REKLAMA

První vodní galerie v ČR


Markéta a Mirka, dvě mladé slečny z Horažďovic, malého městečka v západních Čechách, se rozhodly upravit veřejné prostory města netradičním způsobem. Zapojením místních obyvatel, profesionálů a dalších zvědavců vytvoří 20 – 30 ks krátkodobých i dlouhodobých Land Art objektů, které budou umístěny v bezprostřední blízkosti břehu řeky nebo přímo v řece samotné.


 


Půjde tak o vytvoření úplně první vodní galerie komunitního rázu v historii České republiky a možná i historii vůbec!

O PROJEKTU:
„Žijeme zde společně, tak proč se do našeho společného života nezapojit aktivnější formou?“
Vytvořením 1. vodní galerie v České republice chceme kreativním způsobem poukázat na krásu našeho města, na nevyužívané aspekty veřejného prostoru, možnosti aktivního trávení volného času a zároveň ochranu životního prostředí. Chceme rozproudit komunitní život v Horažďovicích a kreativně tak podpořit vznik nové komunity.
„Překvapení na Otavě, který je jedním z projektů mladých lidí v našem grantovém programu Vpohybu, má skvělý koncept – angažuje místní komunitu, obohacuje region nejen o nápady a znalosti studentů, ale navíc přináší místním turistům něco nového. Projekt jsme vybrali mezi ty úspěšné a doufáme, že osloví svou kampaní na Hithitu i širší veřejnost,“ říká Jana Neupauerová z Nadace Vodafone.

JAK TO VŠECHNO ZAČALO?

Bude tomu už nějaký čas, co mi Maki vyprávěla o povedené akci konané přímo v naší řece Otavě. Není nad odpolední posezení u piva a ohně, a co teprve je-li to v korytě řeky! Při té příležitosti se partička kamarádů rozhodla potěšit oko vodáků a kolemjdoucích nejen touto netradiční podívanou, ale i galerií vytvořenou na kartony z (jak to říci) neslušných obrázků nalezených v chatě jednoho z účastníků. Tento neočekávaný výjev vzbudil značnou pozornost – někoho rozesmál, jiného vyděsil – ale o tom přeci umění je, ne?
Asi o rok později se začal rodit v hlavě nápad. Pojďme nainstalovat výstavu na celou část řeky protékající naším městečkem, a protože se tento nápad rodil nejen u piva nebo lahve vína, pojal trošku jiný směr. Markét má hodně blízko k umění, obě máme hodně blízko k přírodě a k tomu, co nám nabízí a často je přehlížené, nevyužívané. Pojďme vytvořit na Otavě Land Art galerii, galerii děl pouze z přírodních materiálů. Samy na to ale stačit nebudeme, potřebujeme podporu obrovského množství lidí a především těch, co s námi žijí v tomto městě. Je přece důležité vytvářet kolem sebe příjemné prostředí, ke kterému budeme mít vztah. Vytvářet své MÍSTO!

LAND ART

Využitím metody Land Art chceme na úsek řeky Otavy umístit krátkodobé i dlouhodobé objekty vyrobené pouze z přírodních materiálů (cca 20 – 30 ks), které budou viditelné z pěších, cyklistických i vodácky sjízdných tras. Můžeme se těšit třeba na závěsné objekty, zvonkohry, Stone building, Moss Art a třeba i dřevěné sochy. Celým městem protéká řeka Otava, která městu dodává patřičnou atmosféru. Právě ona je výrazným prvkem našeho města nejen díky velkému zájmu vodáků, ale také díky své významné minulosti – zlatonosná a perlonosná Otava – proto chceme využít právě ji, volným plynutím spojuje celé město.
„Land Art je podle mne jedním z pokusů člověka navrátit Zemi posvátno, úctu a lásku. Land Art spojený s vodou, která je krví naší Matky Země a i naší krví, je základním prinicpem pochopení propojení nejen všeho živého do jedné rodiny, ale i propojení živého a univerza. My jsme se v poslední době věnovali tomu, aby naši krajinu nezohavili těžní věže a neotrávili nám vodu frakováním. A snažíme se rozjet světový projekt Rodina Matky Země, jenž má za cíl vrátit lidstvo na udržitelnou cestu, a proto každá kapka, která teče touto cestou, je cenná a proto spolupracujeme s Překvapením na Otavě.“ Jiří Malík, vedoucí národní kampaně Koalice STOP HF a člen přípravného výboru Rodiny Matky Země.

ZAPOJENÍ VEŘEJNOSTI

Do projektu, který se začíná realizovat díky podpoře Nadace Vodafone, bude zapojena laická veřejnost spolu s profesionály. Půjde o občany města Horažďovice a další zájemce, odborníky, umělce a specialisty z blízkých oborů. Nabídneme tak velkému množství lidí odlišný pohled na prostředí, ve kterém žijeme, ukážeme jeho skrytý potenciál a umožníme propojení několika zdánlivě odlišných světů. Nabídneme obyvatelům městečka i dalším zájemcům tematicky zaměřený program týkající se Land Artu, přírodní architektury, životního prostředí, komunitního života, aktivního občanství, využívání veřejného prostoru, kreativity apod. především formou přednášek, seminářů, výstav, workshopů a filmů.
Vyvrcholením bude právě samotná tvorba děl z přírodních materiálů na řece. Vodní galerie se tak stane zajímavým vlastnoručně vytvořeným objektem pro místní obyvatele, ale i pro stovky vodáků projíždějících tímto městečkem v letním období.

Další informace o projektu:
www.landartnarece.cz,www.facebook.com/landartnarece,

Převzato z www.mistnikultura.cz
(Publikováno se svolením vydavatele 25. listopadu 2015)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Neděle Pondělí Úterý
Sněhové přeháňky
-2°C /-5°C
Zataženo
0°C /-3°C
Polojasno
2°C /-3°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace