REKLAMA

Evropa má nový Červený seznam ptáků


Začátkem června vydalo konsorcium vedené BirdLife International nový Červený seznam ptáků, který přibližuje rizika vyhynutí pro všechny ptačí druhy, jež se přirozeně vyskytují na území Evropy – od Atlantiku po Ural.

 I přes nezměrné snahy o ochranu ptactva, je v Evropské unii ohrožen vyhynutím téměř každý pátý ptačí druh. Největšími nepřáteli jsou nevhodné praktiky v zemědělství, úbytek přirozeného prostředí a klimatické změny.

Tento seznam přinesl několik varovných zjištění: na území Evropy je ohroženo 67 druhů (13% z 533 hodnocených druhů), z toho 10 kriticky, do této skupiny spadá například keptuška stepní (Vanellus gregarius), koliha tenkozobá (Numenius tenuirostris) a buřňák baleárský (Puffinus mauretanicus).

Oproti roku 2004 bylo celkem 29 druhů přeřazeno do vyšší kategorie ohrožení,  a to například papuchalk bělobradý (Fratercula arctica), racek tříprstý (Rissa tridactyla) či polák velký (Aythya ferina) – na snímku.

Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek k tomuto seznamu dodává: „Ochrana přírody, včetně ptáků, musí být evropskou prioritou číslo jedna.“


Václav RomanPřevzato z časopisu 21. století
(Publikováno se svolením vydavatele 17. června 2015)

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Oblačno
-2°C /-4°C
Sněhové přeháňky
-2°C /-4°C
Sněhové přeháňky
1°C /-2°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace