REKLAMA

Amsterodamu vévodili zahradníci

 

 

Jeden z největších zahradnických veletrhů Evropy Horti Fair se odehrál v hlavním městě Nizozemska. Mottem letošního desátého ročníku byl udržitelný růst a budoucnost. Výstavní plocha veletržního areálu RAI patřila zejména firmám, které při své produkci využívají obnovitelné přírodní zdroje a nepoškozují svojí činností životní prostředí.

 

 

Téma letošního ročníku veletrhu - Pro udržitelný růst a budoucnost, se stalo důležitou součástí celého výstavního konceptu Horti Fair. Se zaměřením na nové způsoby pěstování a prodeje zahradnických produktů s využitím obnovitelných přírodních zdrojů se veletrh stal místem prezentace 725 vystavovatelů z více než čtyřiceti zemí. Kromě stálých vystavovatelů z Německa, Francie či Velké Británie se na ploše 60 000 m2 prezentovaly firmy například z Indie, Číny, Thaj-wanu či Nového Zélandu a Jihoafrické republiky. Pro lepší orientaci návštěvníků je veletrh rozdělen do dvou segmentů, Horti Tech (technologie a zařízení) a Horti Grow & Trade (produkce a prodej). Nejnovější poznatky v oblasti energetických technologií byly prezentovány v pavilonu Technologií. Softwarové a vývojářské firmy seznámily návštěvníky veletrhu s nejaktuálnějšími trendy v používání počítačově řízených systémů a operací při dnešní produkci zahradnických výpěstků v hale nazvané House of Software.  V centrální části výstaviště se nacházel Breeders´ Market - kolektivní prezentace pěstitelů a dodavatelů matečného materiálu. Kromě širokého displeje balkónových a záhonových rostlin tam byly vystaveny pokojové rostliny okrasné listem a květem (Begonia, Hydrangea, Cyclamen, Spathiphyllum, Anthurium či Kalanchoe). Z řezaných květin byly nejpočetněji zastoupeny lilie, chryzantémy, růže, frézie, karafiáty, Hippeastrum, Zantedeschia a Nerine. Ocenění v této kategorii, Interpolis Quality Cup, získala společnost L. J. Noordam z nizozemského Woubrugge za odrůdu Celosia Turbo Lilac-Rose. Velké růžové hřebenovité květenství, vynikající olistění a pevný stonek jsou výsledkem dlouholetého šlechtění této populární rostliny, pěstované zejména k řezu.

 

 

 

 

Přínos zahradnickému oboru

 

Mezinárodní zahradnický veletrh Horti Fair se každoročně stává místem představení nejnovějších zahradnických technologií a výpěstků, které soutěží o prestižní cenu Inovation Award. Ocenění získává inovační produkt či servis, který je přínosný zahradnickému oboru. Z více než dvou set přihlášených exponátů bylo odbornou porotou do soutěže nominováno celkem jedenáct produktů ve dvou kategoriích. V oblasti technologií a zařízení (Horti Tech) byla do soutěže například zařazena společnost Van Dijk Heating se svým aktivním ventilačním systémem (AVS), který pracuje na principu výměny vlhkosti mezi relativně suchým venkovním vzduchem a vzduchem ve sklenících. Ventilační systém umístěný do mezistěn skleníků, jenž šetří nejenom energii, ale i CO2 prezentovala v Amsterodamu firma Maurice Kassenbouw. B. V. Neméně zajímavý je rovněž technologický způsob uchovávání dešťové vody v podzemí a její čerpání v době potřeby, jenž vyvinula firma Wilk van der Sande B. V. Prestižní cenu veletrhu, Innowation Award 2009, získala v tomto segmentu společnost Hortiquip B. V. za vyvinutí vsazovacího stroje podpůrných tyček pro produkci hrnkovaných Phalaenopsis. Zařízení pracuje na základě laserové technologie, která umožňuje snímání umístění listů v kontejneru. Na základě počítačového vyhodnocení stroj umístí dvě podpůrné tyčky (k upevnění květních stvolů) do kontejneru v takovém místě, aby se neporušily listy rostliny. Prvenství si tato technologie získala především velkou úsporou podílu lidské práce a rychlou návratností investic při jejím zavedení do výroby.

 

 

Pro obohacení sortimentu


Soutěžního klání o cenu Inowation Award 2009 v sektoru zahradnické produkce a prodeje (Horti Grow & Trade) se tak utkala například Begonia Beleaf®, odrůda Evening Glow od společnosti Koppe B. V. List je ve středové části vybarven vínově červeně, jeho okraje jsou stříbřitě šedé. Atraktivitu rostlině rovněž dodává výrazně černá žilnatina listů. Milovníky Cyclamen potěší nová kompaktní odrůda Fantasia Scarlet Red Ref 3310 ze skupiny Tianis® se zářivými červenými květy s bílým lemováním. Na třetím místě v hodnocení květinových novinek se letos umístila odrůda Phalaenopsis Phalcrazoh ze skupiny Anthura Santos firmy Anthura B. V. Odrůda je určena pro kultivaci v malých kontejnerech (9 cm, 12 cm). Vyznačuje se velkým množstvím květů na jednom květním stvolu. Velikost květů šeříkové barvy s oranžovým jazýčkem dosahuje 4,5 cm. Na druhé příčce se umístila Alstroemeria ze skupiny X-trema® od společnosti Kónst Alstroemeria B. V. Zejména floristé ocení jedinečnost této novinky, která vzešla z dlouhodobého šlechtění. Exkluzivita X-trema® spočívá zejména ve tvaru květu, který se více podobá frézii. Neobvyklá je i barva květu - bílo-zelená s jemným nádechem do růžové. K dalším přednostem X-trema® patří bohaté kvetení (16 - 20 květů na jednom stonku), trvanlivost listů na stonku po uříznutí a v neposlední řadě vynikající produkční výnosnost. V nizozemských podmínkách dosahuje roční produkce X-trema® 300 - 350 stonků/m2. Prvenství v kategorii květinových novinek získala na veletrhu společnost Florist De Kwakel B. V. za skupinu otužilých gerber - obchodní značení Gervinea® Perennial Gerbera. Tato skupina gerber rozšiřuje možnosti jejich použití. Zatímco jsme znali gerbery pouze jako řezané květiny nebo rostliny pěstované v kontejneru pro dekoraci interiérů, odrůdy ze skupiny Gervinea® jsou určeny pro venkovní pěstování.

 


Zaměřeno na mladou generaci


Novinkou letošního desátého ročníku zahradnického veletrhu Horti Fair byl nový pavilon nazvaný Carriére Plazza, jehož cílem bylo zvýraznění zahradnického oboru mladým lidem a podpořit zájem studentů o získání vzdělání v tomto oboru. Vystavovatelé v tomto pavilonu zvolili takový způsob prezentace svých produktů a služeb, který by oslovil mladou generaci všemi smysly - zrakem, vůní, chutí, hmatem a sluchem. Producenti orchidejí například představili jedlé orchideje, pěstitelé lilií a růží se při jejich displeji zaměřili nejenom na jejich barevnou škálu, ale zejména vůni. Před samotným konáním veletrhu proběhla v Nizozemsku kampaň na podporu návštěvnosti veletrhu žáky základních a středních škol. O tom, že tato aktivita ze strany organizátorů akce byla úspěšná, svědčí návštěvnost veletrhu více než 400 škol.

 


Termí veletrhu pro příští rok


Pokud jste letos nestihl navštívit letošní ročník nejprestižnějšího zahradnického veletrhu Horti Fair na evropském kontinentu, nenechte si ujít ten následující. Bude se opět konat na výstavišti Amsterodam RAI v termínu od 12. do 15. října 2010.

 

 

Autor: Jílek Arnošt

 

 

 

Převzato z portálu Agroweb.cz.

(Publikováno se svolením vydavatele dne 28. prosince 2009.)

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Polojasno
28°C /15°C
Polojasno
30°C /17°C
Polojasno
30°C /17°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace