REKLAMA

Mobilní zeleň v Karlových Varech

 

V naší republice není mnoho měst, které mají ve svém středu zelenou oázu parků. Historický střed měst je převážně plošně vydlážděn a tím je výsadba zeleně do volné půdy značně omezená. Jednou z variant, jak tyto plochy ozelenit, je pěstování rostlin v mobilních nádobách. Jejich manipulací během celého roku se nám také rozšiřuje i výběr rostlin k jejich osázení o tropické a subtropické rostliny, s kterými jsme se převážně setkávali jen v botanických zahradách.

 

 

Karlovy Vary se řadí k nejstarším a nejznámějším lázeňským městům Evropy. Svého největšího rozkvětu zaznamenaly v 18. a 19. století, kdy se právem nazývaly společenským a kulturním salónem Evropy. Město se v té době stalo místem setkání nejen domácích, ale především zahraničních obchodníků, bankéřů, spisovatelů a skladatelů. Hosté už sem nepřijížděli pouze za léčebnými prameny, ale hlavně, aby byli viděni ve společnosti slavných a vlivných lidí. Radní města a především majitelé hotelů se maximálně snažili poskytnou hostům nejluxusnější pobyt v jejich městě. Stavěli se nejenom honosné hotely, lázeňské domy, kolonády, ale zakládaly se i rozsáhlé parkové úpravy, kde byly vysazovány cizokrajné dřeviny. Nechyběly ani bohaté květinové záhony se solitérně umístěnými exotickými rostlinami, jako jsou palmy, vavříny a banánovníky). Tyto rostliny se také často stávaly okrasou kolonád a promenád, kde byly umístěny v přenosných nádobách po dobu lázeňské sezóny. Svojí exotičností dodávaly lázeňskému životu určitý nádech výjimečnosti.Mobilní zeleň se stala za dlouhá léta neodmyslitelnou součástí Kalových Varů a tato tradice stále pokračuje.

 Různorodost sortimentuMobilní zeleň je majetkem města a v současné době zahrnuje přibližně 300 kusů převážně vzrostlých dekorativních rostlin. Množstvím se řadí k největší kolekci mobilní zeleně tohoto druhu v České republice. Nejstarší a nejstatnější exempláře pocházejí z období na přelomu 19. a 20. století ze zahradnictví tehdejšího Kapucínského řádu.

 

 

Z druhové nabídky rostlin jmenujme nejpočetnější:

 

Chamaerops Humilis - je to domácí evropská palma, která roste na skalnatých pobřežích západního Středozemí a severní Afriky. Má nízký vzrůst a tuhé vějířovité listy keřovitého habitu. U starších rostlin se vytváří tenký kmínek vysoký jeden metr. Kultivar Arborescens dorůstá do výšky pěti metrů a kmen je pokryt tuhými vlákny. I tyto druhy palem jsou nenáročné a starší exempláře snesou i krátkodobý pokles teplot pod bod mrazu.

 

Trachycarpus fortunei - pochází z Japonska a severní Číny. Tato statná vějířovitá palma s tuhými, leskle zelenými listy dorůstá do výšky až patnáct metrů. Kmen je porostlý tuhými hnědými vlákny, podobnými koňským žním. Řadí se mezi nejotužilejší palmy, snese i teploty -10 ºC. V některých částech Anglie se pěstuje celoročně venku. V našich podmínkách dobře přezimuje v nevytápěném skleníku.

 


Phoenix canariennsis - pochází z Kanárských ostrovů a je jednou z nejrozšířenějších palem. Palma je typická tlustým, dřevnatým, někdy rozšířeným kmenem, který může v dospělosti dosáhnout průměru 80 - 90 cm a výšky dvaceti metrů. Její dekorační hodnota spočívá v hustém olistění, délka listu může dosáhnout až šesti metrů. Jde o velice otužilou a nenáročnou palmu.

 


Washingtonia robusta - pochází z jihozápadních států USA a ze severního Mexika. Veliké dlanité listy o průměru dvou metrů dodávají této palmě její majestátnost. Ve své domovině dorůstá do výšky třiceti metrů. Je to méně náročná palma, která se dá pěstovat i v jižnějších polohách Středozemí.

 

Laurus nobilis (vavřín vznešený) - stálezelený keř má krátce řapíkaté, kopinaté, kožovité listy, které krásně voní. Je známy ve formě koření pod názvem bobkový list. Dobře snáší řez a rychle obrůstá. Toho se využívá při tvarování keře do různých forem (např. jehlany, ovály). Rostlina není náročná na pěstování. Přezimuje ve chladných, ale mrazuvzdorných prostorách.

 

Ošetřování rostlin● Jaro


Po zimním přezimování se provádí důkladná kontrola zdravotního stavu rostlin, které se začátkem měsíce května přemísťují ze svého zimoviště (skleníku) na venkovní plochu zahradnictví. Zaschlé a poškozené listy jsou odřezány. Chemická ochrana postřikem na list se provádí přípravkem Mospilan proti případným škůdcům (puklice, třásněnky, svilušky), až když teplota vystoupí nad 15 ºC.

 

Jaro je nejvhodnějším obdobím pro přesazování. Menší exempláře se přesazují jen do málo větších květináčů, než byl původní. U největších jedinců, kteří mohou dosáhnou hmotnosti až 1,5 tuny, se přistupuje k přesazení jen v těch nejkrajnějších případech, zpravidla když je pěstební nádoba v havarijním stavu a rozpadá se. Ta je nahrazena novou, která je vyrobena pro delší trvanlivost z dubových desek, které jsou zasazené do kovového rámu. Především u nejvzrostlejších rostlin je přesazování velice fyzicky náročné a neobejde se bez použití jeřábu. Velikost kontejnerů (120 x 120 cm), do nichž se rostlina přesazuje, je limitována možností jejich manipulace během roku. Z tohoto důvodu se musí přistoupit ke zmenšení kořenového systému, který uvolní částečně prostor pro nový substrát v kontejneru. Přestože to zní velice drasticky, kořeny jsou doslova osekávány sekerou. Po umístění do nového kontejneru je rostlina důkladně obsypána půdním substrátem, který je směsí dobře zetlelé listovky a říčního písku. To zajišťuje nezbytnou propustnost a vzdušnost substrátu, složky se míchají v poměru 70 : 30. Důležitá je následná vydatná zálivka.

 

Rostliny, které není nutné přesadit, se přihnojí dávkou zásobního granulovaného hnojiva Plantakote. V druhé polovině května jsou rostliny rozmísťovány na svá letní stanoviště.


● Léto


U mobilní zeleně je především důležité v letních měsících zabezpečit dostatečný příjem vody rostlinám. Půdní substrát v nádobách daleko rychleji vysychá než volná půda. Zálivka se zpravidla provádí pomocí pojízdné cisterny jednou týdně. Během léta se také aplikuje dávka hnojiva Vegaflor postřikem na list.

 


● Podzim


Rostliny jsou sváženy ze svých letních stanovišť zpět do areálu zahradnictví Správy lázeňských parků v říjnu. Transportu palem, které jsou za pomocí vysokozdvižného vozíku naloženy na nákladní auta, předchází částečné svázání jejich korun. Tím se dosáhne menší rozložitosti listů, lepší manipulace při transportu a snížení rizika mechanického poškození rostlin. Několikaleté rostliny jsou dostatečně aklimatizované na místní povětrnostní podmínky a krátkodobý pokles teplot pod bod mrazu jim neuškodí. S poklesem noční teploty se přistupuje k jejich přemístění do palmového skleníku, zpravidla ve druhé polovině října. V říjnu se také provádí chemický preventivní postřik Mospilanem, aby se omezilo případnému poškození škůdci po dobu zimování rostlin.

 

● Zima


V zimních měsících se rostliny udržují ve vegetačním klidu při teplotě 5 až 10 ºC. Zálivka je přizpůsobena teplotě a půdní substrát se udržuje mírně vlhký. Hnojení se v zimních měsících neprovádí. Zajištěním těchto podmínek se zabrání růstu slabých, vytáhlých a nevyzrálých listů, které by mohly být lehce napadeny škůdci a chorobami. V tomto stavu se rostliny udržují až do jarních měsíců,. kdy se celý pěstební cyklus opakuje.

 

Rozmístění zeleněMobilní zeleň je především určena pro dekoraci lázeňské zóny města. Největší množství palem je pravidelně umístěno na Mlýnské kolonádě, kde lemují novorenesanční sloupoví stavby a vyplňují otevřené prostranství Mlýnského nábřeží. Kulovité tvary vavřínu na kmínku mohli lázeňští hosté v loňském roce obdivovat u Tržní kolonády a pavilónu Svobodova pramene. Exotické rostliny v nádobách také zkrášlují vchody honosných lázeňských a společenských budov, jako jsou například Císařské Lázně, Alžbětinské lázně nebo Městské divadlo. Majitelé místních lázeňských hotelů a provozovatelé restaurací hojně využívají možnost pronájmů mobilní zeleně různé velikosti k výzdobě svých prostor, čímž přispívají k celkové výzdobě lázeňské zóny Karlových Var. Při návštěvě města lze palmy a vavříny také zhlédnout před budovou Grandhotelu Pupp, lázeňským sanatoriem Richmond či Savoy Westend nebo v mnoha zahradních restauracích. Mobilní zeleň je také žádaná filmařskými společnostmi, které natáčí své snímky a reklamy ve městě a okolí. Karlovarské palmy si zahrály například v nedávno natočeném filmu James Bond - Casino Royale.

 

Vandalismus


S potěšením je možné konstatovat, že škody na městské zeleni se rok od roku snižují. Lidé si konečně začali uvědomovat, že nejenom zrekonstruované domy, ale především krásně osázené květinové záhony a upravená prostranství dotváří krásu města, za kterou ročně přijíždějí tisícovky návštěvníků. V minulosti se stávaly i takové případy, kdy podnapilé skupinky vandalů převracely a vhazovaly do koryta řeky Teplé, která protéká lázeňským územím, nádoby s rostlinami. Dokonce se palmy Trachycarpus fortunei proměnily v hořící pochodně, když nenechavci zapálili jejch kmeny, které jsou pokryty suchými hnědými vlákny. Hodnota pomalu rostoucích rostlin tímto nehorázným a záměrným poškozením může být nenávratně pryč během několika minut.

 

Pokračování tradice


Pro mnohé lázeňské hosty to jsou právě vznešené a elegantní palmy, které dodávají těmto lázním neopakovatelnou atmosféru. Už na dochovaných pohlednicích z roku 1879 je možné vidět vzrostlé plamy zkrášlující veřejné prostranství města. I v době nejhorších časů, které lázně postihly v období světových válek, tato tradice výzdoby města mobilní zelení nezanikla a úspěšně pokračuje i v současné době. Už samotný zakladatel vědecké botaniky C. Linné zajistil palmám vskutku jedinečné postavení v říši květin, když je nazval „knížaty mezi rostlinami" a návštěvníci Karlových Varů si nadále jako naši předchůdci mohou popíjet doušky minerální vody pod korunami, pro nás tak exotických, rostlin, jako jsou palmy a vavříny.

 

 

Autor: Arnošt Jílek

 

 

 

Převzato z portálu Agroweb.cz.

(Publikováno se svolením vydavatele dne 6. prosince 2009.)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Dešťové přeháňky
24°C /14°C
Dešťové přeháňky
25°C /15°C
Polojasno
27°C /13°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace