REKLAMA

Škola Origami (2)


Sklad údolí


Pojďme se dnes zaměřit na procvičení skladu údolí. Všechny dnešní modely postavíme pouze pomocí tohoto skladu, jen je občas třeba trochu dokreslování. Případně pokud je seženete, můžete použít nalepovací třesavá očička. Kočičí vousky mohou být z tenkých drátků, kočka pak bude jako živá. Nebojte se použít lepidla pro zpevnění modelů.

Podívejme se nejprve, jakou hru mistr Kasahara rozehrál: stačí dva sklady a už vám nad stolem létá pták, trocha fantazie a barev a z holubice uděláte klauna nebo ducha. Přidáme další sklad a hlava sovy nebo veselá tvář je na světě. Chce to jen trochu fantazie.

 

 

 

Hlavní myšlenkou tradičního origami je jednoduše vyjádřit hlavní rysy zobrazovaného objektu. Moderní origami opouští tento styl, avšak my se ho podržíme. Jednoduše načrtnuté rysy tulipánu můžeme využít třeba při vázání kytice pro zamilovaného muže.

 

 

 

 

Origami můžeme brát jako filozofii. Výběr modelů a způsob skládání nepochybně může odrážet životní postoj, světonázor, způsob života i (zlo)zvyky. Pokud k origami přistoupíme jako k umění, skládání si hodně ztížíme. Vytvoření modelů rozumné kvality stojí spoustu úsilí a četná opakování a cvičení modelů.

 

 

Tematický pohled na origami je velice často užívaný a oblíbený – lze vytvářet ucelené soubory, jejichž části mají logickou souvislost, například ryby, nebo ještě lépe závojnatky, zvířata v lese, potřeby kuřáka, postavy na plese, postavy ze známých počítačových her či japonských komiksů a jiné. Dalším zaměřením mohou být modely složené ze stejného začátku.

 

Dnes jsou modely v podstatě také tematicky vyprofilované, a to právě naposledy jmenovaným způsobem. Co lze složit z šikmo přeloženého papíru, navíc ve dvou variantách – úhlopříčně a mimo úhlopříčku. Modely mohou být velice jednoduché, na dva tři sklady, ale i velmi komplikované. Nezapomeňte se podívat na www.origamiworld.cz, kde najdete další modely na toto téma, které se do časopisu nevešly.

 Soutěž

Dnešní soutěž bude nejspíš ta nejjednodušší ze všech, ale nepředbíhejme.  Úkol: Složte libovolný model, při jehož tvorbě použijete pouze sklad údolí. Nelze použít žádné otáčení či jiné dodatečné operace. Pravidla soutěže jsou prostá. Do výběru budete zařazeni, pokud vytvoříte model dle zadání, vyfotografujete ho, načrtnete postup, jakým se váš model skládá (tedy diagram) a vše spolu s kontaktními údaji zašlete na emailovou adresu ondrej.cibulka@origamiworld.cz. Jednotlivé kroky skládání můžete také vyfotit. Z došlých modelů vybereme ten nejzajímavější, nejnápaditější – nemusí být nutně nejsložitější. Diagram vybraného modelu otiskneme na stránkách časopisu, případně na internetových stránkách www.origamiworld.cz, pokud by se do časopisu nevešel. Autora vybraného modelu odměníme balíčkem origami papírů. Na uvedených internetových stránkách také najdete mnoho inspirujících modelů a diagramů, které se do časopisu nevešly. Nezapomeňte, že budou stále přibývat! Můžete například rozvést nějaké téma nebo načít úplně nové. Můžete také zaslat více modelů.

Hodně štěstí při skládání a těším se za měsíc na složenou!

 

Ondřej Cibulka  (www.origamiworld.cz)

 

Převzato z časopisu 100+1 (č.3/2009 publikováno 11. září 2009)

 

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Neděle Pondělí Úterý
Sněhové přeháňky
-2°C /-5°C
Zataženo
0°C /-3°C
Polojasno
2°C /-3°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace