyřicítkou a smrtí". Autor přibližně stovky choreografií, z nichž mnohé jsou uváděny po celém světě, je nositelem mnoha významných ocenění. Jedna z choreografií světově proslulého rodáka (Un ballo na hudbu M. Ravela) byla u nás vůbec ponejprv uvedena v provedení baletu Jihočeského divadla v roce 2010.

Paní Elke Schepers, označovaná jako jedna z Kyliánových múz, svou taneční dráhou byla spjata s jeho divadlem. Nyní se věnuje uvádění jeho děl ve světě.

Kyliánova choreografie se v Brně představila poprvé. Mário Radačovský brněnské uvedení Petit Mort označuje za mezník, který posunuje soubor dál, mezi několik desítek scén ve světě, které takovou možnost získaly. Radačovský, jako sólista baletu, sklízel úspěch na více světových scénách, v letech 1992–1999 v Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána v Haagu.

Při slovu po představení upozornil šéf brněnského baletu na zvláštní skutečnost, která uvedení Petit Mort (Malá smrt) v NdB provází. V tyto dny dochází v Haagu k demolici staré, svými inscenacemi proslavené, budovy NDT (budova z roku 1987 podle projektu Rema Koolhaase) a na jejím místě vznikne nové kulturní centrum Spuiforum.

V Brně ve stejné době probíhá zásadní obnova budovy Janáčkovy opery. Pracovní hluk vstupoval do náročné přípravy představení. Rekonstrukce zlepší podmínky a jistě napomůže směřování na cestě k dalším tvůrčím úspěchům všech souborů zahájené novým vedením Národního divadla Brno. Zbývá si přát, aby se velké hlediště Janáčkova divadla i při reprízách naplnilo diváky, přece jen více zvyklými na klasická baletní představení.


(Více o představení a seznam všech účinkujících na http://www.ndbrno.cz/balet/petite-mort)

 

Jaroslav Štěpaník

 

Převzato z www.literarninoviny.cz

(Publikováno se svolením vydavatele 29. ledna 2016)

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Polojasno
-2°C /-4°C
Oblačno
-1°C /-4°C
Déšť se sněhem
-1°C /-5°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace