REKLAMA

Škola Origami (1)

 

První část

 


V čísle 11/2008 našeho časopisu vyšlo povídání o historii a současnosti skládání papíru. Složité modely na krásných fotografiích vzbuzují dojem, že je skládání papíru určeno jen několika vyvoleným. Jak už to bývá, první dojem je mylný a téměř každý dokáže takové modely složit –  stačí se jen naučit, jak. V České republice bohužel prakticky není možnost se skládání papíru naučit, chybí literatura, schází kurzy, papíry. Proto zde, na stránkách časopisu 100+1, právě začíná vycházet ojedinělý cyklus lekcí či přednášek, aby se každý mohl naučit skládat podobné a ještě krásnější modely.  Jednotlivé modely se skládají podle návodů neboli diagramů. Diagramy obsahují spoustu různých značek, které říkají, jak se má papír ohýbat, překládat, rozevírat a podobně. Aby se stavba modelů dařila, tyto značky, říká se jim sklady, je třeba znát a je třeba rozumět diagramům. Připravovaný cyklus má za úkol jednotlivé sklady vysvětlit a procvičit, naučit jistoty při manipulaci s papírem, pochopit jeho chování.  Cyklus začíná právě teď a bude vycházet každý měsíc. Těšit se můžete na jednoduché i složité modely, detailní popis a vysvětlení jednotlivých skladů, na jasné a úplné diagramy, pohledy do historie a současnosti skládání, medailonky proslulých origamistů, tvořivé soutěže, filozofická zamyšlení, fotografie hotových modelů a jistě mnoho dalšího. Celý cyklus připravuje pan Ing. Ondřej Cibulka, Ph.D., umělecký origamista, který pro vás současně na internetových stránkách www.origamiworld.cz připravuje to, „co se do časopisu nevešlo“.

 

 

Papír na skládání

Nemá velký význam se zde zabývat různými speciálními druhy papíru, u nás je stejně nelze koupit. Podíváme se pouze na základní možnosti. Běžný papír na skládání hýří všemožnými barvami včetně lesklých kovových fólií, obvykle stříbrných nebo zlatých. Jeho základem je vždy tenký, pevný a houževnatý bílý papír, který je následně po jedné straně barven, resp. potažen kovovou fólií. Základní velikost takového papíru je čtverec o hraně 15 cm. Vedle běžného papíru na skládání, který má jednu stranu pokrytou jedinou barvou, existují také papíry speciální, které se vyznačují např. plynulými barevnými přechody, ať už ze středu ke krajům či z rohů ke středu nebo od úhlopříček ke stranám. Takovým papírům se říká harmony box.

 

 

Nejzajímavějšími speciálními papíry jsou vzorované. Nemám ale na mysli prostoduché puntíky, ale mnohdy velice promyšlené a komplikované vzory. Mohou to být japonské národní kresby – jistě všichni znáte typické borovice, jeřáby, rákosí – nebo jemné květinové vzory, všelijaké geometrické vzory, obvykle malých rozměrů, aby vytvořily zajímavou mozaiku, případně abstraktní vzory podobné těm na obrázcích. Například jednoduchá krabička složená z takového papíru hned vypadá jako proutěný košík. Pokud ovšem budete chtít postavit složitý model, takovým modelům říkáme komplexní, již vám standardní velikost čtverce o hraně 15 cm nebude stačit. Používají se proto obvykle papíry v rolích, např. ozdobné balicí papíry ať už se vzorem nebo jednobarevné. Bohužel modely složené z takového papíru stále vypadají jako složené z balicího papíru, tedy lacině. Pro skutečně pěkné modely, za které se již nebudete stydět, použijte ruční papír nebo papír, který se mu hodně podobá. Tyto papíry obvykle nemají přesně dané okraje, takže je obtížnější získat čtverec, nicméně výsledné modely pak stojí za to. Takový papír je třeba trochu hledat a často se ho podaří koupit spíše náhodou. Dobře poslouží také speciální papíry, které nakoupíte ve výtvarných potřebách, např. papír s označením sloní kůže. U nás se ale nejčastěji skládá z klasického kancelářského papíru o velikosti A4. Pro cvičení skládání a nacvičování modelů je vhodné vzít papír již použitý, kdy nepovedené nebo nacvičené modely posléze roztřídíte do kontejnerů na papír. Pro barevné modely jsou vhodné barevné papíry, které známe již ze školy.

 

 

První sklad

Než se dáme do skládání, dovolte mi nejprve odpovědět na úvodní otázku. Co tedy lze složit z papíru? Odpověď je jednoduchá: všechno. Mohu-li parafrázovat pana Wericha, pak „na cokoli si vzpomenete, určitě již někdo z papíru složil a jestli ne, nepochybně na tom někdo intenzivně pracuje“. Z papíru můžete vidět krabičky, kytky, židle, různá zvířata – brouky, slony, ryby, fantastická zvířata – draky, jednorožce, godzilu, oblíbené postavičky – kačera Donalda, mistra Jodu, želvy ninja, kameny, surfaře na vlnách, UFO, kolotoče... zkrátka všechno. Nebudu vás učit, jak tohle všechno složit, naučím vás, jak porozumět diagramům, abyste si to dokázali složit sami. Základní stavební prvek, základní sklad, první, který se naučíme, je sklad údolí, běžně se říká prostě údolí. Všichni ho známe, denně používáme, třeba při skládání dokumentů nebo balicího papíru po rozbalení vánočních dárků. Přestože neumíte žádný jiný sklad, lze vytvořit spoustu zajímavých modelů. Pojďme se podívat, jak se tento sklad údolí zobrazuje v diagramech. Jistě vás již napadlo, jaké nejjednodušší modely asi existují? Ukáži vám jich hned několik a budeme se při tom řídit slovy mistra Kasahary, totiž že „origami je asociační hra“. První dva, se kterými vás seznámím, vytvoříte pomocí pouhého jediného skladu! Jde pochopitelně spíše o hříčky pro pobavení než o seriózní modely, jsou ale velmi významné pro pochopení, co myslí mistr Kasahara svou asociační hrou.

 

 

 

Příště, tedy za měsíc, už budeme více skládat a méně mluvit. Zahájíme také naši tvořivou soutěž o zajímavé ceny. Nezapomeňte využít i možnosti internetového fóra na adrese www.origamiworld.cz, kde budou zodpovězeny všechny vaše dotazy. Budeme rádi za každou vaši připomínku, nápad a kritiku, neváhejte tam tedy vše napsat.

 

 

Malé zamyšlení

Možná se divíte, proč se cyklus jmenuje Škola origami, když to slovo zde ještě nepadlo. Origami je slovo japonské, jehož český překlad je skládání papíru, a užívá se po celém světě pro označení skládání papíru. To může vyvolat pocit, že skládání papíru vzniklo v Japonsku. Stručně řečeno skládání papíru vzniklo všude tam, kde se objevil papír. Proč se ale používá japonské slovo? Vidím v zásadě dva důvody. V Japonsku, díky vysoce estetické kultuře, dovedli skládání k dokonalosti a zasloužili se k masovému rozšíření do celého světa a nepochybně také proto, že slovo origami zní dostatečně exoticky. Pojďme proto používat výraz origami, i u nás je to zvykem.

 

Na složenou!

 

Ondřej Cibulka (www.origamiworld.cz)

 

Převzato z časopisu 100+1 (č.1/2009 publikováno 3. září 2009 se svolením vydavatele)

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pondělí Úterý Středa
Zataženo
0°C /-3°C
Oblačno
2°C /-3°C
Oblačno
1°C /-3°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace