REKLAMA

V každém astronomickém snímku se může skrývat vědaV době prvních snímků objektů noční oblohy velkými dalekohledy a širokoúhlými komorami na filmy či skleněné desky pokryté emulzí představovala astronomická fotografie významnou část astronomického výzkumu. Stejné snímky mlhovin, hvězdokup i vzdálených galaxií, které jsme obdivovali přetištěné v astronomických  knihách, sloužily k poznání stavby těchto objektů a vedly k prvním teoriím popisujícím jejich historii a vývoj.

 

 

I na pěkných fotogenických snímcích se dá dělat věda, zorné pole obsahuje spoustu proměnných hvězd.Autor: Pavel Cagaš


Technika snímání noční oblohy i postupy zpracování se ale postupně rozešly a estetická astrofotografie se od astronomického výzkumu oddělila. Ty nejkrásnější snímky objektů hlubokého vesmíru se staly doménou amatérských astronomů možná i proto, že amatéři si mohou dovolit pozorovat objekty podle libosti, nejsou vázáni přiděleným pozorovacím časem a nemusí vykazovat odborné publikace. Astronomické fotografie pořizované dnes amatéry po celém světě (včetně Česka – podívejte se například do galerie České astrofografie měsíce) nepřestávají udivovat svou kvalitou, dosahem, ostrostí, šířkou pole...

 


Snímek mlhoviny M20 Trifid pořízený 60-palcovým reflektorem hvězdárny na Mount Wilson 4. - 5. června 1910 Autor: Mount Wilson ObservatoryVždy když už se zdá, že nějaký snímek je „dokonalý“, přijdou nadšení a zapálení amatérští astronomové s něčím novým a ještě úžasnějším. Po desítkách minut se kumulované expoziční doby prodloužily na desítky a někdy i stovky hodin. Výkonné osobní počítače a pokročilé programy provádějící matematická kouzla při digitálním zpracování snímků dokáží zvýraznit i nejjemnější detaily slaboučkých mlhovin na pozadí. Výrobci optiky a obecně astronomické techniky nabízejí přístroje schopné kvalitně vykreslit nebývale široké zorné pole, montáže udržující obrazy hvězd perfektně zaostřené i během dlouhých expozic a kamery s polovodičovými senzory svou plochou hodně přesahující dřívější standard políčka kinofilmu a současně (na rozdíl od filmů) schraňujícími téměř všechno světlo, které na ně dalekohled soustředí.

Obsah pojmu „pěkná astrofotografie“ se postupně mění a vyvíjí a nároky na kvalitu neustále rostou. Snad nejvýraznější změna se zřejmě udála při zpracování snímků. Dnešní snímky „musí“ současně obsahovat nejen detailně prokreslené jasné jádro galaxie či střed mlhoviny, ale také i extrémně slabé detaily na pozadí, často jen světlo hvězd naší galaxie rozptýlené na temných mračnech mezihvězdného materiálu. Je zcela zřejmé, že po všech operacích komprimujících dynamický rozsah snímků, zostřujících hvězdy, vyhlazujících šum apod. nelze usuzovat na jas zobrazených hvězd nebo jiných objektů.

Amatérští astronomové vynakládají na pořizování estetických snímků vesmíru obrovské množství pozorovacího času. Ať se pokusíme vyhledat fotografie téměř jakéhokoliv objektu, nalezneme stovky snímků vytvořených spoustou různých dalekohledů a kamer. Přitom data, z nichž tyto snímky vznikly, jistě skrývají velké množství vědecky hodnotných informací, jen je ještě nikdo nezpracoval tak, aby tyto informace získal.Pavel Cagaš

 

Pavel Cagaš (*1966) je členem Zlínské astronomické společnosti. Na Hvězdárně ve Zlíně kterou navštěvoval od dětství, se věnuje občasným exkurzím pro školní skupiny a přednáškám pro širokou veřejnost. Je členem Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS a jejím velmi aktivním pozorovatelem. V roce 2011 se stal Astrofotografem roku ČAM za svůj snímek "Proměnný vesmír" (který pořídil s jeho kolegou Václavem Přibíkem).


Převzato z www.astro.cz
(Publikováno se svolením vydavatele 19. února 2016)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pondělí Úterý Středa
Dešťové přeháňky
12°C /9°C
Oblačno
12°C /4°C
Zataženo
10°C /7°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace