REKLAMA

Jak dnešní senioři zvládají využívání chytrých zařízení s připojením k internetu?


Kolem sebe máme spoustu zařízení, která, ač se vůbec nezdají, mají v sobě integrovaný počítač a díky němu mají takovou funkčnost, kterou od nich očekáváme.Výtah by nám zůstal stát na místě, peníze bychom si nemohli vybrat z bankomatu, natož provádět bez/kontaktní platby, digitální fotoaparát by nám nepořídil ani jednu fotografii, televize by byla pouze velkou černou krabicí. I v domácnosti se nám to hemží počítačovými pomocníky. Ruční šlehače bychom museli odložit a pracovat opět s metličkou, jako tomu bylo za starých časů. Vysávali bychom prostřednictvím smetáku a lopatky. Jsme obklopeni samými chytrými zařízeními, tak proč nevyužívat jejich potenciál?

Americký senior a chytrá zařízení

Počítače, tablety či chytré telefony s připojením k internetu, nám mohou pomáhat i v běžném životě, jak je tomu za hranicemi České republiky. Podle studie společnosti Pew Research Center, která se zabývá mimo jiné průzkumem názorů starších osob, a to jak používají technologie, dospělí Američané používají chytrá zařízení s nárůstem 36% oproti roku 2000.
Co se týče seniorů starších 65 let, je zde nárůst podstatně vyšší. Oproti roku 2000, kdy v průměru 14 seniorů ze 100 využívalo služeb chytrých zařízení, ke konci roku 2013 je to 59 ze 100 amerických seniorů.

Český senior a chytrá zařízení

Čeští senioři se k využívání chytrých zařízení staví méně otevřeně. Statistické údaje o využívání internetu a počítačů vede Český statistický úřad (ČSÚ) od roku 2003, kdy zařízení využívalo zhruba 3% seniorů starších 65 let. Ke konci roku 2015 je jich zhruba 30%. Z těchto statistických údajů se dá vyvodit, čím dál tím větší zájem seniorů o chytrá zařízení, který i nadále rozhodně poroste, neboť v další zkoumané skupině české populace, osob ve věku 55 64let, je momentální úroveň využívání na hranici 70%.

Používání internetu na chytrých telefonech (tzv. smartphonech) či tabletech se nezaleknou ani čeští senioři. Obě zařízení jsou mobilní, takže uživatel je může lehce přenášet kdekoliv se nachází. Výhodou je i menší váha a téměř stejná výpočetní kapacita. Lidé starší 65 let v České republice si k těmto zařízením hledají cestu opatrně, avšak podle průzkumů ČSÚ se i jejich počet zvyšuje, i když nepatrně. Jedním z důvodů je, že tyto technologie jsou nové a člověk, který je zvyklý celý život na pevnou linku či starý mobilní telefon, je vůči nim lehce podezíravý. Dalším důvodem je, že smartphone i tablet je dražší než klasický telefon a v případě chytrých telefonů bývalo zvykem, že velikost obrazovky se pohybovala do 4 palců,tudíž nebyly úplně uzpůsobeny pro osoby se slabším zrakem. V dnešní době se není třeba bát ani takového omezení, protože rozměry telefonů se přibližují k velikostem tabletu, jehož velikost obrazovky se nachází mezi 7 až 10 palci.

Všeobecný problém seniorů a braní léčiv

Je všeobecně známé, i když to nemusí být vždy pravidlem, že čím vyšší věk, tím více podpůrných preparátů, jako jsou vitamíny a léky člověk přijímá. Podle serveru Zdravotnický deník průměrný senior užívá při ambulantní léčbě 46 léků. K tomuto počtu je třeba připočíst ještě přípravky, které si lidé kupují sami. Podle odhadů se tak připočítají další 2 preparáty. Mít přehled v čase, množství a orientaci v takovém počtu medikamentů je i pro člověka ve výborné kondici docela oříšek. Proto mnoho společností a jednotlivců přineslo na trh různé webové stránky či aplikace do chytrých zařízení, které pomáhají při připomenutí správného léku, ve správném množství a ve správném čase.

Závěrem

Jak jste na tom VY? Prosím vyplňte krátký dotazník, dozvíme se tak, jak jsou na tom uživatelé portálu seniorum.cz ohledně využívání moderních technologií.

 

Odkaz na dotazník zde:

https://docs.google.com/forms/d/1JLSqnMZnJt0vcW5XwTOo7X6PfHSNPWfDvxHhlf75RlU/viewform

 

 

Zdroje:

http://www.zdravotnickydenik.cz/2015/04/krehci-seniori-uzivaji-prilis-mnoho-leku-najednou-kdo-jim-pomuze/ - medikace
http://www.pewinternet.org/2014/04/03/usage-and-adoption/ - senioři v USA
https://www.czso.cz/documents/10180/20561033/97010725.pdf/4680a14b-77f5-4fd9-b3a8-91af926251fa?version=1.0/ - statistické údaje o využívání technologií seniory v ČR

 

Markéta Ryndová

Momentálně studuji poslední ročník bakalářského studia na fakultě informačních technologií VUT. Zajímám se o uživatelská rozhraní, především o to, aby byla intuitivní, uživatelsky přívětivá a graficky zajímavá. Zároveň bych ráda ulevila určitým obtížím starších osob, aby nemuseli myslet na každou maličkost a tak jim dovolit vypnout. Na tento popud jsem začala pracovat na své bakalářské práci, jejíž zadání je: Vytvoření uživatelského rozhraní kalendáře pro seniory s připomínáním nejrůznějších událostí.

 

(Publikováno 19. ledna 2016)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Polojasno
15°C /4°C
Polojasno
18°C /5°C
Polojasno
20°C /7°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace