REKLAMA

Památky vstupují do Roku renesanční šlechty

 

Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahajují sezonu, v níž se ohlédnou za nevýznamnějšími renesančními šlechtickými rody naší historie. Na třiceti památkových objektech budou po celý rok probíhat výstavy i doprovodné programy zaměřené právě na renesanci. NPÚ také přichází s novinkou pro neslyšící návštěvníky, kterým začne nabízet elektronické průvodce. Odborníci památkového ústavu chtějí veřejnosti letos rovněž připomenut význam krajiny a připravují nový ročník ocenění Patrimonium pro futuro. V roce 2017 pak začne i několik významných památkových obnov.

 

 

„Rok renesanční šlechty je po velmi úspěšném Lucemburském roku připomínajícím odkaz Karla IV. dalším dílem ze série našeho dlouhodobého projektu Po stopách šlechtických rodů. Symbolicky jej otevírá výstava na Pražském hradě nazvaná Mars a Venuše, na níž se návštěvníkům představí klíčová umělecká díla z časů císaře Rudolfa II., která jsou ve sbírkách hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu,“ zve návštěvníky na novou sezonu generální ředitelka Naďa Gorycková. Na výstavě, kterou budou moci návštěvníci zhlédnout do konce dubna, jsou zastoupeny obrazy rudolfínských umělců a skvosty nizozemského, francouzského a německého malířství.

 

„Jde většinou o díla, která v průběhu staletí získali velkorysí sběratelé z rodů, jako jsou Valdštejnové, Schwarzenbergové, Pallaviciniové, Kinští, Blümegenové či Czernin-Morzinové. Výstava je však jen zlomkem rozsáhlého odkazu manýristické kultury v českých zemích. Pro poznání dalších pokladů tohoto slavného období je nutné navštívit sama aristokratická sídla,“ upozorňuje kurátor Roku renesanční šlechty Michal Konečný.

 

Rok renesanční šlechty vyvrcholí výstavou Arcivévoda Ferdinand II. Tyrolský na renesančním zámku Březnice, která bude věnovaná českému místodržícímu u příležitosti 450. výročí nástupu jeho vlády v Tyrolsku. Výstava uspořádaná ve spolupráci s Kunsthistorisches Museum Wien bude otevřena od 27. května až do konce října. Na konci června se pak v moravských Bučovicích, které zatím patří k méně známým památkám, otevře nová interaktivní expozice Moravský renesanční šlechtic ve svém labyrintu, kterou doplní nový tištěný průvodce. Do Prahy se Rok renesanční šlechty vrátí opět v říjnu výstavou Podoby a příběhy pořádanou ve spolupráci s Národní galerií v Praze. Nabídne jedinečnou kolekci renesančních portrétů a osobních předmětů nejvyšší české a moravské šlechty.

 

Na dalších třiceti hradech a zámcích budou po celý rok probíhat další doprovodné akce. S významnými osobnostmi z řad renesanční aristokracie, renesanční zámeckou architekturou, skvostnými interiéry i desítkami příběhů se návštěvníci setkají ve Velkých Losinách, v Uherčicích, na hradě Pernštejně, v Rožmberku, Českém Krumlově, Třeboni, Červené Lhotě, Jindřichově Hradci, Kratochvíli, Vimperku, Telči, Červeném Poříčí, Horšovském Týně, Náchodě, Opočně, Litomyšli, Slatiňanech, na Frýdlantu, Grabštejně a v Benešově nad Ploučnicí. Čtenáři se dočkají i vydání menší publikace o renesančních objektech a na podzim vyjde velká reprezentativní publikace Renesanční hrady a zámky ve správě NPÚ.

 

 

Součástí Roku renesanční šlechty se stane též tradiční Hradozámecká noc, která proběhne v sobotu 26. srpna na zámku v Náměšti nad Oslavou. Návštěvníci se mohou těšit na mimořádně otevřenou oratoř zámecké kaple s vystavenou šestidílnou Biblí kralickou – cenným renesančním tiskem, který vznikl za Žerotínů na náměšťském panství. Veškeré informace o akcích spojených s Rokem renesanční šlechty naleznou návštěvníci na webových stránkách Národního památkového ústavu.

 

Památky vycházejí vstříc neslyšícím

 

„Koncem loňské sezony jsme otestovali elektronické průvodce pro neslyšící návštěvníky a v sezoně 2017 už budou nedílnou součástí nabídky na státních zámcích v Náměšti nad Oslavou, Jaroměřicích nad Rokytnou a na Červené Lhotě. Neslyšícímu návštěvníkovi nabídnou u pokladny kromě psaného textu i tablet, s nímž pak může absolvovat běžnou návštěvnickou trasu za doprovodu videonahrávky ve znakovém jazyce,“ upozorňuje na novinku generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Soubor krátkých filmů se natáčel vždy v autentickém prostředí, tedy v daném sále či pokoji, a neslyšícím návštěvníkům umožní rychlejší orientaci a větší komfort i zážitek z prohlídky. „Již dříve byl vytvořen obdobný průvodce kroměřížskou Květnou zahradou, letos se ale poprvé týká přímo zámeckých interiérů. Do budoucna se budeme samozřejmě snažit tuto nabídku rozšiřovat i na dalších památkách,“ doplňuje Goryczková.

 

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Úterý Středa Čtvrtek
Občasné bouřky
30°C /18°C
Oblačno
31°C /17°C
Polojasno
31°C /18°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace