REKLAMA

Oblast dotazu / Léková poradna

Na naši poradnu se můžete obrátit v případě, že nerozumíte své léčbě nebo máte pocit, že o ní nejste dostatečně informování. Poradíme Vám, pokud nevíte, jak máte správně užívat předepsané léky a zda je můžete kombinovat s volně prodejnými přípravky. Rovněž se na nás můžete obracet, pokud máte podezření, že se u Vás projevují nežádoucí účinky léků.
Poradna je bezplatnou službou, která je provozována Ústavem lékového průvodce. Pokud Vás zajímá, kdo je Lékový průvodce, podívejte se na http://www.lekovypruvodce.cz/

Zde najdete několik tipů, jak se správně ptát, abychom Váš dotaz mohli co nejlépe zodpovědět:
  • V dotazu je vždy třeba uvést názvy všech užívaných léků a jejich dávkování a rovněž co nejpřesnější seznam onemocnění, pro která se léčíte.
  • Specifikujte, prosím, co Vás na Vaší léčbě zajímá - lékové interakce, kontraindikace, nežádoucí účinky, komplexní posouzení racionálnosti léčby, atp.
  • Domníváte-li se, že se u Vás projevují nežádoucí účinku jednoho či více léků, je třeba uvést, kdy přesně byl lék nasazen, jak rychle po jeho nasazení se nežádoucí účinky objevily (dny, týdny, měsíce) a jak přesně se projevují.
  • V případě, že budete spolu s dotazem posílat zdravotní dokumentaci, či jiné záznamy obsahující citlivá data, prosíme o vyplnění Informovaného souhlasu (ke stažení na stránkách www.lekovypruvodce.cz).
  • Pokud se Váš dotaz týká cen a úhrad léků či dostupnosti léků na českém trhu, obraťte se prosím přímo na Státní ústav pro kontrolu léčiv, do jehož gesce tato problematika spadá: infs@sukl.cz, případně infolinka: 272 185 333.

Před odesláním dotazu je třeba se seznámit s provozními podmínkami poradny včetně ochrany osobních dat. Provozní podmínky poradny

  ‹ Předchozí  1  2  3  4  Další ›    Poslední »    
 

TOP TEN

vloženo 01.12.2015 12:13:19

Otázka:

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na lék PRESID 5 mg, zda jeho dlouhodobé užívání nezpůsobuje odvápňování kostí. Lék užívám 1x denně, je mi 66 let. Kromě tohoto léku ještě užívám ATENOLL AL 50. Děkuji za odpověď.

Lék Presid obsahuje účinnou látku felodipin. Ta náleží do skupiny léčiv, jež souhrnně nazýváme blokátory kalciových kanálů. Atenolol AL obsahuje účinnou látku atenolol, kterou řadíme mezi tzv. betablokátory.
V nedávné době (2014) byla uskutečněna studie, ve které její autoři měřili kostní hustotu horní čelisti u mužů starších 55 let s vysokým krevním tlakem, kteří užívali alespoň 5 let blokátory kalciových kanálů či betablokátory. U pacientů s blokátory kalciových kanálů byla naměřená kostní hustota nižší než u těch, kteří užívali betablokátory.
Jedná se však o ojedinělou studii a není možné z ní prozatím vyvozovat žádné závěry. Autoři této práce doporučují, aby blokátory kalciových kanálů nebyly předepisovány pacientům s vysokým rizikem osteoporózy (odvápňování kostí). Je však třeba rovněž podotknout, že osteoporóza se velmi často vyskytuje u pacientů s vysokým krevním tlakem a je tedy obtížné zhodnotit, zda k jejímu vzniku přispívají léky, které snižují vysoký krevní tlak či zda se jedná o prostou koexistenci těchto dvou onemocnění.
Další práce (2013) zjistila, že u žen s diabetem 2. typu po menopauze, které užívaly blokátory kalciových kanálů, je zvýšené riziko vzniku zlomenin.
Aby však bylo možné učinit jednoznačné závěry, bude zapotřebí tuto problematiku dále studovat.
Momentálně nelze jednoznačně říci, zda blokátory kalciových kanálů (tzn. i felodipin) způsobují odvápňování kostí.

Helena Šťastná Koblihová
Ústav lékového průvodce

PUBLIKOVANÉ DOTAZY

vloženo 18.01.2016 10:34:26

Otázka:

dobrý den jsem 10 roků po infarktu a mimo jiné beru léky portora monotap anopyrin a zokor . začal jsem při chůzi šourat nohy a při čtení přibaůového letáku jsem se dočetl že to způsobuje lék portora šel jsem k obvodnímu lékaři a ten mě vysadil portoru a nechal mě monotab stalo se mě to že mě začala brnět hlava a zůstal jsem ležet na zemi chtěl bych vědět zda je to tím lékem nebo čím je to zbůsobemé děkuji za odpověd

Vážený pane,

máte skutečně pravdu, že po podání léku Portora se můžou projevit příznaky parkinsonismu (třesy, nestabilní chůze či šouravá chůze atd.). Po jeho vysazení by se Váš stav měl upravit, u většiny pacientů se tak dle výrobce léku stalo do 4 měsíců od vysazení.

Neznám podrobně Váš zdravotní stav a proto se můžu pouze domnívat, proč se u vás objevilo brnění hlavy a pád. Spíše než léky bych podezřívala Váš celkový zdravotní stav. Podle toho, co uvádíte, trpíte ischemickou chorobou srdeční, která u Vás již vyústila v infarkt myokardu. Stejně jako u Vás došlo k ucpání cévy na srdci, mohlo například dojít ke krátkodobému omezení prokrvení mozku a následnému pádu. Toto onemocnění je označováno jako tranzitorní ischemická ataka a je jakýmsi „předstupněm“ cévní mozkové příhody.

Doporučila bych Vám obrátit se na ošetřujícího lékaře, který nejlépe posoudí, co je příčinou Vašich obtíží a případně i upraví léčbu.

S pozdravem

Mgr. Helena Šťastná Koblihová

Ústav lékového průvodce

vloženo 03.02.2016 10:02:58

Otázka:

Dobrý den, beru na vyšší tlak lék Lomir 5, účinná látka isradipinum. Je na něj vysoký doplatek. Vyzkoušela jsem více jiných léků na tlak, ale po všech jsem měla nepříjemné vedlejší účinky, např záchvaty kašle. Všichni ministři v debatách vždy tvrdili, že v každé skupině léků je nějaký bez doplatků.Já však na internetu nic nenašla, a i můj lékař říká, že náhrada bez doplatku neexistuje Poradíte? Děkuji zdraví M. (diabetik, jinak zdravá, 75 let).

Vážená paní,

Na našem trhu skutečně není přípravek, který by obsahoval isradipin a byl bez doplatku. Isradipin patří do skupiny léků, které se nazývají blokátory vápníkových kanálů. V této skupině je řada dalších účinných látek, které mají velmi podobné vlastnosti jako isradipin a rovněž se používají na snížení krevního tlaku např. amlodipin, felodipin, lacidipin, lerkanidipin. Dle aktuálních údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv by měly být plně hrazeny některé přípravky s obsahem amlodipinu, konkrétně Amloratio a Orcal Neo. Pro více informací je možné navštívit stránky www.olecich.cz

Volba léku a účinné látky je samozřejmě plně v kompetenci Vašeho ošetřujícího lékaře, který zná nejlépe Váš zdravotní stav.

Záchvaty kašle, o kterých se zmiňujete, se nejčastěji vyskytují po lécích ze skupiny tzv. inhibitorů angiotensin konvertujícího enzymu. Budete-li užívat lék ze skupiny blokátorů vápníkových kanálů, není třeba se tohoto nežádoucího účinku obávat.

S pozdravem

Mgr. Helena Šťastná Koblihová

Ústav lékového průvodce

 

vloženo 13.02.2016 17:42:41

Otázka:

Dobrý den, užívám tyto léky: Sortis, loseprazol, aploamlo, furasolidon, betasol. V lékárně mi nebyli schopní poradit, zda mohu tyto léky kombinovat s přípravkem REVALIT (doplněk stravy). Děkuji Vám za odpověď R

Vážený pane,

Uvedené léky můžete bez obav užívat s doplňkem stravy Revalid (užívá se obnovení vlasů a nehtů). Tento doplněk stravy je třeba užívat s jídlem nebo krátce po jídle, aby se předešlo případným nežádoucím účinkům. K těm patří zejména nevolnost.

S pozdravem

Mgr. Helena Šťastná Koblihová

Ústav lékového průvodce

 

vloženo 27.02.2016 10:46:11

Otázka:

Dobrý deň, po pôrode som prekonala žilovú trombozu s pľúcnou emboliou. Momentálne užívam Warfarín 5mg na obed. Chcem sa opýtať, či môžem piť čaj Booibos, užívať trstinovú melasu. A tiež používať pri varení repkový olej-našla som protichodné informácie. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Vážená paní,

V dostupných odborných materiálech jsem nenašla zmínku o tom, že by pacienti užívající warfarin nemohli pít čaj Rooibos a užívat třtinovou melasu. V řepkovém a slunečnicovém oleji je (na rozdíl od oleje olivového a sojového) nízký obsah vitaminu K a lze ho tedy bezpečně používat.

Pro další informace bych Vás odkázala na velmi precizně zpracovanou knížku od doc. MUDr. Pavla Kohouta, který je naším předním odborníkem v oblasti výživy.

Naleznete ji na níže uvedeném odkazu

http://www.warfarin.cz/downloads/dieta_pri_antikoagulacni_lecbe.pdf

S pozdravem

Mgr. Helena Šťastná Koblihová

Ústav lékového průvodce

 

  ‹ Předchozí  1  2  3  4  Další ›    Poslední »    
Omlouváme se, ale registrace v tuto chvíli není možná, z důvodu řešení Souhlasu o poskytování osobních údajů – registrace bude opět možná od září 2018. Děkujeme za pochopení!
Předpověď počasí
Pátek Sobota Neděle
Zataženo
11°C /7°C
Zataženo
11°C /7°C
Oblačno
10°C /6°C

Portál - kniha Hry a trénink Paměti

Logo Ministerstvo práce a sociálních věci Logo Život90
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace