REKLAMA

Zahrada v březnuHnědé fleky na trávníku nebudou po zimě výjimkou, poradíme, co s nimi. Vysazujeme raný salát, řízkujeme muškáty, zlepšujeme zahradní zeminu, sázíme cukety a rajčata, ošetřujeme růže. O březnu se říká, že je startujícím měsícem úspěšného pracovního roku na zahradě. Pojďme tedy začít.


Ošetřujeme růže i keře

Sníh je pryč, teploty pár stupňů nad nulou. Je čas vyrazit na zahrádku.  Růže volají po naší pomoci. V březnu je prohlédněme, odstraňme odumřelé konce výhonů a upravme do finálního stavu. Určitě nezapomeňme odstranit chvojí u keřů a trvalek, které jsme přihrnuli před zimou. Také rozhrabejme zem, kterou jsme přihrnuli před zimou k rostlinám. S přicházejícím teplým počasím je třeba rostlinky obnažit, aby začaly růst.


 

Vysévat můžeme cukety, rajčata i salát

Choulostivější zeleninu, jako cukety, rajčata apod. můžeme koncem března vysévat do truhlíků, které je třeba mít doma za oknem, případně v teplém skleníku až do konce května. Tyto zeleniny potřebují větší teplotu. Často při nižší než deset stupňů zmrznou, případně se zastaví jejich růst. To raný salát nepotřebuje moc velké teplo, takže s jeho vysazením netřeba otálet.


Hnědé fleky na trávníku

Pokud byl na podzim váš trávník delší a obzvlášť zelený, připravte se na hnědá, vypálená místa. Pod sněhovou vrstvou je totiž hodně dusíku, vzniká plíseň sněžná, která jej spálí. Jakmile sleze sníh, hráběmi trávník seškrábejte, narušte vrchní vrstvu a odstraňte odumřelé části trav. Pokud bude skutečně napaden, hned z jara, jakmile se nám začne oteplovat, trávník dosejte. Než bude úplně teplo, tráva zhoustne.

 
Nezapomeňme na jahodníky

Koncem března je můžeme okopat, odstranit odumřelé listy, přihnojit kompostem, rostliny upravit. Po zimě na jahodnících bude spousta oschlých listů, které by spíš škodily. Ty odstraňme a nechejte rostlinu, aby zesílila. Vyrostou zdravé listy, které pak v dubnu začnou kvést.

 

Foto a text: Svět bydlení


Převzato ze Světa bydlení

(publikováno se svolením vydavatele 18. listopadu 2009)

>>zpět
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Sobota Neděle Pondělí
Oblačno
-2°C /-4°C
Sněhové přeháňky
-2°C /-4°C
Sněhové přeháňky
1°C /-2°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace