REKLAMA

Zimní spánek domácích želv

 

 

Pokud jste svým dětem či sami sobě darovali k Vánocům želvičku, měli byste určitě vědět o tom, jak se o ni v zimě postarat. Tedy jakým způsobem ji připravit k zimnímu spánku. Zvířatům, která chováme doma, ale která jsou zároveň již od přírody „naprogramovaná" k tomu, aby chladné měsíce přečkala ve stádiu hibernace, totiž musíme pomoci.

 

Pokud je vaše želvička ještě mladá či nějakým způsobem nemocná, většinou ji k zimnímu spánku nepřipravujeme. Jsou ale takoví chovatelé, kteří své želvy zazimovávají již v útlém věku, aby si zvykly. V přírodě totiž ani mladé želvy nemají na vybranou, pokud nechtějí zmrznout.

 

Kam želvu uložit?

 

Jak to tedy udělat? Nejprve musíte najít vhodné místo, kde vaše želvička může nerušeně strávit několik zimních měsíců. Mělo by zde být chladno a šero. Ideálním místem bývají sklepy, v nichž se teplota pohybuje mezi nulou a dvanácti stupni. Pokud sklep vytápíte, stačí třeba otevřít okno. Především ale musíte svému mazlíčkovi dopřát prostředí s vysokou vlhkostí, aby nebylo dehydrované. Pokud sklep nemáte a nemáte ani žádné příbuzné či známé, kteří by vaší želvě na zimu poskytli útočiště, můžete improvizovat a želvu uložit do spodní přihrádky v lednici.

 

Na zimní spánek želvu připravujte během září či října, zkracujte jí dny, méně ji krmte a čtrnáct dní před hibernací ji nekrmte vůbec, pouze zajišťujte dostatečné množství vody. Týden před uložením k zimnímu spánku ji vykoupejte ve vlažné vodě, aby se úplně vyprázdnila. Poté ji přendejte do přezimovací bedny, která by měla být pětkrát delší než je délka krunýře (to aby vám vaše želvička nezmrzla) a vyplněná novinovým papírem a pískem či oblázky, kam by se želva měla sama či s vaší pomocí zahrabat.

 

Po třech až pěti měsících se želva probudí. Vykoupejte ji ve vlažné vodě, dejte jí napít a uložte ji do jejího terária. Nezapomeňte ji nechat prohlédnout veterinářem! To byste ostatně měli udělat i před tím, než ji vůbec k zimnímu spánku uložíte.

 

 

Autor: Johana Pižlová

 

Převzato z portálu praktický život.cz.

(Publikováno se svolením vydavatele 2. prosince 2009.)

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Dešťové přeháňky
24°C /14°C
Dešťové přeháňky
25°C /15°C
Polojasno
27°C /13°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace