REKLAMA

Městská chata


Chata v Doksech získala Národní cenu za architekturu


Nositelem Národní ceny za architekturu za rok 2014 se stala chata u Máchova jezera architektů Pavla Nasadila a Jana Horkého. RESPEKT při té přiležitosti odemyká text, který o stavbě vyšel v Respektu 36/2014.

 Chatařství je fenomén neodmyslitelně spjatý s historií Čechů a Česka. Na vrcholu zřejmě bylo v období socialismu, kdy umožňovalo nejen únik od městského života, ale zároveň od nesvobody a kontroly. Ovšem ani ve svobodné společnosti jeho popularita nijak dramaticky neklesá; a příliš se nemění ani jeho podoba. Jakkoli jsou jednotlivé chaty rozdílné, jejich architektura dodnes vykazuje nemalé množství společných znaků.

Pochopitelně k tomu přispělo omezení velikosti, což bylo dáno zákonnými limity, ale též volba materiálů. Vše muselo být dostatečně laciné a dostupné, navíc většina chat vznikala svépomocí. Výsledkem jsou koláže různorodých barev a tvarů naplňující zdejší představu, jak taková chata vypadá a co má plnit. Nedávno dokončená chata u Máchova jezera od kanceláře FAM Architekti ovšem dokládá, že tomu tak nemusí být automaticky.

...
Pokračování článku naleznete ZDE.Adam Gebrian


Převzato z www.respekt.cz
(Publikováno se svolením vydavatele 20. května 2015)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Neděle Pondělí Úterý
Sněhové přeháňky
-2°C /-5°C
Zataženo
0°C /-3°C
Polojasno
2°C /-3°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace