REKLAMA

Budoucí úroda závisí obvykle na nás

 

V tomto období už každý pravověrný zahrádkář neví, kam dřív skočit. Agrotechnické lhůty na něho útočí ze všech stran. Pokud je ale stihne a nezaskočí ho zákeřně počasí svými dnes skutečně nevypočitatelnými rozmary, čeká ho pravděpodobně skvělá úroda. Nepochybuji, že jste jistě už všechno to nejnutnější hravě zvládli, tak bychom si mohli chvíli tak trochu vymýšlet.

 

Co takhle pořídit si ještě záhon s voňavými bylinkami a kořením? Na rozdíl od zeleniny vydrží několik let a ještě nadělá velkou parádu. Jen je třeba dobře si rozmyslet jeho umístění. Stěhovat ho budeme nejdříve za tři roky.

 


 

Do kastrolu i na šálek čaje


Doporučuji pěstování šalvěje lékařské. Právě teď je vhodná doba pro dělení starších trsů. Nadzemní část ale před zasazením do hluboko zpracované půdy seřízneme nejméně na polovinu. Nejenže je to výborná léčivka i s využitím v kuchyni, ale také statná bylina, jejíž barevně zajímavé listy se dají sklízet po celý rok. Nezklamou ani květy. Je však velmi citlivá na zamokřenou, kyselou půdu a na čerstvý hnůj. Vybíráme slunné stanoviště, ale daří se jí i v polostínu. Podmínkou je ochrana před ostrými východními větry. Dorůstá průměrně do výšky 50 cm a na stejném místě vydrží 3 až 4 roky. Stejně dlouho jako estragon, ten ale dosáhne až 150 cm. Při oddělování rostlin je nutné dávat pozor, aby se nepoškodily ani jemnější kořeny.
Výborným kořením i léčivkou je tymián. Na půdu neklade zvláštní nároky, stačí, když není kyselá a chudá na humus. U tymiánu můžeme počítat s dobrými výsledky pouze na slunných stanovištích chráněných před větrem. Tymián se vzhledem ke své malé výšce (25 cm) hodí velmi dobře jako lem záhonů. Je třeba si také uvědomit, že tato bylina zůstává alespoň 3 roky na tomtéž stanovišti. Sazenice získáváme ze starých rostlin, protože výhony, které leží na zemi, již mají většinou hodně kořenů. Všechny nadzemní části sestříháme na délku 5 cm. Tymián musíme dát hlouběji, než rostl původně, a pevně přimáčknout. Na řádku ho sázejte 20 cm od sebe.

Ujmutí podstatně napomůže důkladné zalití. Také se velmi dobře semení sám. Kdo má rád levanduli, a už jako krásnou trvalku, nebo ji využívá k odpuzování molů či provonění skříní, měl by vědět, že vyžaduje humózní půdu s dostatečným obsahem vápníku, dobře zpracovanou do hloubky. Neprospívá jí čerstvý chlévský hnůj, proto přihnojujeme kompostem. Miluje slunné, teplé a v zimě chráněné stanoviště, na němž setrvá tak 5 až 6 let a doroste do výšky asi 50 cm. Také po citronu vonící meduňka se dá množit semeny, ale výhodnější je dělením trsů. Opět zvolíme sluncem zalitý záhon a teplou, chráněnou polohu. Počítáme s výškou 50 až 60 cm. Půda by měla být vzdušná, bohatá na živiny a ne příliš suchá. Vlhčí zeminu má ráda i máta peprná. Nejvhodnější jsou pro ni polostinné polohy, ale slunce snese také. Její výška je 50 až 80 cm, plazí se také po zemi (zakořeněné výběžky použijeme jako sazenice). Obě posledně jmenované rostliny se velmi rychle rozrůstají, zakrátko „zvlčí“ a chovají se jako plevel. Držte je proto raději zkrátka! Nejpozději v dubnu sestřihujeme víceleté byliny, které již začínají znovu obrůstat. Vysetou majoránku, která se má za oknem k světu, přepichujeme do studeného pařeniště. Pažitku můžeme koncem dubna přesadit ven.

 


 

Něco voňavého a štiplavého


Jednoletý kopr není třeba vysévat na zvláštní záhon. Roste na všech půdách, dokonce i v polostínu. Nechceme-li ho pěstovat velké množství, rozhodíme osivo volně na záhony připravené pro zeleninu a přejedeme po povrchu hráběmi. Tím se semena dostanou natolik hluboko do půdy, aby mohla dobře vyklíčit. Osivo kopru si podrží dobrou klíčivost jenom dva roky. A co křen? Už jste někdy viděli záplavu jeho bílých drobných kvítků s omamnou vůní? Kdo ne, nevěří, že je to jen obyčejný křen. Jeho silné kořeny získáme pouze na hlubokých, humózních, písčitých půdách, které se zjara rychle prohřívají. Je důležité, aby byl pozemek, na němž máme v úmyslu pěstovat křen, zryt alespoň na hloubku dvou rýčů. Dopřejme mu kompost nebo vyzrálý chlévský hnůj. Ideální je, když si k březnové výsadbě připravíme kořenové řízky při podzimní sklizni konzumního křenu. Vybereme asi 30 cm dlouhé postranní kořeny s průměrem asi 1 cm. Do jara je uchováme (pečlivě zbavené jemných kořínků) ve sklepě ve vlhkém písku. Spodní konec seřízneme šikmo, abychom se při výsadbě nespletli. Sázíme šikmo, pod úhlem asi 30 stupňů k povrchu brázdy. Horní část (hlava) je v jedné rovině s okolní půdou.


Větráme a zaléváme


Za teplého počasí je třeba dostatečně větrat skleníky a fóliovníky. Platí to zejména pro hlávkový salát a kedlubny. Kromě toho s pokračujícím rozvojem rostlin značně roste i spo třeba vody. Hlávkový salát potřebuje podle počasí 10 litrů vody jednou až dvakrát týdně na každý m2. Kedluben a především květák zpravidla zaléváme každý druhý den. Při pěstování skleníkových okurek (vysazujeme koncem dubna) je ale naopak nutné omezit větrání jen na co nejmenší možnou míru. Pokud už se větrá (nad 28 °C), je nutné vyrovnat ztrátu vzdušné vlhkosti mlžením. Zálivka musí být vydatná. Za teplého počasí potřebujeme 2 až 3 litry vody ke kořenům na každou rostlinu. Skleníková rajčata tak náročná na teplotu nejsou. Ale několikadenní pokles teplot pod 10 °C vede ke zpomalení růstu. Nebezpečné jsou i teploty nad 32 °C. Neprospívá jim ani vysoká vzdušná vlhkost. Musíme často větrat. Denní spotřeba vody činí 4 litry na m2. Z uvedeného vyplývá, že tyto dvě plodiny se k sobě moc nehodí. Rajčata i okurky nezapomeneme vyštipovat. U rajčat (i venkovních) necháváme jen hlavní výhon (pokud nejsou keříčková). U okurek od 30 cm nad zemí postranní výhony zachováme a zaštipujeme zpravidla až za každým druhým nasazeným plodem. Po celou dobu kvetení rajčat bychom měli dvakrát až třikrát týdně celou rostlinou (nebo jednotlivým květenstvím) v poledne zatřást, lépe pak nasadí na plody.


Ven příliš nespěchejme, rajčata i okurky vše doženou


Venkovní okurky vyséváme do hnízd vzdálených 30 až 35 cm (5 až 6 semen 1 cm pod povrch – mohou být předklíčená) až od poloviny května, kdy půda dosahuje + 10 až 12 °C. Nic se nestane, když to uděláme až v červnu. Rostliny zpoždění doženou. Ve studené zemi semena stejně nevyklíčí a shnijí. Důležité je zarýt předem do půdy pořádnou vrstvu organického hnojiva (např. chlévské mrvy). Osetá místa a později i malé rostlinky přiklopíme ochrannými poklopy, které brání prudkému kolísání teplot a chrání před případnými nočními mrazíky. Po 15. květnu vyséváme přímo na záhon stále oblíbenější cukety (100 × 100 cm), patizony (120 × 150 cm) a tykve (100 × 200 cm). Možné je si sazenice předpěstovat, semena do kořenáčků (v teplotně příznivějších podmínkách) zastrkáme již počátkem května. Pozor ale, a přílišným teplem při nedostatku světla nevyběhnou. Otužené sazenice tyčkových rajčat s pevným kořenovým balem sázíme zásadně až po „zmrzlých“, tedy po 20. květnu. Vyplatí se to. Nejlépe se jim daří u jižní zdi (50 až 60 cm před ní). Jako jednu z mála rostlin je můžeme pěstovat několik let na jednom místě. Vyžadují humózní, středně těžkou půdu. Opěrné kůly zarazíme do země předem. Vzdálenost mezi sazenicemi činí 60 cm. Do země zahrneme nejen kořeny, ale i spodní část stonku. Od poloviny dubna sázíme do teplých, živinami bohatých půd (na podzim vyhnojených chlévskou mrvou) předklíčené brambory. Pokud není zemina prohřátá, počkáme do konce měsíce (i tak by rýhy neměly být hlubší než 10 cm). Jednotlivé řádky jsou od sebe vzdáleny 60 cm. Jahodník ohrožuje zahnívání plodů a plíseň šedá, zejména za trvalejšího deště. Také háátko jahodové (způsobuje zakrslý, znetvořený růst) dovede napáchat mnoho škody. Přetrvává v půdě, kterou je nutné dezinfikovat a čtyři roku na pozemku jahody nepěstovat. Ve zdravých porostech vyhledáváme vhodné sazenice k množení. Dbáme na to, aby mateční rostlina dostatečně plodila.

 

 

Péče o stromy (i škvory)přináší ovoce


V dubnu bychom také neměli zapomenout na užitečné škvory, kteří naše zahrádky zbavují mšic. Do korun ovocných stromů rozvěsíme květináče obrácené dnem vzhůru. Uvnitř jsou přilepené piliny. Škvoři v nich najdou potřebné útočiště blízko své potravy. Duben je měsíc vhodný k dodatečnému přihnojování ovocných stromů (pokud už jsme tak neučinili v předešlých měsících). Plná kombinovaná hnojiva rozhodíme na ploše odpovídající velikosti koruny. Stříkáme jabloně a hrušně (ve stadiu myšího ouška) proti strupovitosti a jiným houbovým chorobám. Pokud jsme nastražili lepenkové pásy na dospělé květopasy jabloňové, každý týden je v chladném dopoledni prohlížíme a brouky (4 mm) ničíme. Kácíme také staré a špatně plodící stromy. Pokud stromy kvetou, nepoužívejme insekticidy (kvůli včelám). Bez těchto opylovačů by z úrody nebylo nic. Jsou-li nutné fungicidy, pak je aplikujeme jen brzy ráno a pozdě večer. Koncem května musíme hlídat výskyt vrtule třešňové. Kvalitu ovoce ohrožují i pilatky, zobonosky, obaleči, svilušky, píalky, molice... V odborných prodejnách rádi poradí, jak zjistit jejich výskyt (lepicí žluté či jinak barevné pásy – podle škůdce) a jak se s nimi vypořádat. Přednost mají ekologické postupy.


Pro trávník krásnější


Hned jak to jen trochu jde, provzdušňujeme trávník a odstraňujeme z něho mech speciálními hráběmi. Po prvním posečení jej důkladně zalijeme a po hnojíme. Nejvhodnější doba pro založení trávníku je prá vě polovina dubna. Snad se nám podaří vybrat suchý den bez větru. Půda by měla být dostatečně vyhřátá. Semena zapravíme rovnoměrně do půdy hráběmi. Malé plochy „pocukrujeme“ přesátou zeminou. Půdu upěchujeme lopatou nebo lehkým válcem. Přiměřeně zavlažujeme. Klíčky nesmějí zaschnout. Pozor musíme dát i na vyplavení semen silným proudem vody. V obou případech je výsledkem nerovnoměrná hustota trávníku.


Jana Miškovská
Foto: Richard Moucha

 

Převzato z časopisu Generace (č.2/2008)

(Publikováno se svolením vydavatele 26. března 2009)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Neděle Pondělí Úterý
Sněhové přeháňky
-2°C /-5°C
Zataženo
0°C /-3°C
Polojasno
2°C /-3°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace