REKLAMA

Vrabci v ohrožení

 

Vrabce vnímáme jako samozřejmou součást naší přírody. O to překvapivější je zjištění, že se jedná o druh, který je ve vážném ohrožení. Alarmující čísla o jeho vymírání naznačují, že je možná na pokraji vyhynutí.

 

Hned na počátku je třeba říci, že vrabců jsou dva druhy. A to vrabec polní, který žije spíš volně v přírodě a není tak ohrožen,  a pak vrabec domácí, který se zdržuje v těsné blízkosti člověka a je na něj více méně odkázán co se týče  stravy. Ten ohrožený je. A to dokonce vážně. Jde to až tak daleko, že jej Česká společnost ornitologická  vyhlásila pro letošní rok Ptákem  roku. Tato překvapivá volba potvrzuje fakt, že  ještě před několika desetiletími nejpočetnější pták naší kulturní krajiny, považovaný spíš za škůdce a příživníka, začal náhle vymírat. Pozorování prozrazují,  že výskyt těchto ptáků v České republice se  snížil z téměř celoplošného na mozaikovitý. Podle střízlivých odhadů odborníků klesl stav vrabců domácích za posledních dvacet let až o neuvěřitelných 60%.

 

Vymírání v evropském měřítku

Ještě podivnější je, že v rámci Evropy nejde o jev nijak neobvyklý. Typickým příkladem je Finsko, kde v 70. letech ubylo za posledních 25 let rovněž 60% vrabců. Ještě víc alarmující situace je na Britských ostrovech, kde  ve velkých městech jako  Londýn, Edinburgh nebo Dublin vrabci domácí v podstatě vymizeli - jejich stavy za dvacetiletí klesly až o 90%. Těžko si dnes představit časy Marie Terezie, kdy za každého zabitého vrabce byla vyplácena peněžní odměna, anebo protektorát, kdy bylo hubení vrabců  úředně nařízeno. Už jenom vzpomínkou je,  že  příslušníci tohoto nejrozšířenějšího ptačího druhu na světě byli donedávna považováni za nejhoršího ptačího škůdce. V početných hejnech vyzobávali klasy na polích,  dokázali plenit makovice, dozrávající slunečnice, klíčící zeleninu, přiživovat se s domácí drůbeží. Až v okamžiku, kdy je škůdce v ohrožení, si uvědomujeme, že je pro nás vlastně ztělesněním a symbolem domova. A jako takového je třeba bývalého škůdce náhle chránit.  Alarmující také je, že takový „exodus" postihl druh s neuvěřitelnou tolerancí k životním podmínkám, velmi početný a široce rozšířený.

 

Proč mizí?

Příčiny ubývání vrabců nedovedeme spolehlivě vysvětlit, ale je jisté, že důvodů bude zřejmě víc. Nejčastějším je celkový nedostatek potravy. Ubývá ploch s plevelnou vegetací, kde vrabci s oblibou sbírají svou potravu. V zimním období potřebují vrabci obilné lány nebo pole, kam ve velkých hejnech létají a zajišťují si potravu. Zdá se, že takových obilných lánů ubývá.  Vrabec také s oblibou  hnízdí na různých neupravených místech domů - ve škvírách, pod střechami a podobně. Zateplováním obytných staveb takových míst ve městech i na vesnicích ubývá. Dalším možným důvodem může být nárůst populace přirozených nepřátel vrabců - ptáků jako  jsou poštolky, krahujci anebo straky a sojky. Vrabčí mláďata, která se dostanou z hnízda, mohou být pro ně snadnou kořistí.  Nejnovější teorie z Velké Británie hledá dokonce souvislost mezi poklesem stavu vrabců a zavedením bezolovnatého benzínu. Při spalování tohoto ekologického benzínu se totiž uvolňuje toxická sloučenina, která hubí drobný hmyz jako například mšice. A právě takovou potravou jsou v prvních dnech života krmeni malí vrabci. Pro opeřence, který získává potravu v těsné blízkosti člověka, to může být vážnější problém než pro jiné druhy ptáků.

 

Autor: Libor Michalec

 

Převzato z časopisu 21. století.

 

(Publikováno se svolením vydavatele dne 10. listopadu 2009.)

 

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Dešťové přeháňky
24°C /14°C
Dešťové přeháňky
25°C /15°C
Polojasno
27°C /13°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace