REKLAMA

Rostliny mají také pud sebezáchovy!


Rostliny reagují na zvuk žvýkání svých listů. Aby odradily predátory, začínají vytvářet chemické látky. Přišli na to vědci Heidi Appelová a Rex Cocroft z University of Missouri.

„Je už nějakou dobu známo, že zvuky mohou ovlivnit například klíčení rostlin,“ říká Appelová: „Ale podobná reakce byla záhadou. Pud sebezáchovy je ta nejdokonalejší evoluční strategie. Rozhodli jsme se otestovat, jaký vliv mají na rostliny byť nepatrné vibrace.“

Cocroft, expert na bioakustiku, nahrál zvuk housenky žvýkající listy hořčice. Poté tuto nahrávku přehrál rostlinám stejného druhu. Kontrolní skupina rostlin byla ponechána v tichu. Následně Appelová změřila hladiny chemických látek obsažených v listech jednotlivých rostlin. Ty, jenž „poslouchaly“ nahrávku žvýkání, vykazovaly vyšší míru chemických látek, které dodávají hořčici její ostrou chuť – glukosinolátů.

Nyní se vědci snaží najít odpověď na otázku, jakým způsobem rostliny vibrace detekují.


Václav Roman


Převzato z časopisu 21. století
(Publikováno se svolením vydavatele 8. července 2015)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Neděle Pondělí Úterý
Sněhové přeháňky
-2°C /-5°C
Zataženo
0°C /-3°C
Polojasno
2°C /-3°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace