REKLAMA

Domácí mazlíčci utužují mezilidské vztahy


Již dřívější průzkumy potvrdily, že domácí zvířata působí pozitivně na naše fyzické zdraví. Snižují krevní tlak a tlumí stres. Navíc tím, že poskytují kamarádství, posilují také naše zdraví duševní. Docentka Lisa Woodová z University of Western Australia a její kolegové se zaměřili na roli, jakou mohou hrát domácí mazlíčci při vytváření vztahů mezi lidmi a při snižování sociální izolace.

Výzkumníci provedli telefonický průzkum, kdy se dotazovali zhruba 2500 lidí z USA a Austrálie. „Zjistili jsme, že ti, kteří chovají nějaké domácího mazlíčka, navazují častěji a snadněji kontakt s lidmi ve svém okolí, než ti kteří ho neměli. A to bez ohledu na příslušnost ke společenské vrstvě,“ uvádí docentka Woodová a dodává: „Až 42% majitelů domácích mazlíčků z našeho průzkumu se díky nim dočkalo od lidé ze svého okolí pomoci. Ať už emocionální, nebo praktické.“

Přitom je podle docentky Woodové jedno, o jaké domácí zvíře se jedná. Ať už je kočka, pes, morče, králík, potkan nebo zlatá rybka, každé z nich umocňuje pocit sounáležitosti a zlepšuje sociální strukturu komunity.  „V dnešní uspěchané době, kdy jsme obklopeni masou cizích lidí, nějakou dobu trvá, než si vybudujeme důvěru a utužíme nové vztahy. Jedná se o hledání společných zájmů a tím mohou být právě naši domácí mazlíčci,“ doplňuje Lisa Woodová.


Václav Roman


Převzato z časopisu 21. století
(Publikováno se svolením vydavatele 18. května 2015)

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Neděle Pondělí Úterý
Sněhové přeháňky
-2°C /-5°C
Zataženo
0°C /-3°C
Polojasno
2°C /-3°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace