REKLAMA

Otužování prospívá v každém věku

K chladným a mrazivým měsícům roku již několik desetiletí patří otužování se v řece. Na léčivé účinky chladivé vody upozorňoval již v 19. století Vincenz Priessnitz. O Vánocích roku 1923 se poprvé před zraky vyděšených Pražanů vrhnul do ledové Vltavy Alfréd Nikodém. To ještě netušil, že tím zahájil tradici vánočního plavání ve Vltavě. Tu přerušila pouze válka nebo zamrzlá Vltava, do které se za velkých mrazu nepodařilo vyřezat bazén pro plavání. Inspiroval také mnoho nadšenců. Po celém tehdejším Československu otužování zpopularizoval až Nikodémův pokračovatel Oldřich Liška. Nejvíce otužileckých klubů vzniklo v 60. a 70. letech dvacátého století. Zimní plavání probíhá výhradně v otevřené vodě (reka, jezero, rybník, otevřený bazén) v období od začátku října do konce dubna.

 

Alfréd Nikodém

 

S otužováním se začíná velmi pozvolna. Například tím, že si v chladném počasí oblečete méně vrstev, než jste zvyklí. Nebo tzv. „občanským otužováním" - to když při sprchování výrazně zvýšíte poměr studené k teplé a vydržíte pod sprchou alespoň 30 sekund. A pokud Vám sportovní lékař na základe testu povolí sportovní otužování, můžete se po zaplacení nejvýše 300korunového ročního příspěvku připojit podle bydliště k některému ze 30 regionálních klubu. V tomto směru Vám velmi ochotně pomůže pan Vladimír Komárek, nadšený organizátor zmiňovaného svatoštepánského plavání ve Vltavě. Tento pětapadesátiletý mladík, jak sám o sobě hrdě prohlásil, doporučuje (alespoň občanské) otužování každému zdravému a trénovanému člověku staršímu 15 let. „Otužování je bezpečné pro každého seniora. Přesto upozorňuji, že by každý měl znát své schopnosti. Nemusíte se ničeho obávat, při plavání vás navíc jistí další plavci, kteří zasáhnou v případě vaší nevolnosti," uvedl Komárek.

 

 

Oldřich Liška

 

Otužují se lidé od patnácti let až do vysokého stáří. Současný aktivní a nejstarší český otužilec Ladislav Nicek, který se narodil rok před I. světovou válkou, je živým důkazem toho, že i poměrně vysoký věk nebrání této kratochvíli. „Skladba otužilců podle pohlaví je dlouhodobě dána poměrem 4:1 ve prospěch mužů. Vychází to tak dlouhodobě, jako matematik to sleduji už léta. Já si myslím, že možným důvodem je vetší snaha mužů ukázat se a zapůsobit, i když to občas bolí. Otužilci s nadváhou jsou zvýhodnění, protože přebytečný tuk izoluje od chladu," doplnil Komárek. Pokud přemýšlíte, jak posílit svou odolnost, otužování vychází ze všech metod nejlevněji. Nejpovolanějšího českého otužilce Vladimíra Komárka můžete kdykoliv kontaktovat a zapojit se do aktivit českých otužilců.

 

 

Karel Švanda

Foto: archiv Vladimíra Komárka

 

Kontakty: E-mail: vlkomarek@volny.cz nebo otuzilci@otuzilci.cz

Zdroj: http://www.otuzilci.cz

 

*Karel Švanda je studentem pedagogiky na Filozofické fakultě UK v Praze, má svůj blog svanda.blog.idnes.cz a přispívá články o volném čase a vzdělávání na server www.seminarky.cz

 

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pondělí Úterý Středa
Déšť
9°C /4°C
Oblačno
8°C /-1°C
Oblačno
10°C /0°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace