REKLAMA

Vychází první elektronická kniha Kabinetu pro studium českého divadla IDUMonografie Vlasty Reittererové „Wenzel Scholz (1787-1857), vídeňský komik v Praze“, se dočkala elektronické podoby. Elektronická kniha je prvním příspěvkem nové publikační řady Studie a dokumenty k dějinám divadla.

 


Myšlenka vytvoření elektronického prezentačního portálu vznikla z potřeby pohotově zpřístupňovat monografie, obsáhlé informativní studie se soupisovými přílohami, edice pramenů s odbornými komentáři a soupisy historického divadelního repertoáru. Virtuální prostředí poskytuje dostatek prostoru pro zveřejnění psaných i tištěných dokumentů a ikonografických pramenů, včetně bohatého komparačního materiálu. Umožní také předběžně a postupně publikovat části dlouhodobých projektů, které tak budou dříve zpřístupněny uživatelům a k odborné diskusi. Portál je součástí elektronické České divadelní encyklopedie, která právě zahájila zkušební provoz.

Odchovanec rakouské herecké rodiny Wenzel Scholz byl v osmadvaceti letech členem vídeňské dvorní činohry, ale rozhodl se opustit toto postavení a stal se komikem lidových scén. Se svou mohutnou postavou, nehybnou tváří a s úsečným slovním humorem vytvořil v žánru vídeňské frašky originální typ. Měl stálé publikum i v Praze, kde v letech 1831 až 1857 absolvoval 119 vystoupení; pražský repertoár i vývoj kritických názorů ovlivnil víc než leckterý kmenový člen pražského souboru. Monografie Vlasty Reittererové popisuje Scholzův život, přináší přehled jeho pražských hostování a komentář k nim a zabývá se vzestupem a pádem žánru vídeňské frašky na středoevropském jevišti. Je připojen obsáhlý výběr z pražských i vídeňských kritik a z Scholzových hereckých pamětí.

Studie a dokumenty k dějinám divadla
Wenzel Scholz (1787–1857), vídeňský komik v Praze
Pro Kabinet pro studium českého divadla
zpracovala Vlasta Reittererová
Odborná redakce a výběr obrazového materiálu Jitka Ludvová
Recenzent: PhDr. Adolf Scherl, CSc.


Texty z němčiny přeložila Vlasta Reittererová
Grafická úprava a sazba Honza Petružela
Vydal Institut umění – Divadelní ústav jako svou 691. publikaci
Vydání první, Praha 2015
ISBN 978-80-7008-355-0


Předložená monografie vznikla za finanční podpory Ministerstva kultury v rámci institucionálního financování dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace Institut umění – Divadelní ústav (DKRVO 2015, MK000023205).

Monografii si můžete stáhnout zde.

Kontakt:
Adéla Vondráková
Oddělení mezinárodní spolupráce a PR
Institut umění – Divadelní ústav
T +420 224 809 196
M +420 776 752 432
E-mail: adela.vondrakova@divadlo.cz
www.idu.cz


Zdroj: MK ČR (TZ 5.1.2016)
(Publikováno 5. ledna 2016)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Polojasno
3°C /-4°C
Polojasno
8°C /0°C
Polojasno
9°C /1°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace