REKLAMA

Plejtvákovec šedý uplaval 22 500 kilometrů


Američtí a ruští biologové zaznamenali nejdelší známou migraci savců. Samice plejtvákovce šedého při ní urazila trasu severním Pacifikem od pobřeží Ruska do Mexika a zpět, která měřila 22 500 kilometrů.

 

Až dosud se přitom věřilo, že existují dvě oddělené skupiny plejtvákovců šedých. Východní, kteří žijí u západního pobřeží Severní Ameriky, a kriticky ohrožení západní plejtvákovci šedí, kteří žijí při východním pobřeží Asie. Zjištění, že tři ze sedmi označkovaných velryb opustili Rusko a severním Pacifikem doplavali až do velrybí porodnice u pobřeží Mexika, ukazuje, že by mohly být součástí stejné populace.

Tyto velryby se téměř jistě narodily v Mexiku. Pokud je tento malý vzorek typický, naznačuje to, že dvě populace jsou jednou, uvedl vedoucí výzkumu Bruce Mate z Oregon State University.


Pavel ŠkopekPřevzato z časopisu 21. století
(Publikováno s esvolením vydavatele 17. dubna 2015)

 

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Dešťové přeháňky
24°C /14°C
Dešťové přeháňky
25°C /15°C
Polojasno
27°C /13°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace