REKLAMA

K čemu slouží mořským jednorožcům jejich kel?


Zatímco mezi laiky je stále oblíbená představa narvalího klu jako rožně, na který tento kytovec napichuje potravu, odborníci se pomalu přibližují k pochopení jeho funkce.

Studium narvalů (Monodon monoceras) je extrémně složité. Obývají totiž temné vody Arktidy, které jsou často pokryté ledem nebo alespoň ledovými krami. Stále proto přežívají nesmyslné teorie vysvětlující funkci jejich klů.

 

 


Jednou z nich je například domněnka, že kly narvalové používají k rozbíjení ledu na hladině, aby se mohli nadechnout. Tento orgán je sice velice pevný, ale také pružný. Ze své osy se dokáže vychýlit až o 30 centimetrů, aniž by se zlomil. K prorážení ledu tedy určen není. Narvalové led prorazit dokážou, ale používají k tomu temeno své hlavy.


Část lidí se dokonce domnívá, že jsou narvalové mytická zvířata, jako jsou fénixové či jednorožci. Tito mořští savci jsou nicméně skuteční, ačkoliv záhada kolem klů čnících z jejich čel je mezi odborníky stále předmětem dohadů.


Díky podrobnému výzkumu profesora Martina Nweeia z Harvardovy univerzity, na kterém se podílela řada vědců z různých oborů, bylo možné pochopit stavbu klu a poodhalit záhadu kolem jejich funkce.

DALŠÍ INFORMACE SE DOČTETE V 21. STOLETÍ Č. 3/2015, KTERÉ VYCHÁZÍ 19. ÚNORA!

Pavel Šmejkal

Převzato z časopisu 21. stoleti
(Publikováno se svolením vydavatele 10. února 2016)

 

 

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Oblačno
-2°C /-4°C
Sněhové přeháňky
-2°C /-4°C
Sněhové přeháňky
1°C /-2°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace