REKLAMA

700. výročí narození Karla IV. prohlášeno za světové výročí UNESCO!


Generální konference UNESCO na svém 38. zasedání v listopadu 2015 schválila seznam významných světových výročí UNESCO na dvouletí 2016/2017.

Česká republika do tohoto prestižního seznamu nominovala 700. výročí narození Karla IV. Lucemburského – podporovatele vzdělanosti, umění a hospodářství, které si v průběhu roku 2016 připomeneme v rámci mnoha událostí.

Karel IV. patří mezi nejvýznamnější panovníky vrcholného středověku a je neodmyslitelně spjatý s historií celé Evropy ve 14. století. Mimořádně přispěl k vzdělanostní a kulturní úrovni zejména Střední Evropy, která následně významně ovlivnila intelektuální i hospodářský rozkvět. „700. výročí narození Karla IV. je i v rámci kultury připomínání oslavou osobnosti, která se v evropském měřítku zvláště zasloužila o šíření kultury a vzdělanosti, o založení pražské univerzity jako první z vysokých učení v našem regionu, a o vznik jedinečného kulturního centra své doby – Prahy, tehdejšího hlavního města císařské Evropy,“ uvedl ministr kultury Daniel Herman. „Země české koruny se staly díky Karlu IV. důležitou součástí evropské politiky a kultury 14. století,“ dodal.

V minulých letech Česká republika do kalendáře světových výročí UNESCO úspěšně nominovala např. 100 let od narození Bohumila Hrabala (2014) nebo 1150 let od příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu (2013).

Zdroj: MK ČR
(Publikováno se svolením vydavatele 24. listopadu 2015)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Oblačno
-2°C /-4°C
Sněhové přeháňky
-2°C /-4°C
Sněhové přeháňky
1°C /-2°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace