REKLAMA

Knihy Vážky, Co tu kvete? a Pozoruhodný svět hub získaly ocenění za nejlepší přírodovědné encyklopedie roku 2016

 

Odborná porota ocenila minulý týden v soutěži SLOVNÍK ROKU 2016 knižní tituly v kategorii Cena poroty za encyklopedii přírodovědnou. Na pomyslném stupni vítězů se na třetím místě umístila kniha Pozoruhodný svět hub autorů Jaroslava Malého a Radomíra Sochy. Na druhém místě skončila kniha Co tu kvete? Originální průvodce přírodou od Margot Spohnové a kol. Zvítězil atlas Vážky (Insecta: Odonata) České republiky autorů Aleše Dolného, Dana Bárty a Filipa Harabiše.

 

 

VÁŽKY (INSECTA: ODONATA) ČESKÉ REPUBLIKY
Vážky, které se na Zemi objevily téměř před 300 miliony let, vynikají celou řadou unikátních vlastností. Díky relativně nízkému počtu druhů patří mezi nejlépe prozkoumané skupiny hmyzu, a to s ohledem na jejich taxonomii, ekologii i rozšíření. Navíc se těší stále větší popularitě, a tak vedle motýlů a brouků pravděpodobně neexistuje mnoho dalších skupin hmyzu, které by měly stejně pozitivní přijetí jak u odborné, tak i laické veřejnosti. Rovněž z těchto důvodů vznikla nová praktická obrazová publikace, která se od předchozích prací v mnoha ohledech odlišuje. Především v tom, že tento atlas je velmi dobře využitelný jako terénní příručka, zároveň v něm nechybí ani obecné informace ze života vážek, jejich biologie i ekologie. V roce 2016 vydala Academia, 344 stran, cena 385 Kč.

 

 

CO TU KVETE? ORIGINÁLNÍ PRŮVODCE PŘÍRODOU
Nové přepracované vydání úspěšné encyklopedie planých rostlin obsahuje přehled nejběžnějších druhů. Seřazuje je do skupin, které jsou velmi snadno určitelné i bez větších botanických znalostí. Stačí si všímat základních znaků: jakou mají květy baru, jestli jsou souměrné a zda jde o strom, keř nebo travinu. Kniha nabízí nejen podrobný popis jednotlivých rostlin i s výstižnými ilustracemi, ale také základní informace o biotopech a uvádí přehledné tabulky a náčrty ilustrující botanické termíny, jako jsou typy květenství, plodů, stonků či postavení listů. V roce 2016 vydal Knižní klub, 469 stran, cena 499 Kč.

 

 

POZORUHODNÝ SVĚT HUB
Zcela ojedinělá a výjimečná publikace zobrazuje krásu hub prostřednictvím 370 unikátních fotografií od autorů publikace a dalších známých fotografů hub. Kniha zachycuje více než 453 druhů hub, z nichž mnohé jsou velmi vzácné a v běžných atlasech je nenajdete, v jejich nejkrásnější a nejzajímavější podobě, odkrývá jejich tajemství a z poznávání hub činí podivuhodné dobrodružství. Krátké a poutavé texty sdělují o těchto úchvatných organismech mnoho zajímavých a užitečných informací. Stránky této publikace otevírají oči a tříbí cit všech, kdo chtějí v přírodě spatřit zázrak na každém kroku. V roce 2016 vydal Knižní klub, 344 stran, cena 499 Kč.

Do 24. ročníku soutěže pořádané Jednotou tlumočníků a překladatelů (JTP) bylo přihlášeno 51 titulů. Odborná porota, složená ze zástupců profesních překladatelských a tlumočnických organizací z ČR a SR a dalších odborníků, zasedala 20. února 2017.

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Neděle Pondělí Úterý
Polojasno
7°C /-5°C
Polojasno
12°C /0°C
Polojasno
13°C /2°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace