REKLAMA

Co sypat ptáčkům do krmítek

 

Nasypat ptáčkům uprostřed zimy něco na přilepšenou je obvyklá praxe snad od doby, kdy si lidé uvědomili, že jsou součástí přírody. Když je všude venku jenom sníh a rtuť teploměru se pohybuje již několik týdnů pouze pod nulou, nemají volně žijící ptáci kde shánět potravu, a proto se vděčně slétávají na zahrady či balkóny, kde je pro ně v krmítkách nějaký ten zob připravený. Věděli jste však, že ne každé jídlo zpěváčkům prospívá a někdy jim dokonce může i ublížit?

 

Nejčastěji dávají lidé ptákům do budek zbytky od stolu - různé drobky, staré pečivo, rýži či jiné nevyužité potraviny. To je ovšem veliká chyba, krmítko by nemělo být prostředkem, jak se zbavit všech nepotřebných kuchyňských zbytků. Zpěvní ptáci potřebují k výživě kvalitnější potravu.

 

 

 

Pozor na plíseň!

 

Určitě bychom se měli vyhnout chlebu a jiným kynutým výrobkům, těstovinám či uzeninám. Tato potrava způsobuje ptákům velké zažívací obtíže a v zimě je pro každé volně žijící nemocné zvíře mnohem obtížnější přežít než na jaře či v létě.

 

Pokud chceme do krmítka sypat pečivo, můžeme například nastrouhat starou suchou housku. Musíme ale dávat pozor, aby nebyla plesnivá. Plíseň totiž může způsobit, že pták onemocní a uhyne. Z našich kuchyňských stolů a talířů si ptáčci pochutnají například na vařených bramborách či zbytcích masa, nepohrdnou ani jablky, pokud nebyla chemicky ošetřena. Ptákům pak do krmítka nasypejte například slunečnici, proso, oves, pšenici nebo mák. Již hotové ptačí směsi určené pro zimní příkrm pořídíte v supermarketech či chovatelských potřebách. Také můžete zavěsit v blízkosti budky lůj, který přiláká především sýkorky a ostatní hmyzožravé ptáky.

 

 

Každý ptáček má rád něco jiného

 

Tak jako každý člověk dává přednost nějakému jinému jídlu, i každý zpěvný pták si pochutná více na něčem jiném. Proto pokud jste vypozorovali, jaké druhy ptáčků navštěvují vaše krmítko nejčastěji, můžete je pohostit tím, co mají nejraději. Sýkorky či brhlíci si kromě slunečnicových semínek, máku a loje pochutnají například na drcených ořechách, kosi či červenky mají rády bobule jeřábu, ptačí zob, hrušky a jablka. Pro vrabce a hrdličky mějte připravené drobky z housky, pěnkavám se nejvíce zavděčíte slunečnicovými semínky.

 

Pokud tedy stojíte o každodenní návštěvu co největšího počtu zpěváčků, neváhejte kombinovat. Nezapomeňte ale na to, že dávat najednou velké množství krmení ptákům neprospívá. Zvyknou si totiž dostávat jídlo „přímo pod zobák", začnou si vybírat jen to nejlepší a ostatní jídlo odmítnou. Tím se ale sníží jejich schopnost přežít ve volné přírodě.

 

 

Autor: Johana Pižlová

 

Převzato z portálu praktický život.cz.

(Publikováno se svolením vydavatele 30. prosince 2009.)

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Polojasno
28°C /15°C
Polojasno
30°C /17°C
Polojasno
30°C /17°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace